Multicast Trafik ne...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Multicast Trafik neden networku öldürüyor  

  RSS
Volkan Çelebi
(@VolkanCelebi)
Üye

Merhaba arkadaşlar

video streaming ile uğraşıyorum. Eğer streamleri udp ile aktarırsam 3. streamden itibaren görüntü bozulmaya ve networke erişmemeye başlıyorum. Bununla ilgili routerda IGMP snooping diye bir ayar var

 

eğer streami unicast aktarırsam bir sorun yok. Serverler arasında sadece 1gbit TP LINK basit bir 8li switch var.

Alıntı
Gönderildi : 17/02/2017 15:23
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Merhaba,

 

Unicast bir yayın yapıyor olmanız her istemcinin sizden ayı bir request yapıyor olmasıdır yani her işlemci için aynı işlemi tekrarlıyorsunuz demektir bu trafiğin TCP olması yada UDP olması fark etmez TCP olursa fazladan birde paket kontrolü ile uğraşırsınız okadar. Multicast ise bir iletişim protokulü değildir bir yayın standardıdır. Multi cast yayın yaptığınızda yapınız ve istemcilerini buna uygun ise siz kullanıcıya direk birşey göndermezsiniz bunun yerine switch yada bu trafiği zaten üzerinden geçiren cihaza gönderim yaparsınız cihazda bunu her istemci için çoğaltır. Broadcast ten farkı ise istekte bulunmayan işlemcilerin bu trafiği almayacağı sadece istekte buunan istcilerin bu trafiği alacağıdır.

 

Linksys gibi ulticast desteği olan switchler alırsanız istemciler sizi yerinize trafiği switch üzerinden alacaktır bu durumda sunucu sadece session istekleri ile meşgul olur yayınsa switch tarafından coğaltılarakkullancılara iletilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/02/2017 16:42
Volkan Çelebi
(@VolkanCelebi)
Üye

şu switch sizce benim sorunumu çözer mi?

https://www.amazon.de/gp/product/B00GBULIIG/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2017 14:51
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Merhaba,

 

Bahsi geçen firmanın ürünlerini satmıyorum yada desteğini vermiyorum ama sordunuz diyedokümanlarına bakayım dedim sadece ntegrasyon dokümanı var " https://www.netgear.com/support/product/GS116E.aspx?cid=wmt_netgear_organic#docs " switchi almadan önce Multicast desteği olup olmadığını kontrol edin varsa işinizi çözer.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2017 16:57
Volkan Çelebi
(@VolkanCelebi)
Üye

Evet şimdi Netgearı taktım.

Multicast ekranı şu şekilde:

Ayarları default mı bırakmalıyım yoksa değiştirmem gerekiyor mu?

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/03/2017 02:17
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="Volkan Çelebi"]

Evet şimdi Netgearı taktım.

Multicast ekranı şu şekilde:

Ayarları default mı bırakmalıyım yoksa değiştirmem gerekiyor mu?

[/quote]

 

Merhaba, bu kısım için cihazın UserGuide kısmına bakmanız gerekiyor. Ama görünüş itibari ile işlemler doğru gibi. Buradan sonra gerçekten çalışıp çalışmadığını anlamak için Multicast yayın yaptığınız sunucu ve istemcide ağı dinlerseniz direk olarak birbirleri ile konuşmadıklarını ve multicast IP adreslerini dinlediklerini görürsünüz, birbirleri ile sadece ayar değşikliği, sistem kamera sistemi ise pan tilt ayarları gibi kısımlarda konuşurlar ama görüntü tamamen multicast IP adresleri üzerinden devam eder ve kullanıcı sayısı artsada bu yayın yapan cihazınızı etkilemez.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/03/2017 13:26
Paylaş: