Forum

n-computer L300 'de...

Bildirimler
Hepsini Temizle

n-computer L300 'de video için GİGABİT SWİTCH Önerisi ?

14 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
465 Görüntüleme
(@eymengokalp)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar n-computer 'in L300 versiyonunda video paylaşmak için  kullanacağız. Eskiden pcı kartları ile kullanılıyordu yenilerinde gigabit swith almamız gerekmiş pcı kartları artık kullanılmayacakmış. Nasıl bir switch almam gerek alırken nelere dikkat etmek gerek dedim? Bilmiyorum bu konu hakkında bilgim yok dedi telefonun ucundaki "dojopdan" arkadaş... Hızlı olsun dedi çok hızlı. Bende teşekkür ettim  kapattım...

Alırken nelere dikkat etmem gerek ?
Not: Min 1280 x 720 yada 1080 x 1920 çözünürlükleri kullanılacak.

L300 sayısı yani port 24 de olabilir 48 liklerdende...

Bütün bilgi ve önerilere açığım saygılar...

Gönderildi : 13/02/2017 19:46

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ncomputing vb. çözümler tamamen network üzerinden çalıştığından, stabil bir altyapınızın olması gerekir.

diyaloğunuz ilginç olmuş, dojop yapılandırma sürecinde yardımcı olurdu eskiden.

kullanacağınız server üzerinde birden fazla eth. int. bulundurup, nic team kullanmanızı tavsiye ederim.

nic team + hp procurve serisi gigabit sw'ler ile verim aldığımız projeler gerçekleştirmiştik.

ancak dist. ile konuyu tekrar konuşup, yapınızı buna göre oluşturmanız daha doğru olabilir.

aksi halde, tavsiye edilmeyen bir altyapı ile destek almanız zor olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/02/2017 23:36

(@eymengokalp)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sanırım teknik servis yada destekten kimse yoktu arkadaşta sabah saatleri olduğuu için dalgındı.
Bende pek konuyu deşmek istemedim karşımdakinin bilgisi olmadığı için.
Markayı kötülemek gibi olmasın ne sorsam ellerinden geleni yaptı adamlar bu güne kadar.

Verdiğiniz bilgiler için çok çok çok teşekküt ederim çok naziksiniz. Nic team hörünce sormak istedim. Bir ethernet kartı takmadan. Ana kartın kendi üzerindeki çıkışla bu durumu halledibilir miyim?  Server yerine win 7 ve HP ProCurve 2824 Switch 24x Gbit  çıkışıda direkt MSI INTEL B150 GAMING M3 B150  versem o şekilde 15 kadar  n-computer L300 ile 1280 yada 1080p videolarda sorun yaşar mıyım acaba?

Sistemide şu şekilde düşünüyorum;

CPU: İ7 6700 K
M.CARD: B150 GAMING M3 Intel B150 Soket 1151
GPU: Nvidia 4GB GTX1050 Ti STRIX GAMING GDDR5
RAM: (1x8GB)x2 16GB  Aegis DDR4 2133Mhz
SSD: 750 Evo 2.5 500GB SATA3 540/520 SSD
HDD: 2TB HDD SATA3 BarraCuda 7200 64MB dahili

10 YADA 15 L300
HP ProCurve 2824 Switch 24x Gbit
Bolca cat6

Gönderildi : 14/02/2017 14:34

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

16Gb Ram yetersiz gelir gibime geldi. Daha yüksek olmalı.

Gönderildi : 14/02/2017 17:11

(@MihracSEZER)
Gönderiler: 4
New Member

Merhana,

B Serisi chipset e sahip anakartlar Overclock özelliği kapalı ürünler olduğundan "K" ibareli işlemcilere has Overclock yapabilme özelliğinden faydalanamazsınız. Eğer Overclock yapmak gibi bir ihtiyacınız yoksa işlemciyi "K" ibaresi olmayan modeli ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

Gönderildi : 14/02/2017 21:07

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Yanlış bir iş yapılıyor gibi geldi bana. N-Computing cihazları daha çok thin client gibi bir sistemdir. İşVideo dağıtmakise Atein video extender ve splitter cihazlarını kullanmanız gerekir.

N Computing kullanacaksınız RDP sistemine göre hesap edip video dosyasının harcadığı CPU ve RAM gücü x n Computing olarak donanım hesaplayın.

Gönderildi : 16/02/2017 11:59

(@turancoskun)
Üye

bu tarz yapılarda, oem pc vb. çözümleri kullanmanızı tavsiye etmem.

sonuçta sistem durduğunda tüm kullanıcılarınız etkilenecek.

giriş seviyesinde tower serverlardan kullanabilirsiniz.

mümkün ise tüm diskleriniz ssd olsun ve 15 kullanıcıyı tek bir sistem üzerine toplamaktansa, sanallaştırma ile 5 kullanıcı için bir vm atayın.

yine üstte belirttiğim gibi, kurgu noktasında dist. ile iletişime geçmeniz hata oranınızı azaltacaktır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2017 02:30

(@eymengokalp)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Geç dönüyorum yoğundum afedersiniz çok çok.

16Gb Ram yetersiz gelir gibime geldi. Daha yüksek olmalı.

32 GB yaptık banada yetersiz geldi sağolun...

Merhana,

B Serisi chipset e sahip anakartlar Overclock özelliği kapalı ürünler olduğundan "K" ibareli işlemcilere has Overclock yapabilme özelliğinden faydalanamazsınız. Eğer Overclock yapmak gibi bir ihtiyacınız yoksa işlemciyi "K" ibaresi olmayan modeli ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

Hocam saat hızı daha fazlaydı sanki sitesinde öyle gördüm o yüzden anakartı değiştirdik O.C için teşekkür ederim tekrardan...

Merhaba,

Yanlış bir iş yapılıyor gibi geldi bana. N-Computing cihazları daha çok thin client gibi bir sistemdir. İşVideo dağıtmakise Atein video extender ve splitter cihazlarını kullanmanız gerekir.

N Computing kullanacaksınız RDP sistemine göre hesap edip video dosyasının harcadığı CPU ve RAM gücü x n Computing olarak donanım hesaplayın.

Atein video extender ve splitter göz attım ancak tam anlayamadım klon görüntü yarıtıyor sanırım bunlar ?

Vikipedia da v.s bu soncua ulaştım hocam , geçen hafta " RDP sistemine göre hesap edip video dosyasının harcadığı CPU ve RAM gücü x n Computing olarak donanım hesaplayın. " Bunu denedik 1080p de 10 pc yi kurtarıyor i7 6700 K  720 P de ise 15 n Computing  kurtarıyor. Tekrar teşekkür ederim çok naziksiniz.

Gönderildi : 27/02/2017 20:00

(@eymengokalp)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu tarz yapılarda, oem pc vb. çözümleri kullanmanızı tavsiye etmem.

sonuçta sistem durduğunda tüm kullanıcılarınız etkilenecek.

giriş seviyesinde tower serverlardan kullanabilirsiniz.

mümkün ise tüm diskleriniz ssd olsun ve 15 kullanıcıyı tek bir sistem üzerine toplamaktansa, sanallaştırma ile 5 kullanıcı için bir vm atayın.

yine üstte belirttiğim gibi, kurgu noktasında dist. ile iletişime geçmeniz hata oranınızı azaltacaktır.

Evet ama bütçe dar ve 15 kişilik günde max 10 saat -11 saat çalışacak bir sistem. Peki pc içinde birden fazlaa VM Açmamız mesela ; 3 farklı açtık üçü için ayrı N comp.... 500 gb lık video arşivi 1.5 TB olacak sanırım otomatikman. Bu sefer cpu ve diğer donanımlar kasmaz mı ?

Gerçi pc yi topladım şuan  L300 alıp denemek kaldı .

AYRICA BAŞKA BİR ÇÖZÜM BULDUM. NAS HDD ler ve şu küçük mini pc ler. Dark olabilir intel stick pc olabilir.

Nas Server(hdd) den çekecek bir sistem sanırım daha ucuza ve performans olarak daha iyi olacak sağolun dostlar...
Çok sağolun

Gönderildi : 27/02/2017 20:05

(@turancoskun)
Üye

birden fazla vm ile kastım, sadece işletim sistemleri.

kullanmak istediğiniz datayı tek bir paylaşım üzerinde kullanıcılara dağıtabilirsiniz, bu durumda veri 1.5 tb olmaz.

Gönderildi : 28/02/2017 02:59

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Evet Aten markası altındaki cihazlar görüntüyü çoklama, çok ekranda tekilleştirme, çok görüntüyü çok ekranda yayma, uzak lokasyona taşıma gibi işleri yapmaktadır.

Gönderildi : 01/03/2017 12:24

(@eymengokalp)
Eminent Member
Konu başlatıcı

birden fazla vm ile kastım, sadece işletim sistemleri.

kullanmak istediğiniz datayı tek bir paylaşım üzerinde kullanıcılara dağıtabilirsiniz, bu durumda veri 1.5 tb olmaz.

Abi bu güzel fikriniz için teşekkür ederim. Google bakarak bunuda uyguladık güzel oldu uzun sürsede yaptık teşekkür ederiz hocam.

Gönderildi : 06/03/2017 21:08

(@eymengokalp)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Evet Aten markası altındaki cihazlar görüntüyü çoklama, çok ekranda tekilleştirme, çok görüntüyü çok ekranda yayma, uzak lokasyona taşıma gibi işleri yapmaktadır.

Merhaba hocam, Bu methoduda denedik çok sağolun bunuda başka bir sahada kullanacağız çok sağolun arkadaşlar... Çok çok sağolun...

Gönderildi : 06/03/2017 21:27

(@turancoskun)
Üye

rica ederiz, işinize yaradığına sevindim.

Gönderildi : 07/03/2017 00:32

Paylaş: