Forum

Cyberoam Uzak RDP C...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cyberoam Uzak RDP Configurasyonu Hakkında

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,360 Görüntüleme
(@MustafaALBAYRAK)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirketimizde kullanmakta olduğumuz client makinalardan birine 3389 porttan RDP yapmaya çalışıyoruz ancak ağ yapılandırmasına uygun ayarların yapılması konusunda biraz tecrübesiz kaldık.

Alttaki gibi bir yapımız var.Bu konuda yardımcı olabilecek varmı dır?

78.188.xxx.xxx ip'miz Bridge modundaki Modemimiz ve bunu 64.1.0.1 olarak ip dağıtan Mikrotik Cihazımıza bağladık.

Mikrotik tarafında hiç bir problemimiz yok.

Mikrotik Lan Portu (64.1.0.1) Gateway ve 64.1.5.253 olarak DHCP ile Cyberoam Cihazımızda da bir sorun yok.

Cyberoam'a bağlı Switch 10.10.10.x olarak ip dağıtmakta.

Cyberoam'a WebClient  ile uzaktan erişebiliyoruz.Mikrotik içine Port açıp 78.188.xxx.xxx:PORTNO olarak dışarıdan erişim sağlayabiliyoruz.

Cyberoam üzerine bir ayar yapmam lazım ki;  10.10.10.29 makinasına dışarıdan RDP erişimi sağlayabileyim.

Şema aşağıda verilmiştir.

Cyberoam

Gönderildi : 08/02/2017 15:12

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

78.188.xxx.xxx ip'miz Bridge modundaki Modemimiz ve bunu 64.1.0.1 olarak ip dağıtan Mikrotik Cihazımıza bağladık.

İnternet kullanımınız için, mikrotikten önce bir modem varmı ?

Telekom bağlantısını yapan cihaz, modem mi, mikrotik mi yoksa cyberoam mı ?

Gönderildi : 08/02/2017 19:18

(@MustafaALBAYRAK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

modem bridge mod'da ve telekom ile bağlantıyı yapan Mikrotik Cihazıdır.

Cyberoam ise Mikrotikin DHCP havuzundan alıyor ve Switch ile client'lere 10'lu ip bloğu sağlıyor.

10' lu ip blogundaki makinalara RDP yapmam lazım.

Cyberoam olmasa direk olarak 10.10.10.25 ipsi ile 3389 portunu Mikrotiğe configure ettiğimde direkt olarak client makinaya bağlanabiliyordum.

Birebir resimdeki gibi konfüigüre edilmiştir.Clientler ardında sadece normal bir 24'lü switch var.

Gönderildi : 08/02/2017 20:25

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

3389 portunu mikrotik üzerinden cyberoamın wan bacağına ( mikrotiğe bağlı olan ip adresine) yönlendirin. Cyberoamda ise 3389 portunu cliente yönlendirin.

Mikrotiği sadece telekom bağlantısı için kullanıyorsanız, aradan çıkarıp tüm trafiği cyberoam üzerinden çok kolay yönetebilirsiniz. Veya miktorik üzerined cyberoamın bağlı bulunduğu bacağa dmz tanımlayabilirsiniz.

Gönderildi : 08/02/2017 21:37

(@MustafaALBAYRAK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mikrotik bacaklarının bir kaçını ayrı işletmelere(apart,yurt,cafe gibi) yerlere kablosuz olarak dagıtıyorum.Sistem ve RDP yapılacak makina aynı yerde.Dolayısı ile mikrotik cihazı yerine daha işlevsel Cyberoam alsam daha iyi olacakmış.Ama yinede kendi ofisimi Cyberoam ile, Mikrotikle dagıttığım yerleri de Mikrotikle kontrol etmek daha avantajlı şuan için.

Teşekkür ederim geri dönüş sağlayacağım.

Gönderildi : 09/02/2017 11:51

(@gokhanbiyikoglu)
Gönderiler: 31
Eminent Member

Birebir aynı yapıyı kullanıyorum. Aşağıdaki yönergeleri takip ederseniz rdp servisini sorunsuz sağlamış olursunuz. 

https://kb.cyberoam.com/default.asp?id=2899  

Gönderildi : 10/02/2017 14:03

(@BirkanURLU)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Tersi bir yapıyı (Bridge Modem - Cyberoam - Mikrotik) kullanıyorum ve RDP dahil çeşitli kurallarda sorun yaşamıyorum.

Mikrotik üzerinde 64.1.5.253 IP adresine 3389 portunu yönlendirin ve Cyberoam üzerinden yönlendirme yapmak istediğiniz cihazın IP'sini host olarak ekleyip, bu hosta 3389 portu için Virtual host kuralı yazın. Bu şekilde sorunsuz bağlantı kurabilirsiniz. Tabi bilgisayar üzerinden uzak bağlantıyı açmayı ve yine bilgisayar üzerinden 3389 için firewall kuralı oluşturmayı unutmayın.

Sorun yaşarsanız yazın lütfen.

Gönderildi : 14/02/2017 01:10

Paylaş: