Forum

Elektrik kesintinde...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Elektrik kesintinde UPS'e bağlı Switchlerde kopma sorunu

12 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
2,158 Görüntüleme
(@mehmetcoskun)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Birçoğunuza çok garip gelecek bir sorunum var, aynı UPS e bağlı sunucular, switchler, ap ler var. Ancak elektrik kesintisi yaşadığımda jeneratör devreye girinceye kadar (10 sn içinde devreye giriyor, daha uzun test etmedim) tüm network kopuyor, jeneratörün devreye girmesi ile birlikte bağlantılar tekrar geliyor,

Kesinti sonrası özellikle switchler mi etkileniyor diye kontrol ediyorum ama ne switchlerin nede sunucuların online sürelerinde bir sıfırlama olmuyor. Özellikle UPS ler için çalıştığımız firmadan inceleme istedim ondan da sonuç çıkmadı.

Şu dönemlerde yaşanan enerji kesintileri yüzünden de bu sorun hayli can sıkıcı olmaya başladı.

Yapı şöyle:

Kesinti yaşanan sistemler aynı VLAN da

3 tane VLAN var,

STP Globally:Enable

BPDU Protection: Disable

4 tane HP 1910 48 port switch

2 tane HP 2610 48 port switch

sunucular HP Blade C7000 enclosure üzerinden switchlere gidiyor

Özellikle 1-2 tane client i C7000 şase üzerindeki ethernet switch e bağladım bunlarda kesinti yaşanmıyor.

sw yapi

Akılma gelen kenar switchlere giden portlarda trunk yok, yada hakikaten elektriksel bir sorunum var ama fark edemiyorum. 

Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Switch logları:

https://drive.google.com/file/d/0BwO4Hz8tkLB7YWtIeGF5c0Q3eEE/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0BwO4Hz8tkLB7blV1NFNnRVoxd1E/view?usp=sharing

Gönderildi : 01/01/2017 01:02

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhabalar,

Hocam kesintiden sadece network etkileniyor ise Toprak hattınızın kontrolünü gerçekleştiriniz. Avaya switch kullanırken başıma çok sık geliyordu buna benzer bir problem.

Yeni yılın son postunu ben atmak istedim bu arada:) 

Gönderildi : 01/01/2017 02:58

(@mehmetcoskun)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkür ederim. Ersin CAN, hiç hesaba katmadığım bir konuydu hafta içi bu konuyu kontrol ettireyim. 

Yılın ilk postu da benden olsun bu arada 🙂

Gönderildi : 01/01/2017 03:01

(@sgnblt)
Gönderiler: 196
Estimable Member

cevap için teşekkürler bende çıldırmak üzereydim tüm network ups'e bağlı elektrik kesintisi olduğunda jeneratör devreye girene kadar tüm network gidiyordu.

Gönderildi : 01/01/2017 23:22

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Topraklama ile çözülebilirse iyi ancak çok mantıksız. UPS olan devrelerde elektrik ups üzerinden geçer elektrik gittiği anda ups şebekeden değil sistemi yine kendi üzerinden geçen akımla akü üzerinden besler. Bağlantı yapısında mutlaka bir sorun olmalı. UPS üzerinde bir ayarda olması muhtemel. Zaten bizim ülke olmasa ups üretimi olmayacak 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/01/2017 01:16

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Zaten bizim ülke olmasa ups üretimi olmayacak 🙂

gece gece iyi güldüm 🙂

şaka bir yana, Ersin bey ile aynı fikirdeyim, bağlantı şemanızı kontrol ettirmenizde fayda var.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/01/2017 01:51

(@mehmetcoskun)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu gün bakım ekibinden elektrikçi ile sistem odasındaki topraklama durumunu kontrol ettik, arkadaştan öğrendiğim kadarı ile toprakla faz arasında olması gerekenden daha yüksek bir voltaj göründüğü idi, toprak ile nötr arasında da 1,7 V luk bir voltaj değeri olması idi. Sadece sistem odası için bir toprak hattı çekilerek deneme yapılacak. İnşallah istediğim sonucu alırım.

Gönderildi : 03/01/2017 04:58

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu gün bakım ekibinden elektrikçi ile sistem odasındaki topraklama durumunu kontrol ettik, arkadaştan öğrendiğim kadarı ile toprakla faz arasında olması gerekenden daha yüksek bir voltaj göründüğü idi, toprak ile nötr arasında da 1,7 V luk bir voltaj değeri olması idi. Sadece sistem odası için bir toprak hattı çekilerek deneme yapılacak. İnşallah istediğim sonucu alırım.

Topraklamanın sıfır olması iyidir ama topraklamanın yapıldığı toprak ve bölge bunu imkiansız hale getirebilir. En basit yoldan switchlerin arkasında bulunan vida ile kaleriför gibi birşeyi bağlayın ve topraklama yatırımı yapmadan bir deneyin.

Gönderildi : 03/01/2017 11:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Zaten bizim ülke olmasa ups üretimi olmayacak 🙂

gece gece iyi güldüm 🙂

şaka bir yana, Ersin bey ile aynı fikirdeyim, bağlantı şemanızı kontrol ettirmenizde fayda var.

Hocam bu konu kafama takıldı. Bizim firmaya Alman, İtalyan ve Fransız çok teknisyen geliyor.

Kafama takıldı bu olayı sordum adamların ülkesinde elektrik gitmesi gibi bir durum söz konusu değil. Ancak bazı bölgelerde iki hat oluyormuş ve ikinci hat hiç bir şekilde kesilmiyormuş ancak buraya çok elzem cihazlar bağlanıyormuş. Durum bu şekilde 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/01/2017 15:08

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Rıza hocam,

bilgilendirme için teşekkürler, şebekede dahi yedeklilik güzelmiş.

biz ups kullanmaya devam diyelim 🙂

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2017 03:14

Emrah KOÇ
(@emrahkoc)
Active Member

Gönderen: @mehmetcoskun

Merhaba Arkadaşlar,

Birçoğunuza çok garip gelecek bir sorunum var, aynı UPS e bağlı sunucular, switchler, ap ler var. Ancak elektrik kesintisi yaşadığımda jeneratör devreye girinceye kadar (10 sn içinde devreye giriyor, daha uzun test etmedim) tüm network kopuyor, jeneratörün devreye girmesi ile birlikte bağlantılar tekrar geliyor,

Kesinti sonrası özellikle switchler mi etkileniyor diye kontrol ediyorum ama ne switchlerin nede sunucuların online sürelerinde bir sıfırlama olmuyor. Özellikle UPS ler için çalıştığımız firmadan inceleme istedim ondan da sonuç çıkmadı.

Şu dönemlerde yaşanan enerji kesintileri yüzünden de bu sorun hayli can sıkıcı olmaya başladı.

Yapı şöyle:

Kesinti yaşanan sistemler aynı VLAN da

3 tane VLAN var,

STP Globally:Enable

BPDU Protection: Disable

4 tane HP 1910 48 port switch

2 tane HP 2610 48 port switch

sunucular HP Blade C7000 enclosure üzerinden switchlere gidiyor

Özellikle 1-2 tane client i C7000 şase üzerindeki ethernet switch e bağladım bunlarda kesinti yaşanmıyor.

sw yapi

Akılma gelen kenar switchlere giden portlarda trunk yok, yada hakikaten elektriksel bir sorunum var ama fark edemiyorum. 

Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Switch logları:

https://drive.google.com/file/d/0BwO4Hz8tkLB7YWtIeGF5c0Q3eEE/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0BwO4Hz8tkLB7blV1NFNnRVoxd1E/view?usp=sharing

Merhaba 

Aradan yıllar geçmiş ama yeni konu açmadan buradan sormak istedim.

6 Cisco Ap, HP poe sw üzerinden besleniyor. Hem sistemin genelinde hem de sw önünde extra ups var. ( Denemek için sonradan taktık bu ups'i) amma ve lakin elektrikler gidip gelince , şimşek çakınca Ap'ler düşüp tekrar geliyor. Hepsi de değil bazıları düşüyor. Sürekli düşen belirli Ap'ler de yok. Bir örüntü bulamıyorum. Bazen 1 nolu, bazen 5nolu ap. Elektrikçi topraklamanın sağlam olduğunu söylüyor. Fikirlerinizi almak isterim. Saygılar

Bu ileti 2 hafta önce Emrah KOÇ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 15/04/2024 23:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4305
Co-Helper

Bu da ilk konu gibi mühendislik düzeyi bir konu, genellikle yeterli bilgi, deneyimi olmayan elektrikçilerin yaptığı altyapılar kaynaklı gerçekleşiyor çözümü için ise mühendislik düzeyi bilgisi olan insanlarla çalışarak hızlı çözüm bulabilirsiniz. Yine de bazen bulmak zaman alıyor bulmak ve düzeltmek, baştan yapmaktan daha zor.

Şimşek çakınca AP kesintisi çok ileri bir olay, bina çok yüksek değilse tespit yanlış olmalı paratoner yoktur herhalde yıldırım düşmüyordur herhalde binaya. Bunlar var da sisteminiz bugüne kadar uçmuyorsa bol dua etmeniz lazım yarım yamalığın kenarından sıyırıyorsunuz demektir.
Konunun başı ve son giride ki diğer yazılanlar toprak hattının ve şebeke bağımsızlığının yetersizliğine dalalet arkadaşlar. Yetersiz elektrikçiler genelde şebeke ve BT hattı toprağını aynı yapar bu yanlış ayrı olmalı (bina temel topraklaması olmadıkça, ki bunun için de konum ayrılığı ve ölçümler şart). 
Hakeza çatı anteni gibi birimler tamamen diğerlerinden yalıtılmalı, hatları düzenlenmeli.
Ben elektrik mühendisi değilim malum tam olarak ifade edemiyorum fakat deneyimliyim çok yaşadım, deneyimlisiyle birlikte düzelttirdim yüksek akım şebeke bilgisiyle alçak frekans devreleri bilgisi gerekiyor kişilerde. UPS ve jeneratör firması tek başına çözmez birlikte toplu çalışma gerekli. Bir birinden yalıtılmamış bt, şebeke (üretimhane) hatları arasında rezonans akım, harmonikler, kaçak akım devresi yetersizlikleri, ups ve şebeke kompanizasyon bağımsızlığı ve yetersizlikleri gibi konular var topraklama öncesinde.
Bir ölçer bağlanarak down halinde ne olduğunun izlenmesi bile fikir verir.
Yukarıda ki şasi cihazların, kabinlerin kabin ve oda dahilinde topraklanması sorun etki durumlarını değiştirir. Ayrıca rast gele aynı hatta yada ardıl ups'ler bağlanmaz bunlar arasında da yapılması, ölçülmesi gerekenler var uzmanları biliyor.
Anlaşılması için senaryo örneği veriyorum AP ve uç SW'lerinize BT topraklaması götüreceksiniz mecburen, kat şebeke topraklamasına girmeyecekler kesinlikle yada mümkün olan cihazlarınızı POE kullanacaksınız.
BT odasında ki cihazların etkilenmeyip, uç cihazların etkilenme sorunu genellikle bu hata kaynaklıdır. 
Doğru ayırmalar yani kurgu yapılmadığında mesela bir personelin masa altına taktığı çin işi dandik bir adaptör dahi sunucularınızın restart olmasına sebep olabilir.

Kısaca mevcut elektrikçilerinizin topraklama da sorun yok ağbi laflarına güvenmeyin... siz, biz çözemeyiz çözebilecek kimselerin müdahale etmesini sağlayın.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/04/2024 02:07

Paylaş: