Forum

Çift Hat Kulla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çift Hat Kullanmak

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
505 Görüntüleme
(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocalarım merhaba network konusunda orta düzeye yaklaşık bir seviyedeyim, uzmanlığım olmadığı için bu sorunu nasıl çözeceğimi bilemedim sizlere sormak istedim.

Şirkete ikinci bir hat aldık ttnetten. Ben bu ikinci hattı misafir ağı için kullanmak istiyorum.
Neden derseniz altyapı yetersizliğinden dolayı adsl kullanıyoruz ve tek hat yetersiz kalıyor mail trafiği çok olduğu için.
Sözde dört bir yanı fiberle donatmışlar! Neyse sapmayayım.
Access pointleri bu hatta bağlamak istiyorum. APler kablo ile bağlı olduğundan bu kablolar switch üzerinden gidiyor ve yeni modemi switche bağlayınca bu modemden çıkan wifiya bağlananlar server üzerindeki dhcpden ip alıyor yine local ağa erişilebiliyor. 
Yeni modemin local ip adresi 192.168.2.1 benim şirket içi için belirlediğim ip bloğu 10.0.0.0.
Neyse çok uzattım galiba. Şimdi ben bu modemi switche bağlamak ve APleri bu modeme yönlendirmek istiyorum. Ama ip bloğunun şimdi olduğu gibi olmasını istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem lazım.
AP ayarlarını falan biliyorum orada sıkıntım yok.

Sabır gösterip okuduğunuz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/12/2016 10:57

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Hocalarım merhaba network konusunda orta düzeye yaklaşık bir seviyedeyim, uzmanlığım olmadığı için bu sorunu nasıl çözeceğimi bilemedim sizlere sormak istedim.

Şirkete ikinci bir hat aldık ttnetten. Ben bu ikinci hattı misafir ağı için kullanmak istiyorum.
Neden derseniz altyapı yetersizliğinden dolayı adsl kullanıyoruz ve tek hat yetersiz kalıyor mail trafiği çok olduğu için.
Sözde dört bir yanı fiberle donatmışlar! Neyse sapmayayım.
Access pointleri bu hatta bağlamak istiyorum. APler kablo ile bağlı olduğundan bu kablolar switch üzerinden gidiyor ve yeni modemi switche bağlayınca bu modemden çıkan wifiya bağlananlar server üzerindeki dhcpden ip alıyor yine local ağa erişilebiliyor. 
Yeni modemin local ip adresi 192.168.2.1 benim şirket içi için belirlediğim ip bloğu 10.0.0.0.
Neyse çok uzattım galiba. Şimdi ben bu modemi switche bağlamak ve APleri bu modeme yönlendirmek istiyorum. Ama ip bloğunun şimdi olduğu gibi olmasını istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem lazım.
AP ayarlarını falan biliyorum orada sıkıntım yok.

Sabır gösterip okuduğunuz için teşekkür ederim.

En temizi VLAN yapmak yada AP switchini normal switchten ayırmak, En doğrusu DrayTek Load Balance cihazı alıp hatları bu cihazda toplamak ve Bant Genişliği yönetimi yaparak mail için QoS ayarlamak.

Gönderildi : 06/12/2016 11:28

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

Ertan hocanın dediği gibi en temizi Vlan,

switchleriniz üzerinde Vlan desteği var mı?

Vlan sonlandırmak için L3 cihazınız var mı? L3 switch veya firewall gibi

Gönderildi : 06/12/2016 11:52

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Ertan ve Zafer hocam şöyle birşey düşünüyorum da bilmiyorum olur mu switchten bir portu ayırıp bunu 2. bir vlan olarak ayarlasam bu yeni modemi de oraya bağlasam sorunsuz çalışır mı sistem acaba ? Valla o kadar bilgim yok ama switch arayüzüne girince vlan ayarlama seçenekleri var evet fakat L3 cihaz nedir tam vakıf değilim konuya. Firewall yok ama yakın zamanda alınacak 

Gönderildi : 06/12/2016 13:07

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

switch marka modeli nedir?

Gönderildi : 06/12/2016 19:04

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam marka 3com heralde hpnin bu 🙂 model ise baseline 2948 sfp plus

Gönderildi : 06/12/2016 19:13

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ertan ve Zafer hocam şöyle birşey düşünüyorum da bilmiyorum olur mu switchten bir portu ayırıp bunu 2. bir vlan olarak ayarlasam bu yeni modemi de oraya bağlasam sorunsuz çalışır mı sistem acaba ? Valla o kadar bilgim yok ama switch arayüzüne girince vlan ayarlama seçenekleri var evet fakat L3 cihaz nedir tam vakıf değilim konuya. Firewall yok ama yakın zamanda alınacak 

http://ertanerbek.net/?p=1688 Bu link üzerinde VLAN yapıları ile ilgili yaptığım bir video dosyası var isterseniz ve zamanınız olursa bir bakın. 802.1q kullanacaksanız bu uçtan uca bir yapıdır bu şu anlama geliyor AP cihazında da VLAN olması gerekir, eğer yoksa private vlan dediğimiz sistemi kullanırsınız fakat bu durumda misafir ağı için ayrı AP kullanmanız gerekir yada onları ayrı bir switch ile toplayıp bu modemide ona bağlamanız gerekir.

Diğer tüm durumlarda broadcast olarak çalışan sistemler sorun çıkartır ki başta DHCP bunu yapacaktır yani kimin hangi modemden IP alacağı işi karambole olacaktır buda modemlerin kullanımının karambole olması anlamına gelir. Fazladan bunun önelemek için belki AP cihazlarınızda DHCP Relay Agent özelliği vardır ve SSID bazında DHCP paketi için yönlendirme yapabilirsiniz ama buda arı bir problem çünkü bu sefer switch cihazlarınıza bağlanan kullanıcılar sorun yaşayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2016 19:43

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Ne demek hocam mutlaka izleyeceğim. Keşke buradaki APlerde sizdeki kadar kaliteli olsa 🙂 Aplerde multi ssid yapılabiliyor ve burada vlan seçeneği çıkıyor fakat id kısımlarını neye göre vereceğim tam bilmiyorum onu. APler ucuz tp link modelleri hocam pek fazla işlevsel değil. Ayrıca yaptığım denemelerimde ne multi ssid modunda ne de repeater modunda sağlıklı çalışıyor. Ben aslında repeater moduna alıp kablosuz haberleştirmek istedim fakat çok sağlıklı çalışmıyor en sağlıklı çalıştıkları mod AP modu buda kablo demek ve burada hangi kablo nereye gidiyor hiç belli değil kablo karmaşası çok fazla. Tabi birde modemlerin birbirlerinin frekasnı etkilemesi var berbat oldu iyice.. 

DHCP olayıda evet düşünmeden taktım direk yeni modemi switche server üzerindeki dhcpden ip dağıtıyordu bağlananlara o yüzden repeater olayını düşündüm fakat olmayacak gibi. Teşekkür ederim ilgi alakanız için.

Gönderildi : 06/12/2016 20:04

Paylaş: