Forum

Draytek 3900 Loglam...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Draytek 3900 Loglama sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
585 Görüntüleme
(@EmrahOzgiray)
Gönderiler: 62
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;
Draytek 3900 firewall, 3 adet fiber internet hattı şeklinde bir yapı var. Draytekin en üst seviye cihazını kullanıyoruz. Ancak daha eski cihazlarında loglama için kullandığımız quedra l-mon programı bu cihazda çalışmıyor. Log akışı var ancak quedra logları biriktirip analiz etmiyor. Quedra yerini logsign adlı ücretsiz programa bırakmış ancak bu programda firewall dan gelen logları anlamlandıramadığı için yine analiz edemiyor. Teknik destekten hep aynı yanıtı alıyorum "bizdeki 3900 de problem yok" Zaten bizdekindede problem yok ancak üretilen logların hemen hemen %90ında web site ismi yok IP bilgisi var dolayısıyla buda işime yaramıyor.
WCF lisansımızda mevcut. Bu lisansa göre bloklanan siteler den sadece "bu site wcf tarafından yasaklanmıştır" ibaresi olanların web site isimlerini görebiliyorum onun dışındaki tüm trafik IP şeklinde loglanıyor. HTTPS olan sitelerde isim çözümlemesi olmuyor ayrıca.

Daha önce bu durumu yaşayıp çözüme ulaşan veya 3900ü olup sağlıklı log analizi yapabilen arkadaşların yardımını rica ediyorum.

Gönderildi : 21/11/2016 18:45

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

DrayTek 3900 ve 2960 modellerinde URL ve WCF sistemleri sadece bloklanan siteleri göstermektedir. Maduriyeti anlıyorum bunu DrayTek uluslar arası ile konuşup gireceğimize inanıyorum en kısa sürede bunu halletmeye çalışacağım.

Sorunu çözmek amaçlı olarak isterseniz DrayTek tarafında syslog bazında değil ama monitörin bazında Smart Monitör programını kullanabilirsiniz. Syslog tarafında cihazın ürettiği default loglar yasa için yeterlidir maksat networkü izlemek ve raporlama yapmaksa Smart Monitör fazlası ile işinizi görecektir.

Progamın live demosu; http://www.draytek.com/en/support/live-web-demo/network-mgmt/smart-monitor//

kullanıcı adı : admin

kullanıcı şifresi : admin

Bu raporlama ihtiyacınızı fazlası ile görecektir. Diğer konuda çalışmaların başlatılmasını sağlayacağım.

Gönderildi : 21/11/2016 21:25

(@EmrahOzgiray)
Gönderiler: 62
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

DrayTek 3900 ve 2960 modellerinde URL ve WCF sistemleri sadece bloklanan siteleri göstermektedir. Maduriyeti anlıyorum bunu DrayTek uluslar arası ile konuşup gireceğimize inanıyorum en kısa sürede bunu halletmeye çalışacağım.

Sorunu çözmek amaçlı olarak isterseniz DrayTek tarafında syslog bazında değil ama monitörin bazında Smart Monitör programını kullanabilirsiniz. Syslog tarafında cihazın ürettiği default loglar yasa için yeterlidir maksat networkü izlemek ve raporlama yapmaksa Smart Monitör fazlası ile işinizi görecektir.

Progamın live demosu; http://www.draytek.com/en/support/live-web-demo/network-mgmt/smart-monitor//

kullanıcı adı : admin

kullanıcı şifresi : admin

Bu raporlama ihtiyacınızı fazlası ile görecektir. Diğer konuda çalışmaların başlatılmasını sağlayacağım.

Ertan bey teşekkür ederim umarım en kısa sürede bu problem çözülür malum ucuz bir ürün değilki başka cihaza geçelim. Şu hali ilede çok can sıkıyor. Benimde yapmam gereken birşey varsa yapayım.

Tekrar teşekkürler.

Gönderildi : 22/11/2016 12:08

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Yasa için LOG lama kısmında verilen User Access LOG kısmı yeterli , Raporlama ve Takip için isterseniz ücretsiz olan Smart Monitör yazılımını kullanabilirsiniz.

Diğer kısımlar için biz gerekli işlemleri yapıyoruz :).

Gönderildi : 22/11/2016 14:30

Paylaş: