Forum

Load Balancer Ö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Load Balancer Önerisi

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,399 Görüntüleme
(@tolgahanalan)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba özel bir eğitim kurumunun internet bağlantısında sürekli olarak donma yaşıyoruz.
* Sabit 10 pc , 30-50 arası mobil cihaz (cep telefonu,laptop,tablet) bağlanıyor.

Şuan ki kurulu sistem ;
Dsl modem > 10 Port Gigab. switch > 4X router (dhpc kapalı).

Tp Link destek hattı ile görüşmemde sadece load balance almamın yeterli olacağını söylediler.Fikriniz nedir ? Sadece load balance yeterli olursa alacağım cihazda hangi özelliklerin olmasına dikkat etmeliyim ?Ve cihaz öneriniz nedir ?

Gönderildi : 11/10/2016 16:38

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

donma ile kasıt nedir ? erişim/kapasite vb.

darboğazı belirleyip, buna göre karar verin.

lb ile 2 veya daha fazla hattı bir router üzerinden birleştirerek, download kapasitesinde artış sağlayabilirsiniz.

ihtiyacınız upload ise, buna lb çözüm olamaz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2016 16:59

(@tolgahanalan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mesala örnek olarak wifiye bağlanıyor ama sayfa ya hiç açmıyor ya çok geç açıyor. Upload sadece velinin ve ya öğrencinin veri girişlerinde web sistemine upload ediliyor o kadar.

O zaman size şunu sorayım. Sorunun tam olarak nerde olduğunu nasıl tespit edebilirim ? Mesajda belirttiğim sistem o sayıda kullanıcı için yeterli olur mu sizce ?

Gönderildi : 11/10/2016 17:08

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Mesala örnek olarak wifiye bağlanıyor ama sayfa ya hiç açmıyor ya çok geç açıyor. Upload sadece velinin ve ya öğrencinin veri girişlerinde web sistemine upload ediliyor o kadar.

O zaman size şunu sorayım. Sorunun tam olarak nerde olduğunu nasıl tespit edebilirim ? Mesajda belirttiğim sistem o sayıda kullanıcı için yeterli olur mu sizce ?

60 cihaz için tek bir modem yeterli olmayacaktır, tek bir wifide yeterli olmayacaktır. urası için TPLINK dıında daha profesyonel cihazlar kullanmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 11/10/2016 20:59

(@tolgahanalan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Önerinizi alabilir miyim ? Nasıl bir sistem kurulmalı ?

Gönderildi : 11/10/2016 22:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Öncelikle sağlıklı bir internete geçin. Metro Kablonet veya Fiber olabilir. Tabi bunlar için bütçe gerekir. Ortama 2 adette Drytek Vigor Wi-Fi Adaptör koyarsanız bu sayılar için sorun olmaz gibi. Kalitesi daha iyi cihazlar var ancak bu marka işinizi bana göre çözecektir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/10/2016 00:09

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

test tarafında, sorun olduğuda anda, ap, switch ve son olarak modem erişimlerini kontrol edin.

modeme geldiğinizde hat ve yeniden başlattığınızda geliyor ise, kapasite sorunu vardır.

belirttiğiniz marka ile bu tarz kurumsal çözümler denemenizi tavsiye etmem.

draytek çözümleri kullanabilirsiniz, taleplerinize göre model belirlemek için, simet ile görüşebilirsiniz.

devamında yeni ürün ile internet erişiminizi kontrol edin, adsl altyapısı kesintiler yaşatabilir, farklı isp'ler tarafında verilebilen en iyi hizmeti araştırın.

destek var ise, en azından vdsl kullanabilir veya 2. bir hat alarak, loadbalance/kullanıcı bazlı dağıtım yapılabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/10/2016 03:38

(@tolgahanalan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

• Dsl kullanıyoruz ve ne yazık ki şuan da fiber altyapı yok. Dsl de bağlantı kalitesi çok iyi aslında ping düşük, dl ve up tam değerini alıyoruz. ( Tek pc de denedik.)
  • Bölgede kendi altyapısı bulunan tek firma ne yazık ki Türk Telekom.
  • Routerların dhcp kapalı . Yani ip dağıtımını modem yapıyor. Bu doğru bir seçenek mi yoksa routerlarda dhcp açık olmalı mı ?

Kabloları , modem ve router ayarlarını tekrar kontrol edip sonra tam sorunun nerde olduğunu bulunca geri dönüş yapacağım.
    Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/10/2016 16:13

(@sercantek)
Gönderiler: 70
Trusted Member

Merhaba,

ADSL bağlantının Upload değeri 0,8 Kbit tir. genelde kalabalık yerlerde sorun olmaktadır. Çünkü Upload tavana eriştiğinde Download minimum değere düşer. Kaynak :  http://www.alpagut.com/default.aspx?pageID=61

şöyle birşey tecrübe ettim 32Mbit/2Mbit band genişliğine sahip VDSL modem üzerinde kişi başı 2Mbit/0,256Kbit olacak şekilde ayarladığımda 30 kişiye kadar stabil çalışmaktadır. Öğrenci yurtlarında genelde mikrotik ile çalışıyorum ve dediğim değerleri ayarlıyorum. Bazı yerlerde fazla modem olduğunda NTH yada PCC loadbalance yapıyorum. Genelde mikrotik ile işi çözebiliyoruz.

En basit olarak Access pointlere bağlı iken networkte ping atın ve ping sürelerinin uzunluğuna bakın. Eğer uzun ise access pointleri değiştirmeniz gerek.

Gönderildi : 21/10/2016 21:21

Paylaş: