Forum

Wireless Dhcp Serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wireless Dhcp Server Nasıl Olmalı

20 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,292 Görüntüleme
(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, başlığı tam bulamadım bu şekilde yazdım ama sorunu yazınca açığa kavuşacaktır.

Modem olarak airties 5650 kullanıyoruz. Bunun üzerinde 2 adet vlan yapılandırdım vlan1 lokal için vlan2yi misafir olarak ayarladım. vlan1e tüm ethernet portlarını ve wireless1 portunu ekledim vlan2 de sadece wireless2 portu var. Modemden misafir ağı için dhcp server ayarladım. Bizim lokal ağ için de ayarladım fakat bu sefer lokal ağ için dns sorunu çıktı karşıma. Bu yüzden serverda dhcp server aktif etmek istiyorum fakat bu seferde wireless için nasıl ip dağıtacağım ? Serverda dns, dhcp server kurulu ama dhcp için scope oluşturmadım boşta yani şu anda. Modemden lokal ağ için olan vlanın dhcp serverını relay olarak belirtip serverın ipsini verdim ama olmadı. Var mıdır bir çaresi veya başka bir yolu ?

Gönderildi : 03/10/2016 18:21

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

kurumsal taraf için modem üzerinde dhcp servisini kapatıp, local dhcp ve dns kullanın.

modem üzerinde misafir için yeni bir dhcp oluşturup, port olarak seçimde bulunmanız yeterli olacaktır.

aşağıdaki referans adresi inceleyebilirsiniz.

http://www.airties.com.tr/_supportdocs/2/77/2_77_20111231165857.pdf

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/10/2016 19:19

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar, başlığı tam bulamadım bu şekilde yazdım ama sorunu yazınca açığa kavuşacaktır.

Modem olarak airties 5650 kullanıyoruz. Bunun üzerinde 2 adet vlan yapılandırdım vlan1 lokal için vlan2yi misafir olarak ayarladım. vlan1e tüm ethernet portlarını ve wireless1 portunu ekledim vlan2 de sadece wireless2 portu var. Modemden misafir ağı için dhcp server ayarladım. Bizim lokal ağ için de ayarladım fakat bu sefer lokal ağ için dns sorunu çıktı karşıma. Bu yüzden serverda dhcp server aktif etmek istiyorum fakat bu seferde wireless için nasıl ip dağıtacağım ? Serverda dns, dhcp server kurulu ama dhcp için scope oluşturmadım boşta yani şu anda. Modemden lokal ağ için olan vlanın dhcp serverını relay olarak belirtip serverın ipsini verdim ama olmadı. Var mıdır bir çaresi veya başka bir yolu ?

Durumu tam olarak anlaadım, birinci olarak yazdığınzıdanwifi AP den iki ayrı kablo çıkıyor gibi anlaşılıyor halbuki VLAN yapınız var  neden iki ayrı kablo kullanıyorsunuz üçüncü olarak DNS sorunundan kastınız nedir ?

Gönderildi : 03/10/2016 19:30

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Turan hocam vlan yapılandırmada bir sıkıntı yok. Vlanlara ait portları aşağıda yazayım.

VLAN 1 = eth0, eth1, eth2, eth3, wifi0

VLAN 2 = wifi1

Bu şekilde vlan2 için modem üzerinde dhcp oluşturdum zaten. vlan1 için ise modem üzerindeki dhcpyi kapatıp server üzerindeki dhcp serverı aktif ettim fakat böyle olunca sadece eth portlardan girenler ip alıyor wifi0 portundan bağlananlar server üzerindeki dhcp serverdan ip almıyor. Wifi ile bağlananları da serverdaki dhcpden alacak şekilde ayarlayamıyor muyuz ? Serverın ipsi 10.0.0.2. Ben modem üzerinde vlan1 için dhcpyi relay olarak ayarlayıp serverın ipsini verdim ama olmadı.

Gönderildi : 03/10/2016 19:30

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Ertan hocam dns sorunundan kastım şudur. Server üzerinde dns rolü kurulu ve aktif çalışıyor. Networke kablo ile bağlı olan pclere server üzerindeki dhcp ile ip dağıtıyorum doğal olarak dns de otomatik olarak gidiyor pclere. Ama lokal ağı kullanacak olan laptop kullanıcıları wifi ile bağlandıkları zaman hem lokal ağ için olan ip bloğundan ip almıyor dnse de kayıt edilmiyor tabi ki. Sorun bu. Vlan portlarıyla ilgili resim aşağıda

Gönderildi : 03/10/2016 19:44

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ertan hocam dns sorunundan kastım şudur. Server üzerinde dns rolü kurulu ve aktif çalışıyor. Networke kablo ile bağlı olan pclere server üzerindeki dhcp ile ip dağıtıyorum doğal olarak dns de otomatik olarak gidiyor pclere. Ama lokal ağı kullanacak olan laptop kullanıcıları wifi ile bağlandıkları zaman hem lokal ağ için olan ip bloğundan ip almıyor dnse de kayıt edilmiyor tabi ki. Sorun bu. Vlan portlarıyla ilgili resim aşağıda

Bunu bence firma ile konuşmalısınız.Sonuçta Wireless1 sizinle aynı VLAN ve aynı IP bloğunda olup bu blokun DHCP den yararlanmalıdır. Cihaz bunu yapamıyorsa bence atın gitsin daha iyi ama tahmin ediyorum ki yapıyordur.

Gönderildi : 03/10/2016 21:09

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

🙂 Eğer vlan1e modem üzerinden dhcp ayarlarsam ip atamasını yapıyor bir sıkıntı yok. Default ayarlarda yapmıyor ama nasıl yapacağımı çözene kadar bununla da uğraştım baya. Ve modem üzerinden yaparsam server üzerindeki dnse kayıt olmuyor ipler bu da isim çözmede sıkıntı yaşatıyor. Ama ben istiyorum ki vlan1 için modem üzerinden değil de serverdaki dhcp ile dağıtım yapayım. Bu olmuyor işte. Böyle yapmak isteyince de wireless ile bağlananlara ip dağıtamıyorum 🙂 

Yoksa çaresi en iyisi hiç uğraşmamak.

Gönderildi : 03/10/2016 21:51

(@turancoskun)
Üye

wireless 1 - vlan1 / WinDhcp

wireless 2 - vlan2 / modem dhcp

bu yapıda vlan2 için ip dağıtımı yapabiliyor mu ?

firmware tarafında bug olabilir, versiyon kontrolü yapmanızda fayda var.

üretici destek hattı ile görüşüp, fikir alabilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/10/2016 04:55

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

evet bu şekilde vlan2 için ip dağıtımı yapıyor hiçbir sıkıntı yok.

aslında vlan1'in dns adresini serverımı gösterebilsem onu da modem üzerinden dağıtmak istiyordum ama olmuyor o şekilde de.

yine vlan1 için dhcp yi relay olarak serverımı gösterebilsem yine bir sıkıntı olmayacak ama denedim bu şekilde de olmuyor.

firmware güncel kontrol ettim. 

galiba tek çözüm airties a danışmak yoksa ipleri elle vermek zorunda kalacam yine 

teşekkürler ilginiz için Ertan ve Turan hocam

Gönderildi : 04/10/2016 11:16

(@turancoskun)
Üye

rica ederiz, size verdiğim referans adreste bulunan, dhcp tabında dns satırı mevcut.

burayı değiştirerek denediniz mi ?

Gönderildi : 04/10/2016 12:03

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

evet denedim serverımın ipsi 10.0.0.2 modemin ipsi 10.0.0.254 dns e serverı yazıyorum ama nafile 

eğer normalde bu yapılandırmayla olması gerekiyorsa modem sıkıntılıdır heralde hocam

Gönderildi : 04/10/2016 12:07

(@turancoskun)
Üye

dhcp servisi fazlası ile basit, talebinizde komplesk değil.

üreticiden destek alın.

Gönderildi : 04/10/2016 12:20

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

modem üzerindeki fazlaca basit olsa işim kolaylaşacaktı tabi.

sağolun hocam. geçtim iletişime haber bekliyorum airtiesdan

Gönderildi : 04/10/2016 12:24

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sorun çözüldü switche bağlı olupta farketmediğim bir routerdan kaynaklanıyormuş onu sistemden çıkarınca wireless ve kablo ile bağlananlar ip ve dnsi doğru aldı. Şimdi başka bir sormak istediğim konu ise server 2008 üzerinde mac filtreleme olmuyor mu yoksa ben mi bulamadım ?

Gönderildi : 04/10/2016 19:00

(@turancoskun)
Üye

sorununuz çözülmesine memnun oldum.

dhcp mac filter tarafında referans adres yardımcı olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=1Dz0gtpaFic

Gönderildi : 04/10/2016 19:53

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler Turan hocam filtrelemenin ordan olduğunu biliyorum fakat o büyük ihtimal 2008r2 2008de göremedim ben filter özelliğini

Gönderildi : 04/10/2016 19:57

(@turancoskun)
Üye

2008 denilince ilk aklıma r2 geliyor 🙂

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/12/28/dhcp-server-uzerinde-mac-adres-tabanl-filitreleme-dhcp-server-mac-address-based-filtering.aspx

Gönderildi : 04/10/2016 20:07

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

oovv onlar ne işlem öyle ya 🙂 hazırlayanın eline sağlık çok emek vermiş valla 🙂 teşekkürler Turan hocam herşey için.

Gönderildi : 04/10/2016 20:17

(@turancoskun)
Üye

rica ederiz, bu adımları uğraşmak yerine, lokasyona pfsense veya draytek konumlandırabilirsiniz. 🙂

Gönderildi : 06/10/2016 03:40

Sayfa 1 / 2
Paylaş: