Forum

Mikrotik Mac Filter...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mikrotik Mac Filter & DHCP Schedule

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,065 Görüntüleme
(@gokhanbiyikoglu)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Ağım'da kullandığım Cyberoam cihazımın kişi sayısı limitine takıldığım için, network'ümde bir kısmı ayırmak zorunda kaldım. Bu işlem için Microtik RB2011UİAS-RM cihazını kullandım. Bu cihaz üzerinden ayrı bir scope oluşturdum ve kendi üzerinde dhcp server kurup, ip dağıtma işlemini yaptım. Buraya kadar hiç bir sıkıntım yok. 

Benim isteğim, DHCP server belirlediğim zamanlarda ip dağıtsın, belirttiğim mac adresleri'de tüm gün internete çıkabilsin. Bunun sebebi ise mesai saatlerinde mevcut internet hızımın düşmemesi ve proje yönetiminin belirlediği saatler de yatakhane bölgesinde internete çıkış izni verilmesidir. Bu işlemi ben Server 2008 R2 dc'de rahatlıkla yapabiliyorum. 

Yeni Network: 10.10.172.0/22 

DHCP Zamanlaması 07:00 - 12:00 arası kapalı / 12:00 - 13:00 herkese açık  /  13:00 - 16:00 herkese kapalı / 16:00 - 00:30 Herkese açık / 00:30 - 07:00 Herkese kapalı olması gerekmektedir.

Belirttiğim Mac adreslerine / ya da ip adresine her zaman internet açık olacaktır.

Şimdiden teşekkürler 

Gönderildi : 19/09/2016 14:48

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

miktrotik ürünlerinde uzman değilim, ama mantık aynıdır.

dhcp yerine, firewall policy üzerinde zamanlama yaparak, rahatlıkla çözüm üretebilir.

sürekli erişim sağlayacak kullanıcıların mac'lerini sabitleyip, diğer tüm kullanıcıların erişimlerini saatlere göre, pass/block haline getirebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/09/2016 15:18

(@gokhanbiyikoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba,

miktrotik ürünlerinde uzman değilim, ama mantık aynıdır.

dhcp yerine, firewall policy üzerinde zamanlama yaparak, rahatlıkla çözüm üretebilir.

sürekli erişim sağlayacak kullanıcıların mac'lerini sabitleyip, diğer tüm kullanıcıların erişimlerini saatlere göre, pass/block haline getirebilirsiniz.

Turan bey,

Bende ilk defa kullanıyorum, bu yüzden biraz kapsamlı bilgiye ihtiyacım olacak. Bir diğer konumda mevcut 10.10.164.0/22 network'um den 10.10.172.0/22 network'ume ping atabiliyorum ancak, 10.10.172.0/22 network'de çalışan kameralarıma erişim sağlayamıyorum. 

Gönderildi : 20/09/2016 14:35

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

kameralar üzerinde, 172.0 network gw tanımlı mı ?

miktrotik tarafında tecrübem fazlasıyla kısıtlı, uzman olan arkadaşlar zamanlama ile ilgili yardımcı olacaklardır.

miktrotik kullanımı zorunlu değil ise, pfsense deneyebilirsiniz, kaynak ve destek konusunda sorun yaşamazsınız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2016 05:01

(@gokhanbiyikoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Turan bey,

Sorunumu Cyberoam üzerinde boşta olan bir bacağı bu network'de kullanarak çözdüm. Şuan için kamera sıkıntım ve networksel bir sıkıntım yok. DHCP tarafını henüz çözmüş değilim. Kabinetler de yer sorunu olduğu için bölgede bilgisayar sonlandırmak istemedim. İlginiz için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 21/09/2016 20:51

Paylaş: