Forum

Dell X4012 is Layer...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell X4012 is Layer2+ Vlan

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
538 Görüntüleme
(@ridvanbalkanli)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yeni almış olduğum dell x4012 vlan ayarlamasında zorluk çekiyorum dell le danıştım pek fazla yardımcı olamadılar 🙁

en basidi putty len bağlandım zaman ip route yazıyorum hata veriyor böyle bir komut yok yani anladım kadar ip routing özeliyok dell li de aradım onlaarda baktı yok dediler sonra tekrar aradım başak bir özelik sormak için başkası çıktı o da var dedi web ten ayarlanıyor dedi ben hiç anlamadım ve de hiç aydımcı olamıyolar bi de bana dedikleri layer2+ layer3 le aynımış sizce ?

Gönderildi : 02/08/2016 02:22

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

dell network tarafında, daha önce benzer durumlar ile karşılaştım.

yapabliyorsanız, en iyisi user guide'lar ile yola devam etmek, daha hızlı çözüm üretirsiniz.

uzun bir döküman mevcut, fikir verecektir.

http://downloads.dell.com/manuals/all-products/esuprt_ser_stor_net/esuprt_networking/esuprt_net_fxd_prt_swtchs/networking-x1000-series_user%27s%20guide_en-us.pdf

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/08/2016 02:45

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhaba Turan hocam'ın gönderdiği dökümandan ilerleyebilirsiniz.

Ayrıca cihazınız Statik Route desteği var bunun için arayüzden aşağıdaki adımları takip ederek Statik bir rota yazabilirsiniz.

Network Administration => Route Settings => IPv4 Route Settings

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 02/08/2016 14:01

(@ridvanbalkanli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Peki bu switch alsam daha mı iyi ondan ve bunda layer3 var sizce ?

Cisco SG500X-48-K9-G5  48-Port Gig with 4-Port 10-Gigabit Stackable Managed Switch

Gönderildi : 02/08/2016 19:07

(@turancoskun)
Üye

Rıdvan bey,

satın alacağınız switch modelini nerede konumlandırıp, hangi amaç için kullanacaksınız ?

kullanım amacı ve taleplere göre model belirlemeniz daha doğru olacaktır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/08/2016 19:44

(@ridvanbalkanli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Benim istediğim static routing yapma ana omurga ve sunucuları bağlamak için ve network hızlandırmak vlan oluşturma,

benim düşündüğüm Cisco SG500X-48-K9-G5 almış olduğum  Dell X4012 geri iade etmeye düşündüm çünkü bana dedikleri Layer2+ len Layer3 aynı hiç farkı yok dediler bir de dell de ip route komutunu yazdığımda böyle bir komut yok dedi ben de dell li aradım sordum onlar da uzaktan bağlandılar baktılar ip route komutunu bunda kulanamasınız dediler ancak web konsoldan yapabilirsin dediler 

Gönderildi : 03/08/2016 14:17

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhaba, Statik Routing yapabilirsiniz ama bunu Web arayüzden yapmalısınız. Ürün Web Manage kategorisinde bir ürün aslında CLI var ama yapılabilecekler komut satırında kısıtlıdır. Ama istediğiniz Vlan oluşturma, Portları bu vlanlara üye yapma ve statik route gibi işlemleri web arayüzden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Gönderildi : 04/08/2016 15:48

(@turancoskun)
Üye

ileride istekleriniz artacak ve işlemleri cli üzerinden yapmak istiyorsanız, l3 olan bir model kullanın.

web smart ile kullanım kısıtlıdır.

eğer daha önce tecrübe edip, kullandığınız bir marka var ise, onunla yola devam etmeniz, daha sağlıklı olur.

kendiniz yaşadınız zaten, dell network tarafında güzel ürünleri mevcut, ancak destek tarafı fazlasıyla sıkıntılı veya doğru personele ulaşılamıyor.

Gönderildi : 04/08/2016 18:00

(@ridvanbalkanli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Turan Bey ben daha önce l3 hiç kullanmadım arkadaşlarının tavsiyesiyle Cisco SG500X-48-K9-G5 ve ya cisco SG550XG-24F ikisinden birisini alacaktım ama ben sunucuları değiştirdim dell aldım alırken de bana firma dell x4012 verdi bu dedi l3 le eşit o yüzden aldım l3 ama bazı ayarları yapamadılar çözüm bulamadılar ben de dedi l3 switch istiyorum bana dedikleri aynısı bir farkı yok dediler, 

Gönderildi : 04/08/2016 18:54

Paylaş: