Forum

Kırmızı yanan ether...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kırmızı yanan ethernet ışığı

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
7,193 Görüntüleme
(@Muratelez)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

yeni fiber internet çektim ve bi tane de switch aldım HP 1920- JG927A 48lik bi switch ve eskiden ethernet ışığım sarı yanıyordu bunu bağlayınca kırmızı yanmaya başladılar acaba bi sorun mu var yoksa normal mi bu ? internete giriyor bi sıkıntı yok gibi.

Gönderildi : 07/06/2016 02:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,
Ağ özelliklerinden baktığınızda bağlantı hızı kaç mb veya gbit olarak görünüyor?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/06/2016 11:07

(@Muratelez)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Ağ özelliklerinden baktığınızda bağlantı hızı kaç mb veya gbit olarak görünüyor?

hocam 1,0 gb/sn olarak gorunuyor

Gönderildi : 08/06/2016 05:31

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

CRC error loglara bakar mısınız?

Gönderildi : 08/06/2016 13:00

(@Muratelez)
Active Member
Konu başlatıcı

CRC error loglara bakar mısınız?

ona nerden bakabilirim.

Gönderildi : 08/06/2016 14:01

(@ZaferSEN)
Estimable Member

display interface gi0/0/18 gibi hangi interface ise onu görüntüleyerek detaylarını görebilirsiniz.

o interface'in detaylarını verecek, hızı, rx ve tx değerleri vs vs,

Gönderildi : 08/06/2016 14:32

(@Muratelez)
Active Member
Konu başlatıcı

display interface gi0/0/18 gibi hangi interface ise onu görüntüleyerek detaylarını görebilirsiniz.

o interface'in detaylarını verecek, hızı, rx ve tx değerleri vs vs,

hocam mazur görün de dediğinizden hiç bi şey anlamadım biraz bilgisiz kalıyorum bu konuda nerden nasıl bakabilirim.

Gönderildi : 08/06/2016 14:50

(@ZaferSEN)
Estimable Member

switch üzerinde örneğin running config görüntülemek için

cihazınız hp A serisi yani comware işletim sistemine sahipse görüntülemek için display diyoruz, cisco cihazlarda (ve procurve cihazlarda böyleydi) görüntülemek için show diyoruz.

sizin cihazınız sanırım A serisi yani bir config görmek için display diyorsunuzdur.

display interface

<switch>system-view

[switch]display interface GigabitEthernet 0/0/1

Gönderildi : 08/06/2016 15:29

(@Muratelez)
Active Member
Konu başlatıcı

switch üzerinde örneğin running config görüntülemek için

cihazınız hp A serisi yani comware işletim sistemine sahipse görüntülemek için display diyoruz, cisco cihazlarda (ve procurve cihazlarda böyleydi) görüntülemek için show diyoruz.

sizin cihazınız sanırım A serisi yani bir config görmek için display diyorsunuzdur.

display interface

<switch>system-view

[switch]display interface GigabitEthernet 0/0/1

hocam eve HP 1920-JG927A 48 li switch var ama bir türlü bağlantı sağlayamadım.

Gönderildi : 08/06/2016 15:44

(@ZaferSEN)
Estimable Member

nasıl bağlanamadınız anlamadım?

cihazın ip adresini biliyorsanız, telnet veya ssh hangisi açıksa onunla bağlanacaksınız,

kullanıcı adı, şifre verdiyseniz bu bilgiler lazım. bu bilgiler yoksa cihazın yanına giderek console kablosu takarak bağlanabilirsiniz. (console şifresi de verilmediyse tabi)

Gönderildi : 08/06/2016 15:56

(@Muratelez)
Active Member
Konu başlatıcı

nasıl bağlanamadınız anlamadım?

cihazın ip adresini biliyorsanız, telnet veya ssh hangisi açıksa onunla bağlanacaksınız,

kullanıcı adı, şifre verdiyseniz bu bilgiler lazım. bu bilgiler yoksa cihazın yanına giderek console kablosu takarak bağlanabilirsiniz. (console şifresi de verilmediyse tabi)

ben yeni aldım cihazı ilk defa yönetilebilir switch kullanıyorum ve internet kafe için bu şu anda çok mağdur kalmışım

Gönderildi : 08/06/2016 16:20

(@ZaferSEN)
Estimable Member

yönetilebilir switch kullanmadıysanız cihaz şuan düz switch gibi çalışıyor,

kırmızı yanan portu değiştirdiniz mi? yani kablonuzu başka porta taktığınız da yine kırmızı mı yanıyor?

ve kablonuz elle mi çakılmış, prizden vs geçiyorsa kablodan da kaynaklanabilir.

cihazı yönetmek istiyorsanız tv.cozumpark.com adresine girip Gökhan hocamın videolarını izlemenizi tavsiye ederim.

A serisi Comware tabanlı switchlerle ilgili tüm (ihtiyacınızın da fazlasını) anlatmış Gökhan hocam.

kısaca cihaza bağlanmak için console kablosuna ihtiyacınız var (bir tarafı RJ-45 diğer tarafı com port veya bir tarafı USB diğer tarafı RJ-45)

cihazı bilgisayarınıza bağlayıp putty programını çalıştırıp cihaza login olabilirsiniz.

ama öncelikle videoları izlemenizi öneririm.

Gönderildi : 08/06/2016 16:56

(@Muratelez)
Active Member
Konu başlatıcı

yönetilebilir switch kullanmadıysanız cihaz şuan düz switch gibi çalışıyor,

kırmızı yanan portu değiştirdiniz mi? yani kablonuzu başka porta taktığınız da yine kırmızı mı yanıyor?

ve kablonuz elle mi çakılmış, prizden vs geçiyorsa kablodan da kaynaklanabilir.

cihazı yönetmek istiyorsanız tv.cozumpark.com adresine girip Gökhan hocamın videolarını izlemenizi tavsiye ederim.

A serisi Comware tabanlı switchlerle ilgili tüm (ihtiyacınızın da fazlasını) anlatmış Gökhan hocam.

kısaca cihaza bağlanmak için console kablosuna ihtiyacınız var (bir tarafı RJ-45 diğer tarafı com port veya bir tarafı USB diğer tarafı RJ-45)

cihazı bilgisayarınıza bağlayıp putty programını çalıştırıp cihaza login olabilirsiniz.

ama öncelikle videoları izlemenizi öneririm.

hocam benim ethernet kartımın ışığı kırmızı yanıyor

Gönderildi : 08/06/2016 17:10

(@ZaferSEN)
Estimable Member

bilgisayarınızın ethernet kart hızı nedir? 100Mb, 1000Mb gibi,

kartın hızı switch portu ile aynı olmayabilir (swith port hızı otomatiktir normal de bunu seçer)

kablolamanızla ilgili sorun olabilir (CRC error hatasını bunun için sormuştum kablonun iki ucu için switch port tarafında görünür bu)

ethernet kartınızda sorun olabilir,

seçenekler bunlardan biri diye düşünüyorum.

http://www.computerhope.com/issues/ch000445.htm

If there are no lights or the lights are orange or red, the card may be bad, not connected properly, or may not be receiving a signal from the network. If you are on a small or local network and have the capability of checking a hub, switch, or router, verify that the cables are properly connected and that it has power. If after checking the connections, the LED indicators appear bad, the network adapter, port, or cable may be defective.

Gönderildi : 08/06/2016 18:05

(@Muratelez)
Active Member
Konu başlatıcı

bilgisayarınızın ethernet kart hızı nedir? 100Mb, 1000Mb gibi,

kartın hızı switch portu ile aynı olmayabilir (swith port hızı otomatiktir normal de bunu seçer)

kablolamanızla ilgili sorun olabilir (CRC error hatasını bunun için sormuştum kablonun iki ucu için switch port tarafında görünür bu)

ethernet kartınızda sorun olabilir,

seçenekler bunlardan biri diye düşünüyorum.

http://www.computerhope.com/issues/ch000445.htm

If there are no lights or the lights are orange or red, the card may be bad, not connected properly, or may not be receiving a signal from the network. If you are on a small or local network and have the capability of checking a hub, switch, or router, verify that the cables are properly connected and that it has power. If after checking the connections, the LED indicators appear bad, the network adapter, port, or cable may be defective.

ethernet hızı gigabit yazıyor. switch hızı 10 100 1000 destekliyor bunda bi sorun olmaması lazım. kablolamaya bakılırsa eski switchte kullanıyorum şu anda bi sıkıntı yok sarı ışık yanıyor. Tüm bilgisayarlarım 4 5 aylık yanı sıfır hemen hemen.

Gönderildi : 08/06/2016 19:02

Paylaş: