Forum

Fiber backbone i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fiber backbone için ne sormalıyım

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
400 Görüntüleme
(@metinsurat)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Fiber yapılandırma için önbilgi araştırıyorum, tecrübeli olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi acaba...

Düşüncem şu:

Fiber port olan switch in Ethernet portları 1Gbit olsun ve local bilgisayarlar bağlansın.

100 metreden biraz uzak bir başka Fiber portlu switche bağlantı yani backbone yapılırken aradaki hız 10Gbit olsun.

Multimode altyapı sanırım yeterli olacak benim için.

10 Gbit backbone desteği için hem switch in fiber portu, hemde bu porta takacağım modül 10 Gbit i desteklemeli mi, ürün araştırırken buna mı dikkat etmeliyim, yoksa modül ün desteklemesi yeter mi, yani iş modülde mi bitiyor acaba?

Fiber kablo seçerken aqua renkli fiber kablo okudum 10 Gbit hız için, mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konu mu bu renk meselesi?

Allied telesis marka nispeten daha uygun fiyatlı switclere sahip. Switchlerin farklı marka olması sorun oluşturur mu? Yani aynı omurgada A markası ve modülü ile B markası ve modülü kullanabilir miyim? Dikkat etmem gereken birşey var mı?

Fiyatları uygun ve teknik bilgisi iyi  bir Allied Telesis yetkili satış noktası biliyor musunuz acaba?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/06/2016 02:10

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Çok önemli bir yük yani trafik yok ise 10 gb almanıza gerek yok. Bu size yüksek maliyet getirecektir. Tabiki alacağınız switch üzerinde 10Gbit hız istiyorsanız bunu destekleyen port ve alacağınız Gbic modülde yine bunun desteği lazım.

Kablo konsunda zaten size kullanacağınzı mesafe ve hıza göre kablo çekenler yardımcı olacaktır.

Farklı markalar sorun olmayacaktır ancak yönetim kolaylığı ve uyumluluk açısından farklı marka olmaması iyi olacaktır.

Tabiki HP, Cisco gibi markalar çok iyi ürünler olsada EDGE Core markasını düşünebilirsiniz. Ekonomik ve kaliteli.

http://www.erete.com.tr/

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/06/2016 02:00

Paylaş: