Forum

Network cihaz tavsi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network cihaz tavsiyesi

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
404 Görüntüleme
(@emrahomerov)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar 

Bi projemizde ortalama network ağına 5000 kişi bağlanacak,dinlenme tesisi olarak fealiyet gösteren bir tesis

Sizlerin bu tür projeleride kullandığınız ana modem router acces point cihazları nelerdir, bant genişliği ne olmalıdır nasıl bir internet altyapısı kullanıyorsunuz tavsiye edersiniz ? Bant genişliği bizim için ne tür sıkıntılar çıkara bilir, boyle bir sistem kurup 5651 yasasına göre loglama yapacağız

Tavsiye ve önerileriniz için teşekkürler

Gönderildi : 13/05/2016 14:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4309
Co-Helper

Cisco, HP gibi kurumsal markalara bakılması tplink gibi ürünlerden uzak durulması tavsiye edilir. AP lerle ilgili de forumda birçok kurumsal marka konuşuldu. AP'lerin konumlandırılması iyi planlama gerektirir.
Bandwidth ihtiyacını kullanılacak platform, uygulamalar belirler standart bir uygulama yok min max ihtiyaçları nelerin olacağına dair sizin hesaplamanız lazım. Mümkünse her zaman fiber omurga devreler tavsiye edilir. download-upload eşit olan kurumsal hizmet devreleri..
5651 daha çok UTM firewall ve software ayağında hallediliyor. Bunla ilgili de makale ve forum konuları çokça var incelemeniz iyi olur. Firewall belirlenmesinde bunu koşul olarak araştırabilirsiniz.
Orta-büyük çaplı omurga altyapılar ile ilgili tecrübeniz yoksa ileriye dönük kayıp maliyetler ortaya çıkmaması için baştan danışmanlık almanız yerinde olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/05/2016 15:10

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

mehaba,

bahsettiğiniz geniş network içerisinde, hotspot çözümü ve doğru ap'lere ihtiyacınız var.

hotspot tarafında tavsiyem coslat, buna benzer birçok projeyi gerçekleştirdiler.

destek konusunda da sorun yaşamazsınız.

ap tarafında, ubnt çözümlerine bakabilirsiniz. fiyat / performans açısından gerçekten mükemmeller.

kullanıcı sayınıza göre çıkacak trafikte, metro eth. kullanabilirsiniz. bütçe sorunu var ise,

hiper diye bahsedilen 100mpbs'a kadar hatlara bakabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/05/2016 16:08

(@emrahomerov)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için metro ethernet şansımız suan için yok hipernet kullanacağız,aşamalari planlamalari yaptım,şuan cihaz seçimi için çalışma yapıyoruz,ubnt nin cihazlarını kullanacagız muhtemelen, ana modem olarak hangi cihazı tavsiye edersiniz, bir de şöyle bir sorum olacak,10 noktanın herbirinde şuan normal 5 port switcler takılmış,alacağım cihazları ben bu switclerden çıkış alarak kullana bilirmiyim yoksa bu switchler bana kablosuz cihazlara aynı andaki bağlantı sayısı arttığı zaman sıkıntı çıkarırmı ?( bahsettiğim bağlantı aynı anda ortalama 300 kişi )

Gönderildi : 13/05/2016 19:38

Paylaş: