Forum

lütfen yardım

Bildirimler
Hepsini Temizle

lütfen yardım

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@metehansezgin)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar bu bu konuyla ilgili ilk yazım degil bidaha yazmamın sebebi bi türlü aklımdaki soruyu cevaplayamamam lütfen araştır demeyin araştırdım ama bi türlü cevabı bulamadım şimdi sorum şu

yukarıdaki şekli görüyosunuz iki tane farklı şehirde modemler var ve o modeme baglı üçer pc var.
1) D bilgisayarında bi web sitesi yüklü ve ben o siteye A bilgisayarını kullanarak erişmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim.sadece D de degil E dede site yüklü ama ben D ye erişmek istiyorum.
2)E bilgisayarında ftp portu açık ve ben o ftp ye A pc sini kullanarak nasıl erişebilirim.
arkadaşlar aslında soruların çıktıgı kapı aynı yani A ile D arasındaki bağlantıyı nasıl saglayabilirim.karşı bilgisayarın internete baglanırken kullandıgı ip adresi biliniyo ama onu kullanınca bişey çıkmıyo lütfen bi yardım edin kaç aydır şunu araştırıyorum.Mesela yaptıgım bi chat programı lan baglantıdaki iki bilgisayar arasında çalışıyo ama wan daki ik bilgisayar arasında çalışmıyo sizce ne yapmam gerek yani skype yada messenger programı nasıl çalışıyo şimdi port açman gerek diceksiniz ama skype falan nasıl çalışıyo lütfen yardım edin bekliyorum.

Kısacacı iç ağdaki pc ye nasıl erişebilirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/04/2016 04:42

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

1-) Eğer x ve y aynı şirket ise ;

1-a) iki lokasyon arası vpn yapabilirsin . Çoğu modem veya firewall  site to site vpn destekliyor.  Yapınızı bilmediğim için net konuşamıyorum. Eğer yok ise ücretsiz pfsense firewall ile yapabilirsin

1-b) y site'ına vpn server kurar x den gelen kullanıcıların bilgisayarına ise vpn client kurarsın

2-) y site ında hizmet veren servisler sabit ise mesela e makinesinde ftp (port 21) , d makinesinde Web (port 80) y modem üzerinde ;

2-a) bu portlara nar y site modem/firewall üzerinde nat yapın

2-b) X site ondan bağlanan kullanıcılarınız ise wan ip adresini girerek bağlanabilirler

3-) X ve y bir birinden farklı , ihtiyaç duyulan uygulamanız ise çift taraflı çalışıyorsa. Bu sorunu bir uygulama sunucusu kurup diğerlerinin client olarak bu sunucu üzerinden veri trafiğini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu konuda güncel mesajlaşma yazılımlarını inceleyebilirsiniz. 

Eğer bunlar değil ise daha fazla detay vermeniz gerekmekte. 

Gönderildi : 23/04/2016 09:37

(@metehansezgin)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

1-) Eğer x ve y aynı şirket ise ;

1-a) iki lokasyon arası vpn yapabilirsin . Çoğu modem veya firewall  site to site vpn destekliyor.  Yapınızı bilmediğim için net konuşamıyorum. Eğer yok ise ücretsiz pfsense firewall ile yapabilirsin

1-b) y site'ına vpn server kurar x den gelen kullanıcıların bilgisayarına ise vpn client kurarsın

2-) y site ında hizmet veren servisler sabit ise mesela e makinesinde ftp (port 21) , d makinesinde Web (port 80) y modem üzerinde ;

2-a) bu portlara nar y site modem/firewall üzerinde nat yapın

2-b) X site ondan bağlanan kullanıcılarınız ise wan ip adresini girerek bağlanabilirler

3-) X ve y bir birinden farklı , ihtiyaç duyulan uygulamanız ise çift taraflı çalışıyorsa. Bu sorunu bir uygulama sunucusu kurup diğerlerinin client olarak bu sunucu üzerinden veri trafiğini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu konuda güncel mesajlaşma yazılımlarını inceleyebilirsiniz. 

Eğer bunlar değil ise daha fazla detay vermeniz gerekmekte. 

cevaplar için teşekkür ederim ben biraz daha açayım konuyu.Şimdi benim amacım iki client bilgisayarı birbirine bağlamak yani ben kendi bilgisayarımdan hiç bilmedigim biyerdeki arkadaşımın bilgisayarına baglanmak.Bunuda bi chat programıyla yapacagımızı farzedelim şimdi internette büssürü chat programı kodları var birini indirdim ve derledim.Ve ortaya iki tane program çıktı bir client digeri server programı. şimdi ben bu programları kendi bilgisayarımda denemek için ikisinide çalıştırdım ve client bi ip adresi istedi bende kendi ip adresimi girdim ama özel ip adresimi (yani 192.168.1.3 gibi) girdim ve baglan dedim ve servera baglandı.Şimdi ben server olan programı internetten yolladım ve arkadaş programı çalıştırdı.Sonra ben arkadaştan ip adresini ver dedim arkadaş önce bana lan (özel ,yani 192.168.1.3 gibi) ip adresini verdi bende o olmaz onunla internete çıkılmaz bana gerçek ip adresini ver dedim oda googleye ip adresim yazdı ve çıkan ip adresini bana gönderdi bende ip adresini girdim ve bağlana tıkladım ama bağlanmadı işte benim sorunum bu ben nasıl ona bağlanıcam.Ve arkadaş bilgisayardan anlamıyor yani port yönlendirme falan yapamaz.

Gerçekte arkadaşın bana verdigi ip adresi modeme ait olan bi ip adresi eger program modeme kurulu olsaydı çalışırdı ama program modeme bağlı herhangibir bilgisayarda kurulu. Muhtemelen benim gönderdigim veri modeme gidiyo ama ondan ne yapacagını bilmedigi için veya modem ne yapacagını bilmedigi için veri yoksayılıyo.İşte bu problemi nasıl çözebilirim.

yukardaki sorunun cevabı şu sorunun cevabıyla aynı olabilir.

Bir verinin Wan'dan Lan'a geçme yöntemleri,şartları nedir?. yani gönderdigim veri nasıl wandan landaki bir pc ye gidecek?.yada modem wandan gelen verileri landaki bilgisayarlara nasıl veya neye göre yönlendiriyor.?

(Benim tahminim modem gelen veriyi nereye yönlendirecegini NAT tablosuna göre yapıyo ve nat tablosunda kayıt olması için içten dışa verinin çıkması lazım ama iki bilgisayarda nat ile internete çıktıgı  için burada ilk başta ikisininde nat tablosu boş oluyo.)

Gönderildi : 26/04/2016 03:34

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Lütfen forum kurallarını okuyunuz

Teşekkürler

http://www.cozumpark.com/forums/thread/650.aspx

Gönderildi : 06/05/2016 02:46

Paylaş: