Forum

internet sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

internet sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
446 Görüntüleme
(@teoman)
Gönderiler: 239
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaslar,

şöyle bir sıkıntım var;

Sadece AA vlanda ki bilgisayarların 2-3 tanesi iç networkte sorunsuz bir şekilde ping atıp çalışıyorken 8.8.8.8 google dns pinglerde ciddi oranda düşmeler yaşanmaktadır ve bilgisayarın internet çıkısını etkılemektedir.Kurumda ki internet kullanım yoğunlugundan kaynaklandıgını düşünmüştüm.Fakat PRTG gibi network izleme programlarıyla yaptıgım 1 haftlaık takıpte mesai saatlerı dısında ve hafta sonlarıda %40 ları bulan paket kayıpları yasandığını gördüm.

bu arada

1-pc nini ethernet kartı değişti

2-pc ye format atıldı.Orijinal driverleri ve windows güncelleştirmeleri yapıldı.

3-Switch tarafında vlan dıısnda herhangi bir özel conf.yok

4-Firewall tarafında özel bir ayar yok.

5-Pc nin RJ 45 uçları yeniden çakıldı.

6-yapılmayan sadece switch tarafında ilgili portu degişmek ve CAT 6 kablosunun yenıden çekilmesi kaldı.

7-Sistemde Domain kurulu ama Domain de PC yada Kullanıcı bazlı özel bir tanımlama yapılmadı.

Dip not:Switch in ve Bilgisayarın bulunduğu lokasyona ait bahçeye 6 ay önce yıldırım düştü ve bu yıldırım ile birlikte bilgisaylar ve switchlerin bazıları zarar görmüştü. Sorunun bundan kaynaklanabilecegını düşünüyorum

sizin değerli çözüm önerilerinizi bekliyorum.

iyi çalısmalar.

Gönderildi : 02/02/2016 11:33

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

Merhaba ,

aynı paket kaybı pc'den ağgeçidine doğru var mı?

Gönderildi : 02/02/2016 14:02

(@teoman)
Gönderiler: 239
Reputable Member
Konu başlatıcı

yok

Gönderildi : 02/02/2016 17:51

(@HuseyinAKYUZ)
Gönderiler: 1
New Member

Öncelikle Switchler kontrol edilmeli. 

İnternet çıkışının yapıldığı cihaza ping atılarak test edilmeli.
Eğer internet çıkışının yapıldığı cihaz'a ( ADSL modem v.b. ) ping atıldığında kayıplar yoksa, sorun ADSL cihazından,
ADSL cihaz ile servis sağlayıcının ana dağıtım panosu arasında ki kablodan
veya servis sağlayıcıdan kaynaklanabilir. 
Eğer ADSL modeme atılan ping lerde kayıplar yaşanıyorsa, data kabloları veya switchler den kaynaklanır.
Data kabloları fiziksel bir müdahale veya darbeye maruz kalmadığı sürece bozulmaz.

Dip not : Switch in bazı portlarının bozulmuş ihtimalide değerlendirilmelidir.

Gönderildi : 02/02/2016 21:45

Paylaş: