Forum

Ping Atma Süre...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ping Atma Süresi Çok Uzun

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,342 Görüntüleme
(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar.Çalıştığım firmada personel geçiş sisteminde 4 adet cihaz bulunmata.Giden ip lere ping attığımda süreler çok uzun.400-700 ms arasında değişmektedir.Bu yüzden cihazlara bağlanamıyoruz.Mesai saati dışında ping süresi 25-30 ms ne düşüyor bağlanabiliyoruz.İki haftaya kadar böyle bir sıkıntı yoktu.Cihazların bağlı olduğu switchde başka bilgisayarlarda bağlı orada bir sıkıntı yok.Cihazları aldığımız firma ile görüştüğümde ethernet kartları 10mb düşük olduğu için bu sıkıntı olur dedi.Firewall cihazı engelliyo olabilir dedi.Ordaki switchi değiştirdim,kabloyu değiştirdim aynı sorun yine devam etmektedir.Firewall cihazınıda ekstra yeni kural falan oluşturmadım.Ne yapmalıyım.Neden olabilir.Bu sorunu nasıl çözebilirim.Yardımcı olurmusunuz.Teşekkürler.

Gönderildi : 05/01/2016 12:25

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

hocam en basit cozum o cihazlar haric tum cihazları switchden sok o zman ping at

normal ise ping degerleri

2 dakika ara ile diger kabloları teker teker trakarken ping surelerini kontrol et

hangi kabloyu taktıgında ping sureleri artıyor ise o kablonun ucundaki cihaz veya cihazlarda sorun vardır diye dusunebilirsin

ayrıca cihazlarda 10 mbit kart olması ping surelerinin uzamasına yol açmaz

Gönderildi : 05/01/2016 12:35

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Her şeyi denedim halen sonuca ulaşamadım.Fiberle gelen,media converter daki rj45 i yeni bir switche takarak cihazları tek tek pingleyerek denedim süreler aynı,çok uzun.Aynı ağ kablosunu pc ye takıp pcyi pinglediğimde 1 ms nde pcyi pingliyor.Yani oradaki hatta bir sıkıntı yok gibi görünüyor.Cihaza giden cat kabloyu  billgisayarın ethernet kartına kartına takarak pingledim 25-30 ms olarak pingliyor.Ağ içerisine girdiğinde çok uzuyor süre bunlara ait yazılımı açamıyoruz.Ne yapablirim başka.

Gönderildi : 05/01/2016 17:15

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yardımcı olabilecek kimse yokmu arkadaşlar.

Gönderildi : 06/01/2016 12:03

(@hakan_gunduz)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Alt ağlar ve VLAN yapılandırmalarının bu konuda yönlendirici olabileceğini düşünüyorum trafiğin azaltılması açısından.

Hocalarımın bu konuda makalelerini bulabilirsiniz.

Gönderildi : 06/01/2016 12:31

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Ne kullanıyorsunuz? Utarit mi? http://www.utarit.com/Urunler.aspx?Detay=181

Bizde bunlardan var. Adamlar ethernet bağlantısı için arkadan bir 20cm Cat5 kablo çıkartmışlar. Ucunda da RJ45 var. Bağlantı yapmak için için RJ45 köprü kullandırıyorlar işte bu ek aparatları sıkıntılı. Küçük yapılarda, kısa mesefelerde  sıkıntı çıkartmıyor olabilir ama büyük yapılarda kullanmamak gerek. Çıkan kabloyu direk RJ45 prize takıp kullanın.

Arkadaş Türk malı kullanalım edelim diyoruz sonuçları görüyoruz. YılSonu geçişini yapmak için programcı olmak gerekiyor. Sadece bunda değil. Türk yazılımlarıda maalesef aynı durumda. Bir güncelleme için firmaya muhtaçsınız vs. vs. Herneyse konu dağıldı ;-). İyi çalışmalar.

Gönderildi : 06/01/2016 12:41

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkür ederim.Yurt dışından gelen cihazları kullanıyoruz.Switchden direk cihaza giriyor.2 haftaya kadar böyle bir sıkıntı yoktu.Ağ da da hehangi bir değişiklik olmadı.VLAN yapılandırmasını nasıl yapabilirim ki.Neden durduk yere böyle bir sıkıntıyla karşılaştık.

Gönderildi : 06/01/2016 13:06

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Halen sorunu çözebilmiş değilim.Ağ trafiğinden kaynaklanıyor galiba.Sadece bu cihazlarda sıkıntı oluyor.Nasıl düzeltebilirim.Yardımcı olurmusunuz lütfen.

Gönderildi : 08/01/2016 11:46

Paylaş: