Forum

Vlan ve IP Telefon

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vlan ve IP Telefon

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,038 Görüntüleme
(@HaciYILMAZ)
Gönderiler: 574
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ip telefonlarımız ve data aynı swith üzerinden geçiyor.Kenar switch den kalbo önce ip telefona ve ip telefondan çıkan kablo pc bağlı , telefon üzerinde iki vlan tanım lı data vlan id ve voip vlan ip.Sorun şu benim şuan pc vlan id 5 ama telefon üzerinde pc vlan id olarak 5 girsem 1 de girsem yada 10 da girsem yine pc ler interete çıkıyor normal mi bu

Gönderildi : 16/10/2015 22:14

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba ip telefonlarımız ve data aynı swith üzerinden geçiyor.Kenar switch den kalbo önce ip telefona ve ip telefondan çıkan kablo pc bağlı , telefon üzerinde iki vlan tanım lı data vlan id ve voip vlan ip.Sorun şu benim şuan pc vlan id 5 ama telefon üzerinde pc vlan id olarak 5 girsem 1 de girsem yada 10 da girsem yine pc ler interete çıkıyor normal mi bu

Merhaba, peki bu PC ler siz VLAN 1 yada 5 girdiğiniz de hangi VLAN dan IP alıyorlar ?

Gönderildi : 18/10/2015 04:39

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam , fark etmiyor benim istediğim vlandan ip alıyor

Gönderildi : 18/10/2015 15:09

(@ertanerbek)
Famed Member

O zaman sorunu tam anlamadım, ama sorun PC lerin internete çıkması ise hangi VLAN dan IP alıyorlarsa o Bloku nete kapat olsun bitsin. Kapatıyorum yinede çıkıyorlar diyorsan o zaman dikkat etmen gereken telefonun bridge çalışıyor olup olmadığı hali hazırda bridge yerine NAT çalışıp telefonları kendi IP adresine natlıyor olabilir.

Gönderildi : 18/10/2015 15:13

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

hocam sorun yok aslınsa pcler benim istediğim vlandan ip alıyor ama vlan id normalde 4 ama , 5 de verem 1 de versem yine istediğim vlandan ip alıyor : )

Gönderildi : 18/10/2015 16:13

(@ertanerbek)
Famed Member

hocam sorun yok aslınsa pcler benim istediğim vlandan ip alıyor ama vlan id normalde 4 ama , 5 de verem 1 de versem yine istediğim vlandan ip alıyor : )

Hala tam sorunu anlayamadım, ama şunu belirtmek isterim ki telefonların portları üç farklı modda çalışabiliyor, NAT, Routing, Switch

Switch çalıştırdığında telefonun portu ve pc portu farklı vlanlarda çalışabilir telefon kendi portunu trunk gibi ayarlıyor muhtemel switch tarafıda trunk tur. Bu durumda bahsi geçen olayda iki farklı cihazın iki farklı vlandan IP alması gayet normal. 

Gönderildi : 18/10/2015 16:40

(@TolgaAKICI)
Gönderiler: 6
Active Member

Merhabalar;

Başka bir başlık daha açmak istemedim. Benim sorunum da aşağı yukarı aynı fakat kurulu bir sistem yok henüz. Öncelikle kurulacak sistemden bahsedeyim.

4 farklı şubemde IP telefon ve santral kurulumları yapılacak. Sadece 1 lokasyonum için konuşmak gerekirse;

1 adet lokal yönetilebilir swicth, 1 adet mpls e yönlenmiş router mevcut. Santral sunucusu MPLS üzerinde datacenterda kurulu olacak. IP telefonların IP blokunu farklı verdiğimizi varsayarsam (Local Data IP: 192.168.11.X - IP telefonlar: 192.168.12.X) lokal switch ve router üzerinde veya IP telefonları yapılandırır iken ne gibi bir yol izlemeliyim?

Ayrıca IP telefon ve Bilgisayarların önündeki basit 4 veya 8 portlu switchler bana sorun çıkartırmı ? IP telefondan direkt olarak lokal switch e kablolama yapılması gerekir mi ? Basit bir resimle anlatmak istedim en azından kafanızda canlanabilmesi için 🙂

Saygılarımla...

Gönderildi : 24/11/2015 17:07

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhabalar;

Başka bir başlık daha açmak istemedim. Benim sorunum da aşağı yukarı aynı fakat kurulu bir sistem yok henüz. Öncelikle kurulacak sistemden bahsedeyim.

4 farklı şubemde IP telefon ve santral kurulumları yapılacak. Sadece 1 lokasyonum için konuşmak gerekirse;

1 adet lokal yönetilebilir swicth, 1 adet mpls e yönlenmiş router mevcut. Santral sunucusu MPLS üzerinde datacenterda kurulu olacak. IP telefonların IP blokunu farklı verdiğimizi varsayarsam (Local Data IP: 192.168.11.X - IP telefonlar: 192.168.12.X) lokal switch ve router üzerinde veya IP telefonları yapılandırır iken ne gibi bir yol izlemeliyim?

Ayrıca IP telefon ve Bilgisayarların önündeki basit 4 veya 8 portlu switchler bana sorun çıkartırmı ? IP telefondan direkt olarak lokal switch e kablolama yapılması gerekir mi ? Basit bir resimle anlatmak istedim en azından kafanızda canlanabilmesi için 🙂

Saygılarımla...

Selamlar ;

Vlan yapılandırmalarıolacagı  için  8 port sw yonetilebilir değil ise  sorun çıkarır  zira vlan taglame  işlemlerinin  yapılması  gerekecektır  data  ve  ses  trafiğini  ayırabilmeniz  için.

Gönderildi : 26/11/2015 15:03

(@TolgaAKICI)
Gönderiler: 6
Active Member

Cumhur Bey Teşekkürler;

IP telefonu 8 port switchin önüne alarak sorunu çözdük, sistem ne kadar karışık olursa basit çözümler o kadar uzakta kalabiliyor.

Gönderildi : 03/12/2015 23:23

Paylaş: