Forum

POE özellikli ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

POE özellikli Access point ve switch önerilerinizi alabilir miyim?

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,685 Görüntüleme
(@canersenel)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Size bir konuyu danışmak istiyorum, yeni lokasyonumuzda bir internet ağı kurulacak

Bu ağı şöyle kurmayı planlıyorum;

1 adet POE özellikli switch, 10 adet POE özellikli access point kullanarak yapıcam burada takıldığım konular

POE özelliğinin elektrik transferinde bir mesafesi varmı örneğin internette araştırma yaparken airties'ın bir modelinde "POE desteği(30 metreye kadar) yazıyordu. Bu tüm access pointlerdemi geçerli, bu modeldemi geçerli yada tamamen yanlış bilgimi?

önereceğiniz markalar var mı?

Switch olarak hp düşünüyorum 24 port POE

Önceliğim sorunsuz olması ama tabiki uygun fiyatlıda olması gerek switch gerek ise access pointlerde

Birde bu access pointlere ulaşımım zor olacağı için bunları kontrol edebileceğim bir sisteme ihtiyacım var

Fortinetin Access point manager ı var sanırım ama hem pahalı hemde yine pahalı olan kendi access pointini kullanmam gerekiyor

Buna alternatif olarak Cisco WLC 'ler var bunlarda aynı şekilde pahalı ve yine kendi access pointlerini kullanmam gerekiyor.

Buna alternatif daha uygun maliyetli bir yazılımda olabilir bu öneriniz var mı ?

Özetle istediğim 10 access pointimi POE desteği ile beslemek ve bunları bir panelden kontrol edip mesela online ama veri transferi yapmayan cihazı uzaktan resetleyebilmek.

Duruma göre POE desteğinden vazgeçebilirim.

Gönderildi : 05/10/2015 17:13

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhabalar Caner bey, bu mesafeler cihazların desteklediği standartlalara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bahsettiğiniz Airties cihaz için konuşacak olursak giriş seviyesi cihazlar olsa bu cihazlarda 30-40 mt civarları ideal rakamlardır herhangi bir sorun çıkmaz. Ama mesafe arttıkça kabloda güç kayıpları her marka için olmaktadır bazı markalar bazı standartlara uygun donanım üretmekle kaybı daha az seviyelere indirmektedir. Burada alacağınız ürünün bu standartları desteklemesi sizin işinizi rahatlıkla görecektir IEEE 802.3at diye geçen POE+ standartı ile 100mt gibi mesafelerde cihazlarınızı sorunsuz çalıştırabilirsiniz. Düşündüğünüz gibi Hp veya başka bir marka 24 port POE+ destekli bir switch alabilirsiniz.

10 adet AP için yönetim tarafında donanım controller'lar dediğiniz gibi biraz tuzlu kaçmaktadır. Burada da benim önerim Ubiquiti firmasının Unifi AP ürün ailesini incelemeniz. Bu cihazları aldığınızda yönetimi gerçekleştirebileceğiniz bir software controller yazılımı mevcut, AP'lerin aynı WLAN grubunda yayın yapmasını sağlayarak kullanıcılarıda Ap'ler arası roam ettirebileceksiniz, yapılandırma ve reboot gibi işlemlerinizi kolaylıkla yapabileceksiniz buda sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Ayrıca bu markanın POE+ destekli switchleride mevcuttur. Bu switch için de fiyat teklifi alıp karşılaştırma yapabilirsiniz.

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 05/10/2015 19:38

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Fatih Bey'e  ek  olarak sorunsuz  bir  yapı  istiyorsanız maddi  olarak özveride  bulunmanız  kaçınılmaz  olacaktır , açıkçası  airties ,tplink vb markalar daha  çok son  kullanıcıların evde   kullanımına  uygun  ürünler ki  evde  herhangı bır  sorun  olursa rahatıkla  duvardakı ap yı  kapatıp  açıp  çalışmaya  devam  edebılırsınız  ama  10 adet  ap nın  kullanıldıgı  bır yapıda  bu pek  de  mumkun olmayabılır ınanın  bellı zaman  sonra  ap lerin  yerını  tespıt  etmek  bıle  sorun  olacaktır.

HP 1920  poe  serisi ürünler i  tavsıye  edebılırım ap  olarak  da  cisco veya  aruba  kullanabılırsınız  2  marka  ile  yaptıgımız  projelerde  herhangı bır  sorun yaşamadık ayrıca  ubiquiti  ürünleriyle  bir  proje yapmadım  ancak  kullanan ve  çok memnun olan   yakın çevremden  arkadaslarım  bulunmakta.

Teşekkürler

Gönderildi : 05/10/2015 21:00

(@SemihDanak)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Ubnt ap ler işini görecektir Controller mevcut cisco ve forti ap ye göre fiyatları oldukça makul biz müşterilerimizde kullanıyoruz öneriyoruz şu zamana kadar bir kişi şikayet etmedi.

Gönderildi : 06/10/2015 13:59

(@birkanurlu)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhaba;

Size bir konuyu danışmak istiyorum, yeni lokasyonumuzda bir internet ağı kurulacak

Bu ağı şöyle kurmayı planlıyorum;

1 adet POE özellikli switch, 10 adet POE özellikli access point kullanarak yapıcam burada takıldığım konular

POE özelliğinin elektrik transferinde bir mesafesi varmı örneğin internette araştırma yaparken airties'ın bir modelinde "POE desteği(30 metreye kadar) yazıyordu. Bu tüm access pointlerdemi geçerli, bu modeldemi geçerli yada tamamen yanlış bilgimi?

önereceğiniz markalar var mı?

Switch olarak hp düşünüyorum 24 port POE

Önceliğim sorunsuz olması ama tabiki uygun fiyatlıda olması gerek switch gerek ise access pointlerde

Birde bu access pointlere ulaşımım zor olacağı için bunları kontrol edebileceğim bir sisteme ihtiyacım var

Fortinetin Access point manager ı var sanırım ama hem pahalı hemde yine pahalı olan kendi access pointini kullanmam gerekiyor

Buna alternatif olarak Cisco WLC 'ler var bunlarda aynı şekilde pahalı ve yine kendi access pointlerini kullanmam gerekiyor.

Buna alternatif daha uygun maliyetli bir yazılımda olabilir bu öneriniz var mı ?

Özetle istediğim 10 access pointimi POE desteği ile beslemek ve bunları bir panelden kontrol edip mesela online ama veri transferi yapmayan cihazı uzaktan resetleyebilmek.

Duruma göre POE desteğinden vazgeçebilirim.

6 ay kadar önce sizinle benzer bir araştırmayı yaptım, bir çok ürün inceledim. Deneyimlerimin sonucunda şunu net olarak söyleyebilirimki UBNT'nin ürünlerine güvenebilirsiniz. POE switch'ten AP'ye tahminen 50 metre uzunluğunda Cat 6 çektim ve elektrik iletiminde hiçbir sorun yaşamadım. Controller yazılımı mükemmel. Sinyal kalitesi çok iyi. Örneğin Zero Touch Roaming diye bir şey var, kullanıcı aynı SSID içerisinde konumu değiştirse bile controller kullanıcının bağlı olduğu AP'yi hızlıca kendisine en yakın AP'ye yönlendiriyor. Sinyal ve bağlantı seviyesi maksimum seviyede kalıyor hep. Hiç kafanızı yormayın diğer markalara da takılmayın derim ben.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/463991.aspx linkten benim paylaşımımı da inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 12/10/2015 06:16

(@canersenel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Fatih Bey, teşekkürler

Cumhur Bey, teşekkürler

Semih Bey, teşekkürler

Birkan Bey, teşekkürler

Tavsiyelerinize uyarak ve biraz daha araştırma yaparak UBNT ürünlerini tercih ettim, yorum yapmak içinde biraz bekledim. 

Yeni yerimize taşındık Unifi Access Point ler ile wireless dağılımı yapıyorum çalışanlar çekim kalitesinden çok memnun, bende dolayısıyla bundan memnunum her noktada full çekiyor ürünler, arayüzü çok güzel, yeni taşındığımız için iç mimarın bir çizimini upload ettim arayüze orada map üzerinden access pointlerimin yerlerini belirledim çokta güzel takip ediliyor. Ofis tasarımını hiç bozmadılar çünkü çok şıklar. POE destekli UBNT switch te aldım 24 port ve bununla besliyorum AP'leri. Herhangi bir kesinti yapmıyorlar 65 kişilik bir ofiste 400 metrekare alanda 4 adet Unifi Access Point kullandım long range değil, kısa mesafeli olandan kullandım ama fazla bile bence 400 metrekareye 2 veya 3 tane çok rahat yeterli olur ben işimi garantiye almak için 4 tane kullandım. zaten fiyatları diğer markalara göre o kadar ucuz ki 4.yü alırken insan pek düşünmüyor.

Uzun lafın kısası, hepinize çok teşekkür ederim. İleride böyle bir derdi olan arkadaşlar UBNT'yi seçebilirler

Gönderildi : 26/11/2015 18:45

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhabalar Caner bey, sorun yaşamadığınıza sevindim. Geri bildirim için de teşekkür ederiz.

Gönderildi : 26/11/2015 19:24

(@canersenel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Caner bey, sorun yaşamadığınıza sevindim. Geri bildirim için de teşekkür ederiz.

Merhaba, aslına bakarsanız küçük bir sorunum var sizlerinde başına geldimi ve ne çözüm buldunuz merak ediyorum. 60 Client arasından 3-4 tanesi her sabah geldiğinde sınırlı bağlantı olarak bağlanıyor bağlantıyı kesip tekrar bağlanınca düzeliyor. bazen gün içerisindede bu client lar sınırlı bağlantıya geçebiliyor. Neden sadece bu problem bir kaç cihazda oluşuyor ?

Gönderildi : 01/12/2015 12:40

Paylaş: