Forum

DSL kopunca DHCP se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DSL kopunca DHCP server İp dağıtmıyor

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
442 Görüntüleme
(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle iyi çalışmalar;

Sistemimde modemim zyxel 3312 köprü modunda Fortigate 60D nin DHCP si kapalı. Gateway ( 10.0.0.2 ) Sistemde bulunan, Üzerine lotus uygulamaları için birkaç tane daha sanal kurulmuş serverım mevcut. Benim DHCP serverım  ( 10.0.0.9 ). DHCP server da herhangi bir ip rezervesi yapılmamış. Bu yapıdaki lokal hattım dış ortam Accses point ile karşı binama gönderiyorum karşı binamdan da tekrar dışortam acses point ile karşılayıp ayrı bir lokal hattıma bağlıyorum.Telekomdan DSL olduğunda internet doğru bir şekilde çalıştığında herhangi bir sorunum yok. Karşı binam merkez binam ile aynı lokalde çalışıyor.

Benim sorunum da şu şekilde telekomdan DSL kopunca merkezde internet olmayınca karşı binamın lokal hattı kopuyor bilgisayarlarım İP almıyor bu konuda neler yapabiliriz.

Gönderildi : 02/10/2015 16:13

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Öncelikle iyi çalışmalar;

Sistemimde modemim zyxel 3312 köprü modunda Fortigate 60D nin DHCP si kapalı. Gateway ( 10.0.0.2 ) Sistemde bulunan, Üzerine lotus uygulamaları için birkaç tane daha sanal kurulmuş serverım mevcut. Benim DHCP serverım  ( 10.0.0.9 ). DHCP server da herhangi bir ip rezervesi yapılmamış. Bu yapıdaki lokal hattım dış ortam Accses point ile karşı binama gönderiyorum karşı binamdan da tekrar dışortam acses point ile karşılayıp ayrı bir lokal hattıma bağlıyorum.Telekomdan DSL olduğunda internet doğru bir şekilde çalıştığında herhangi bir sorunum yok. Karşı binam merkez binam ile aynı lokalde çalışıyor.

Benim sorunum da şu şekilde telekomdan DSL kopunca merkezde internet olmayınca karşı binamın lokal hattı kopuyor bilgisayarlarım İP almıyor bu konuda neler yapabiliriz.

DSL tarafının local ile bir alakası olduğunu sanmıyorum yada size kendi yapınızı tam olarak bilmiyorsunuz. DHCP switch üzerinden çalışır uplink yaptığınız Wifi cihazıda muhtemel olarak switch sisteminize bağlı ki buraya bağlı olması gerekir tabi wifi gibi düşük bant genişliğini ben olsam router üzerinde geçiririm ama sizin yapınız sonuçta her neyse sonuç itibari ile DHCP sunucunuz sabit olup modemi ağdan sökseniz bile DHCP dağıtmaya devam etmeli bence ilk önce hangi cihazınızın kablosu neye bağlı onu bir teyit edin sonrasonda sorun zaten gözükecektir ama DSL ile alakası olduğunu sanmıyorum doğru bir yapıda bırakın DSL modemden DHCP dağıtmıyorsanız modemi sökseniz bile DHCP devam eder.

Gönderildi : 04/10/2015 19:08

Paylaş: