Forum

Linksys WRT54GC AP ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linksys WRT54GC AP kurulumu - access point gateway bridge client repeater

18 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
3,366 Görüntüleme
(@mustafakeles)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

merhabalar, sorunum şu:

USR ADSL kablosuz modemimin evde  daha geniş alanda kullanabilmek  için Linksys AP satın aldım, fakat AP ye bağlandığım bilgisayarla internete giremiyorum. AP nin üzerinde "internet" girişi var  ama ben kablosuz olarak interneti paylaştırmak istiyorum. Forumdaki ilgili her konuyu okudum ama çözüm bulamadım, AP nin repeater modunda yada AP modunda  çalışması konusunda açık bir seçenek  yok arayüzde,  

Static IP, PPPoE, PPTP, Automatic Configuration - DHCP gibi 4 seçenek mevcut Access point de.. 

ADSL  modemin AP ye kablosuz olarak interneti ulaştırması için ne yapabilirim?

adsl modemde DHCP acık, Ap de kapalı iken  Ap den bilgisayara statik IP vermeyi denedim. ADSL modemden Routing Table mı olusturmalıyım?  

bilginize ihtiyacım var, teşekkür ederim. 

Gönderildi : 27/09/2008 20:45

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Her iki cihazı eşleştirmeniz gerekiyor. Makale yardımcı olacaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2008/03/28/zyxel-ile-access-point-kurulumu.aspx

Gönderildi : 27/09/2008 20:57

(@mustafakeles)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkür ederim, konuyu okudum ama bazı noktaları anlamadım eşleştirme konusunda:

-eşleştirilecek router ve AP  hangi aynı özelliklere sahip olmalı? AP de DHCP nin kapatılması gerekiyor sanırım.

-Modemin ayarları arasında AP özelliği mevcut, acaba modemin  AP özelliğini kapatıp modemi Wireless Bridge olarak mı kullanmam gerekiyor?

- ADSL modem (DHCP açık)   LAN IP:
192.168.2.20   [255.255.255.0] 

AP  (DHCP kapalı)  Local IP: 192.168.2.1  [255.255.255.0]  

Access Pointin bu durumda Internet IP address,  Subnet mask , Default Gateway ve Static DNS  ayarları nasıl olmalıdır?

Saatlerdir uğraşıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim , teşekkürler.. 

Gönderildi : 27/09/2008 22:57

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Merhaba,

Ev kullanıcısı olduğunuzu düşünerek detaya inebiliriz; aksi halde yeniden okumanızı dileyecektik..

Eşleştirmekten kastım cihazların mac adreslerinin karşılıklı olarak üzerlerinde tanımlanmaladır.

Network kablosunun bağlı olduğu modemi AP+Repeater olarak ayarlayın. Ve WDS Settings kısmına (tanımlanacak olan yeni AP alanıdır) yeni AP nin mac adresini girin, SSID, ve Channel ayarlarınızı, IP yapılandırmanızı bir yere not edin.

Mevcut kablo ile bağlı olan modeminiz üzerindeki farzedilen IP ayarları:

IP adresi: 192.168.1.2

SubnetMask:255.255.255.0

Gateway 192.168.1.10

DHCP : Açık 192.168.1.10 ile 192.168.1.15 arasında olabilir.

DNS olarak: 192.168.1.2 (yani modeminiz) kullanacaksınız.

Bu ayarları müteakip kaydedin ve modeminizin netwrok kablosunu çekerek diğer yeni AP ye bağlayın. (Her ikisi aynı anda kabloyla bağlı olmamalı)

Yeni AP ye ulaşın ve IP adresini 192.168.1.3 olarak atayın. Diğer subnet ve gateway, DNS vb ayarları aynen kullanabilirsiniz.

SSID ve Channel aynı olsun. Güvenlik olarak yine bir işlem yapmayın.. Mac filtreleme ve WEP/WPA benzeri uygulamalar kapalı olsun kısacası.

DHCP bu AP üzerinde kapalı olsun.

Bu yeni AP yi AP mode olarak konfigure edeceksiniz. İşlemler tamamlanınca kaydedin ve kapatın.

Bunun da kablosunu çekin ve ilk modeme dönüş yapın. kabloyu takın ve açın..

Her iki modem arasında iletişim sağlacaktır. Bunu anlamak için kablosuz olan AP nin ip adresine ping atabilirsiniz.

İletişimin sağlandığını gördükten sonra her iki cihazın arayüzüne girerek ortak ve eşit güvenlik politikanızı belirleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 27/09/2008 23:21

(@mustafakeles)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle  değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz gibi modemi takıp ayarlarını yaptım, AP de ve Modemde bütün güvenlik ayarlarını kapattım, SSID ve kanal lar uyuşuyor, IP ler de aşağıda şekilde görüldüğü gibi:

Access Point te de MAC le ilgili ayarları yaptım. Access Point için de ayarları  değiştirdim.  DHCP kapalı, IP adresleri  gibi.

ardından Access Point e de modemin MAC adresini tanımlamam gerekiyordu,

Fakat Access Point in menüsünde bahsettiğiniz gibi ADSL modemin MAC numarasını tanımlayabilmem için bir seçenek mevcut değil. 

sadece bir Routing Table yaratma şansım  var.   

son şansım bu Table ı kurcalamak sanırım,  onun dışında bir öneriniz olursa çok sevinirim, çok teşekkürler..

Gönderildi : 28/09/2008 01:13

(@mesutsariyar)
Co-Founder

XP nin local ip sini statik bırak. Hiçbir zaman otomatik almasın. wireless connection lar dhcp kullansın.

IP: 192.168.1.5

sM: 255.255.255.0
GW: 192.168.1.2
DNS: 192.168.1.2

Yukarıdaki IP haricinde SM, GW ve DNS tüm cihazlarda aynı olacak!

Evet ilk AP de karşı AP nin mac ini giriyorsun doğru.

LinkSYS için kurulum sihirbazı

Gönderildi : 28/09/2008 01:48

(@mustafakeles)
Active Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim iyi bayramlar..

Gönderildi : 28/09/2008 02:20

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Rica ederim, lakin kurulum sihirbazından birşey çıkaramazsanız yani yine çalışmaz ise buraya yazın ve yapamadım diyin lütfen.

Çünkü ben linksys kurmadığımdan yönerge vermiyorum, kullanıcı kılavuzuna da açıp bakmadım. Eğer yapamaz iseniz linkseye tecrübe eden diğer arkadaşlarımız yardımcı olabilirler.

Sizlere de iyi bayramlar dileriz.

Gönderildi : 28/09/2008 02:24

(@mustafakeles)
Active Member
Konu başlatıcı

Yaklaşık 15 saat oldu uğraşıyorum dünden beri , fakat olmadı acaba bu kadar mı beceriksizim diye merak ediyorum açıkçası.

Sihirbaz arayüzün  aynısı çok yardımcı olmadı malesef. zaten birlikte gelen CD de de aynısı var.  AP den kabloyu cıkardığım anda internet gidiyor, ben bunu  iç odaya kablo cekmemek için almıştım ama o amaçla kullanamıycam sanırım.  

ADSL modemle AP yi tanıştıramadım bir türlü. kafam allak bullak olmuş durumda, denemediğim şey kalmadı. 

Linksys WRT54GC nin teknik özelliklerinde Repeater olduğu yazmıyor, gateway ve router özelliği mevcut, bu durumda kablosuz mesafe arttırımı yapamaması gibi bir olasılık olabilirmi?

bunların dışında, sabırla sorularıma yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim 🙂

Gönderildi : 28/09/2008 03:57

(@mesutsariyar)
Co-Founder

LinkSYS kullanan arkadaşları bu posta davet ediyoruz.

Gönderildi : 28/09/2008 03:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

AP tanımı ; kablosuz ağları kablolu ağlar ile buluşturan cihaz olarak geçmekte olup bu cihazların kablosuz ağları genişletmek için bir takım özelliklere ihtiyaç duymaktadır ki biz bunları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz

Access Point (AP) Configurations:

Mode 1 - Gateway.  This is the most prevalent mode of all Entry Level Cable/DSL Routers, and Access Points. In this mode the hardware acts as a Wireless Hub connecting to Wireless Clients that are installed on network computers (Wireless PCMCIA, Wireless USB, Wireless PCI, etc.).

Mode 2 - Bridge.  Most APs can also be configured as a Bridge. In such Configuration the AP can only communicate with another AP that is configured as a Bridge.  This mode is useful to Bridge two LAN segments that are apart, and it is preferred to connect them wirelessly.   Plug one AP Bridge to a Switch on the first LAN, the other AP to a Switch on the second LAN, and they are connected.

Mode 3 -  Client.  Few APs can also be configured as Clients.  In such a configuration they act as a "Fancy" regular Wireless card that usually goes on a computer.  Under such configuration The AP can only communicate with Wireless Cable/DSL Router or an AP configured as a Gateway.

Mode 4 -  Repeater.  Few Entry Level APs  (D-Link 900AP+, Linksys WAP11) can work as a Repeaters.  It acts like a client to receive a signal a Wireless source (regular Wireless Router, or AP), and then switches to AP mode to broadcasts to regular clients.  Such a configuration can be used to extend the range of a Wireless LAN.

bu durumda sizin dsl modeminizin bridge olma şansı olmadığı için ( eğer bir adet daha ap olsaydı ikisini bridge yapıp birini kablo ile modem e bağlayabilirdiniz ) size bir repeater gerekmektedir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/09/2008 05:21

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Hakan hocam teşekkürler.

Bu durumda sizin o ürünü AP olarak satın almadınız. Size norma bir Adsl Router verdiler. O ürünü (linksysy) geri verin ve yerine bir AP alın. Modeminizle aynı marka olursa daha sağlıklı olur.

Gönderildi : 28/09/2008 14:15

(@mustafakeles)
Active Member
Konu başlatıcı

Ürünün açıklamasında Router ve Access Point olduğu yazıyor fakat Repeater olduğu yazmıyor. Bu yüzden sinyali kablosuz olarak alıp kablosuz olarak dağıtamıyorum, sadece kablo ile aldığı sinyali AP olarak dağıtabiliyormuş, umarım benden sonra başkaları için de yardımcı bir topic olur aynı hataya düşmezler. 

yardımlarınız için teşekkür ederim, sanırım  repeater özelliği de bulunan bir AP almam gerekecek. İyi çalışmalar ..

Gönderildi : 28/09/2008 18:04

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Kullanım ve yapılandırmalar ürün çeşidine göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin Zyxel G570 i sizinkiyle benzer bir uygulamada AP Mode olarak kullanıyorum.

Rica ederiz.

Gönderildi : 28/09/2008 18:15

(@OnurUYSAL)
Gönderiler: 3
Active Member

birde samrtnet(kablo alınan) ıle airties(kablo takılıp kablosuz olarak dagıtacak olana AP) arasında nasıl boyle bısey kurulabılır anlatabılrımısınız

Gönderildi : 29/10/2008 18:48

(@Cenk-Celik)
Gönderiler: 100
Estimable Member

Aldığınız ap cihazının dhcp kapatın...Modemin dağıttığı ip aralığıyla ap cihazına bağlandığınız ip aynı bloktan olsun...modeminizle ap arasına kablo bağlantısı yapın...modeminiz ap cihazına otomatik ip atayacaktır böylelikle kablolu modeminiz ap sayesinde kablosuz modem gibi çalışacaktır....  

Gönderildi : 30/10/2008 04:10

(@davidmoreno)
Gönderiler: 1
New Member

Mesut Bey Merhabalar,

Birkaç gündür Lİnksys WRT54GC router kurulumu ile uğraşıyorum. Şİfre tanımlama, MAC adresini kopyalama, bağlantı kontrolü, ping işlemlerini yapmama rağmen laptop IP almıyor. İnternete bağlı görünüyor, ancak online olamıyorum. Linksyste önerilen firewall'ları kapatma, bilgisayar, modem, router'ı kapatıp açma işlemlerini tek tek denedim...Ben kablonet kullanıcısıyım, modemim (Surfboard 3100) direk çalışıyor, onu yapılandırma şansım yok veya var da ben bilmiyorum. Modem bilgilerine 192.168.100.1 bağlantısından ulaşılıyor. Router ile çakışma olmaması için router IPsini webpageden 192.168.2.100 olarak değiştirdim. CD'den yaptığım kurulumlarda başarıyla yapılandırıldı mesajı geliyor next deyince ayar yapmaya fırsat vermeden setup ekranı kayboluyor. Nasıl bir yol izlemeliyim? Routerı birkaç kez resetleyip yeniden kurdum, ancak bir yerde hata yapıyor olmalıyım... Önerilerinizi bekliyorum... iyi günler...

Gönderildi : 23/05/2010 18:21

(@ender_2387)
Gönderiler: 1
New Member

Slm david moreno

bende aynı routerı kullanıyorum bu probleme benzer bir şey yaşadım . Hem modemime hemde router reset atarak aştım size tavsiyem reset atıp denemeniz. 

Gönderildi : 31/10/2011 00:53

Paylaş: