Forum

10Gigabit Fiber hız...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 10Gigabit Fiber hız problemi

12 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
611 Görüntüleme
(@Fatih.Demirsoy)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yapımızda 3 Adet Mac Pro, 3 Adet NetStor NS760S, 1 Adet SNC Server, 1 Adet Dell PowerConnect 6224 Switch var. Server üzerinde 36 Diskli Raid60 yapımız var. Mac Pro'ların üzerinde Sonnet Presto 10GbE Fiber Kart var. Bunlar Dell 3 Metre SFP+ Fiber kablo ile üzerinde 4 Adet SFP+ girişi bulunan Dell switch'e bağlı.(SFP+ Konnektörler 10000Base)Switch üzerinde Kalan 1 Adet portda server ile bağlantıyı sağlıyor. NetStor DAS üniteleri 3 Adet MacPro'ya SAS kablolar ile bağlı. MacPro'ların DAS ünite üzerine okuma yazma hızları saniyede 1Gigabayt kadar.

Problem şu, ben fiber bağlantıyı nasıl yaparsam yapayım 1Gigabayt hızı göremiyorum. 500Mbayt civarının üzerine çıkmıyor hiç hız. İster MacPro'dan MacPro'ya Fiber kabloyu direkt bağlayıp DAS üniteden DAS üniteye veri atmaya çalışayım ister Servere araya switch'i koyarak yada direkt olarak Fiber ile bağlayayım saniyede gönderilen yada alınan veri boyutu 500 550 Mbayt'ı geçmiyor. Server'in kendi üzerinde yazma yada okuma hızını test ettiğimde 2,5 Gigabayt gibi bir değer görebiliyorum fazlasıyla. Fakat Mac ile olan bağlantılarımın hiç birinde Fiber kartın hızına ulaşamıyorum. MacPro, Switch ve Server üzerinde MTU değerini 9014 Bayt yaptım fakat gözler görülür bir fark olmadı. Çözüm için bir fikri olan var mı ? 

Teşekkürler. 

Gönderildi : 13/07/2015 17:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Acaba disklerinizin yazma yada okuma hızı bu değerlerde olabilir mi ? 500MB görüyorsanız bu 500*8=4500Mbit yapar.

Gönderildi : 13/07/2015 20:04

(@Fatih.Demirsoy)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam DAS üniteye direk okuma yazma hızımız bu resimde;

Server disk testi bu resimde;

Mac Pro'dan Server'a bağlantı hızı testi bu resimde;

DAS ünite doldukça hızı yavaşlıyor normalde daha fazla hız görebiliyorduk fakat çok önemli değil. Bu hız gayet iyi bizim için.

Problem Server ile olan bağlantıdaki hız. Önceki mesajımdada belirttiğim gibi Mac Pro'yu Server'a direk bağlasamda yada Mac Pro'yu Mac Pro'ya direk bağlasamda istediğimiz hızlara ulaşamıyoruz. 

Gönderildi : 13/07/2015 21:46

(@ertanerbek)
Famed Member

Bana bu hız limitleri DAS unitesinden gibi geliyor. NAS testine dikkat edersen PAL da o değerleri alıyorsun.

Gönderildi : 14/07/2015 00:36

(@Fatih.Demirsoy)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım. Mac Pro'dan server'e bağlanılıp yapılan testte DAS kullanılmıyor. Ne demek istediniz biraz açar mısınız ? 

Gönderildi : 14/07/2015 01:18

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım. Mac Pro'dan server'e bağlanılıp yapılan testte DAS kullanılmıyor. Ne demek istediniz biraz açar mısınız ? 

Merhaba iperf adında bir yazılım var network bant genişliğini test etmek için bununla network hızınızı bir kontrol edin eğer 10Giga görüyorsanız dediğim gibi disklerin hızı bukadar veriyi yazmaya yetmiyordur. 

Gönderildi : 14/07/2015 01:42

(@Fatih.Demirsoy)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkür ederim Ertan Hocam. Bu resimdeki ilk test sonucu Mac'dan Server'a direk bağlantıda çıkan sonuç.  http://hizliresim.com/gAzgQZ

2. test sonucu ise Mac'dan Mac'a switch üzerinden bağlantı sonucu.

Bu resimde ise switch'i aradan kaldırıp direk bağlantı ile çift taraflı testin sonucu.  http://hizliresim.com/Po4dj6

Benim anladığım kadarıyla bu sonuçlara göre switch araya girince hız yarı yarıya farkediyor. Ve Direkt bağlantı yapsam bile 6.60Gbit/s'nin üzerine çıkamıyorum. Ama neden ? Sfp+ konnektorle ilgili sıkıntı olabilir mi ?

Gönderildi : 14/07/2015 16:35

(@ertanerbek)
Famed Member

İlginiz için teşekkür ederim Ertan Hocam. Bu resimdeki ilk test sonucu Mac'dan Server'a direk bağlantıda çıkan sonuç.  http://hizliresim.com/gAzgQZ

2. test sonucu ise Mac'dan Mac'a switch üzerinden bağlantı sonucu.

Bu resimde ise switch'i aradan kaldırıp direk bağlantı ile çift taraflı testin sonucu.  http://hizliresim.com/Po4dj6

Benim anladığım kadarıyla bu sonuçlara göre switch araya girince hız yarı yarıya farkediyor. Ve Direkt bağlantı yapsam bile 6.60Gbit/s'nin üzerine çıkamıyorum. Ama neden ? Sfp+ konnektorle ilgili sıkıntı olabilir mi ?

Bir çok nedenden olabilir ama görünüşte ilk sorun kaynağı switch, nerdeyse iki ~ dört giga üzerine birde bu tek taraflı akım. İşe switch firması ile konuşarak başlayabilirsin :). 

Gönderildi : 14/07/2015 19:36

(@Fatih.Demirsoy)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam switch firması ile görüşeceğim bu durumu. Fakat switch'i aradan kaldırsam bile gördüğünüz gibi hız 6 gigabitin üzerine çıkmıyor. Benim merak ettiğim konu şu şuan. SFP konnektör bu hız durumunu ne kadar etkiler sizce ? switch'i aradan kaldırdığımızı düşünürsek Fiber kart ile sfp konnektör kalıyor geriye (Fiber kablonun hızı düşürmeyeceğini varsayıyorum) bir fikriniz var mı ?

Gönderildi : 14/07/2015 19:52

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam switch firması ile görüşeceğim bu durumu. Fakat switch'i aradan kaldırsam bile gördüğünüz gibi hız 6 gigabitin üzerine çıkmıyor. Benim merak ettiğim konu şu şuan. SFP konnektör bu hız durumunu ne kadar etkiler sizce ? switch'i aradan kaldırdığımızı düşünürsek Fiber kart ile sfp konnektör kalıyor geriye (Fiber kablonun hızı düşürmeyeceğini varsayıyorum) bir fikriniz var mı ?

Doğal olarak tüm parçalar etkileyecektir ama SFP den çok SFP taktığın ethernet kartının cipi etkileyecektir. Bu kart için doğru sürücüleri kurduğuna eminmisin ?

Gönderildi : 15/07/2015 01:11

(@Fatih.Demirsoy)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Driveri üreticinin sitesinden indirip öyle tanıtmıştım sorun olduğunu düşünmüyorum. Ama bayram bittikten sonra tekrar kontrol ederim. Bir gelişme olursa buraya yazacağım. İlginiz için teşekkürler Ertan Hocam. Hayırlı Bayramlar.

Gönderildi : 17/07/2015 20:22

(@ertanerbek)
Famed Member

Kolay gelsin 🙂

Gönderildi : 20/07/2015 18:39

Paylaş: