Forum

Dvr Kamera uzaktan ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dvr Kamera uzaktan izleme adsl modem den HP V1910 Switch yönlendirme.

18 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,967 Görüntüleme
(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bir grup firması bünyesinde olduğumuzdan dolayı internetimiz ve domain server ana merkezde. Şirket içinden birden fazla kişi kameraları izlesin diye 16 kanal DVR kayıt cihazı 24 portlu HP Switch'e bağlı ve şirket içi ip tanımlı localden IE ile rahatça izliyoruz, fakat dışardan evden izleyemiyoruz.

Ana merkezden bağımsız olarak  ADSL (sabit ip mevcut) internet hattımız var.
Aklımdan geçen 4 portlu modemden switch'e kablo ile bağlansam, modem içinden dışardan gelen portu switchteki IP yönlendirsem kameralar çalışır mı?.

Modemden switch'e kablo ile bağlantıyı kablo ucunu 20 nolu porta taksam Switch içinde 20 nolu portu Kamera IP'ye (192.168.10.155 ) yönlendirse böyle bir şey mümkünmüdür ve switch kurulu ayaranıda zarar vermeden bu şekilde veya başka bir şekilde bu sorunu çözmek mümkünmü.

Kamera Network Yapısı:
IP:          192.168.10.155
Alt Mas.: 255.255.255.0
Ağ Geç. :192.168.10.254
DNS1     : 0.0.0.0
DNS2    :  0.0.0.0
TCP portu: 34567
Http Portu: 80
Mobil Port 34599

ADSL MODEM: TP-Link TD-W8968

Switch : HP V1910 24/G port 100/1000 Switch

Gönderildi : 17/03/2015 13:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Gerekli portları açmanız durumunda çalışmasında mahsur yok gibi duruyor. Bunun testini localden yapabilirsiniz. Modemin iç ip adresi ile gerekli portları açarak test edebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/03/2015 14:01

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam ilginiz için teşekkür ederim.

Modemde gerekli portlar açık,  modem IP yapısı standart 192.168.1.1-254 şeklinde, VLan desteğide mevcut (vlan ayarlarını tam olarak bilmiyorum).

Modemden Switch'e kabloyu taktığımda Switch içinde herhangi bir ayar yapmam gerekli mi? switch içindeki ayarları bozmadan bu işi yapmam lazım.
Switch Vlan yapısı ana merkeze bağlı, internet firewall koruması altında bu modemde takınca bu internet ile çakışırsa benim için sıkıntı olacak.

Gönderildi : 17/03/2015 19:55

(@OzcanMANDIRACI)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Merhaba hocam ilginiz için teşekkür ederim.

Modemde gerekli portlar açık,  modem IP yapısı standart 192.168.1.1-254 şeklinde, VLan desteğide mevcut (vlan ayarlarını tam olarak bilmiyorum).

Modemden Switch'e kabloyu taktığımda Switch içinde herhangi bir ayar yapmam gerekli mi? switch içindeki ayarları bozmadan bu işi yapmam lazım.
Switch Vlan yapısı ana merkeze bağlı, internet firewall koruması altında bu modemde takınca bu internet ile çakışırsa benim için sıkıntı olacak.

Merhaba,

Elinizde hangi marka model DVR varsa satıcı firmalar üzerinden veya distribütör firma üzerinden iletişime geçtiğiniz taktirde genelde yardımcı olıyorlar.

Mesela ben samsung Dvr cihazları üzerinden konuşuyorum ama genelde tüm dvr yapısı aynıdır.

Dvr cihazınıza statik ip verdikten sonra modeminizin arayüzüne girererek nat bölümünden yönlendirmelerinizi yapmanız gerekmektedir. yukarıda verdiğiniz bilgiler doğrultusunda direk modemin çıkışa bağlayarak switch'e uğramadan bağlayınız. Switch yönetilebilirse ve bu konu hakkıda bilginiz yoksa ise direk olarak bağlamanızı tavsiye ederim.

Kamera Network Yapısı:
IP:          192.168.10.155
Alt Mas.: 255.255.255.0
Ağ Geç. :192.168.10.254
DNS1     : 0.0.0.0
DNS2    :  0.0.0.0
TCP portu: 34567
Http Portu: 80
Mobil Port 34599

Yukarıda verdiğiniz bilgilerde eğer Program veya browser üzerinden kullanacaksanız tcp ve http portları kullanılır. Eğer telefon üzerinden izleme yapacaksanız buna mobil portu da dahil etmelisiniz.

Gönderildi : 17/03/2015 20:16

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Elinizde hangi marka model DVR varsa satıcı firmalar üzerinden veya distribütör firma üzerinden iletişime geçtiğiniz taktirde genelde yardımcı olıyorlar.

Mesela ben samsung Dvr cihazları üzerinden konuşuyorum ama genelde tüm dvr yapısı aynıdır.

Dvr cihazınıza statik ip verdikten sonra modeminizin arayüzüne girererek nat bölümünden yönlendirmelerinizi yapmanız gerekmektedir. yukarıda verdiğiniz bilgiler doğrultusunda direk modemin çıkışa bağlayarak switch'e uğramadan bağlayınız. Switch yönetilebilirse ve bu konu hakkıda bilginiz yoksa ise direk olarak bağlamanızı tavsiye ederim.

...

Yukarıda verdiğiniz bilgilerde eğer Program veya browser üzerinden kullanacaksanız tcp ve http portları kullanılır. Eğer telefon üzerinden izleme yapacaksanız buna mobil portu da dahil etmelisiniz.

Merhaba,

Kamerayı local networkde hem program hemde tarayıcı
ile kullanıyoruz sıkıntı yok, Cihaz firması o ayarlardan hiç anlamıyor
zamanında o ayarlarıda ben yapmıştım.

HP V1910-24G Yönetilir bir switch, yönetimide ana merkezdeki bilgi işlemde ayrıca bende giriş yapabilirim.

Bu
switch kurulu bir sistem 20 kişi kullanıyor bunun sabit kullandığı
internet ve sabit IP ne erişim yok o konuya hiç giremiyorum.
Ben kendi usulumce araya ADSL modem takıp adsl modemin statik IP ile cepten dışarından bu kameralara ulaşmak.

Kamera
cihazını bu adsl e bağlasam dışardan erişirim, fakat şirket içinde
bağlanıp izleyen sayısı 5-6 kişi olunca ana merkezin internetinin canını
çıkarır.

Gönderildi : 17/03/2015 20:38

(@OzcanMANDIRACI)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Merhaba,

...

Merhaba,

Kamerayı local networkde hem program hemde tarayıcı
ile kullanıyoruz sıkıntı yok, Cihaz firması o ayarlardan hiç anlamıyor
zamanında o ayarlarıda ben yapmıştım.

HP V1910-24G Yönetilir bir switch, yönetimide ana merkezdeki bilgi işlemde ayrıca bende giriş yapabilirim.

Bu
switch kurulu bir sistem 20 kişi kullanıyor bunun sabit kullandığı
internet ve sabit IP ne erişim yok o konuya hiç giremiyorum.
Ben kendi usulumce araya ADSL modem takıp adsl modemin statik IP ile cepten dışarından bu kameralara ulaşmak.

Kamera
cihazını bu adsl e bağlasam dışardan erişirim, fakat şirket içinde
bağlanıp izleyen sayısı 5-6 kişi olunca ana merkezin internetinin canını
çıkarır.

Zaten dvr satıcıları ayrı hat üzerinden kullanmanızı tavsiye ederler. Sizinle çalışan kişi sanırım konuya hakim değilmiş siz localden izliyorsanız uzaktanda her şekilde izlemelisiniz. 

Gönderildi : 17/03/2015 20:55

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Zaten dvr satıcıları ayrı hat üzerinden kullanmanızı tavsiye ederler. Sizinle çalışan kişi sanırım konuya hakim değilmiş siz localden izliyorsanız uzaktanda her şekilde izlemelisiniz. 

Özcan bey konuyu anlamadığınızı düşünüyorum, uzaktan izleyemiyorum demedim ki anlattığım şekilde bu karışık olayı nasıl çözerim switch ayarını felan nasıl yaparımın peşindeyim. Bağımsız adsl hatta taksam izlerim benim olayım farklı.

Gönderildi : 18/03/2015 12:16

(@www-rizasahan-com)
_

Farklı blokların konuşması için routing yazmalısınız. Örnek olarak modem 192.168.1.x içerideki dvr vlan ise 192.168.9.x olsun. Routing ile diğer vlana erişim sağlayabilirsiniz. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/03/2015 21:54

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Farklı blokların konuşması için routing yazmalısınız. Örnek olarak modem 192.168.1.x içerideki dvr vlan ise 192.168.9.x olsun. Routing ile diğer vlana erişim sağlayabilirsiniz. 

Hocam çok saol teşekkür ederim, verdiğini bilgiler doğrultusunda mantığı biraz daha çözmeye başladım lakin tam ayarları yapacak tercübe ve bilgiye sahip değilim, eğer vaktinizi almayacaksa switch için bir örnek yazmanız mümkün mü?

Switch içinde IPv4 Routing menüyü buldum yanlış bir işlem yapıpta bizim admin ile sıkıntıya düşmeyeyim diye dokunmadım.

Mevcut yapı şu şekilde

127.0.0.0 255.0.0.0 Direct 0 127.0.0.1 InLoopBack0
127.0.0.1 255.255.255.255 Direct 0 127.0.0.1 InLoopBack0
192.168.10.0 255.255.255.0 Direct 0 192.168.10.253 Vlan-interface5
192.168.10.253 255.255.255.255 Direct 0 127.0.0.1 InLoopBack0

Routing create yeri şu şekilde

Rıza hocam bu yaptığım switch üzerinde güvenlik açığına yol açarmı ? ana merkeze fiber ile bağlıyız orda fortinet firewall ve dansguardian squid  sistemleri ile güvenlik sağlanıyor. Benim adsl de yalın halde ileride en azından ufaktan pfsense kurulumu yapacağım.

Gönderildi : 20/03/2015 12:48

(@www-rizasahan-com)
_

Şu kısmı biraz daha netleştirelim. Şimdilik Switch ile işimiz yok.
Sizin elinizde farklı vlanları olan switch var. Bu farklı vlanlarda kameralar var.
Elinizde bir adsl var. Bu adsl x blok ip. Vlanlar x,y,z blok ip.
İsteğiniz ise x blok adsl üzerine istek gelirse gitsin x,y,z blok ip adreslerindeki kameraları izlesin.

Bu iş localde oluyor. Dışarıdan gelen bağlantılarda sadece Adsl ile aynı blokta olan kameralar izleniyor.
Doğru mudur? 

Gönderildi : 20/03/2015 13:31

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şu kısmı biraz daha netleştirelim. Şimdilik Switch ile işimiz yok.
Sizin elinizde farklı vlanları olan switch var. Bu farklı vlanlarda kameralar var.
Elinizde bir adsl var. Bu adsl x blok ip. Vlanlar x,y,z blok ip.
İsteğiniz ise x blok adsl üzerine istek gelirse gitsin x,y,z blok ip adreslerindeki kameraları izlesin.

Bu iş localde oluyor. Dışarıdan gelen bağlantılarda sadece Adsl ile aynı blokta olan kameralar izleniyor.
Doğru mudur? 

Üst kısım doğrudur hocam vlanları olan x,y,z blok içinde localde program veya browser üzerinden izliyoruz, 3-4 kişi akşamada kadar açık tutuyor.

"Dışarıdan gelen bağlantılarda sadece Adsl ile aynı blokta olan kameralar izleniyor." Adsl de şuan kamera yok, kamera cihazı bu adsl bağlarsam çalışır sıkıntı yok. 

Patron evden arada bir bakmak istiyor, bizim bilgi işlem ile görüştüm çok net yanıt vermedi açıkcası ana merkezin internet hattını bu iş için yormak istemiyor. Benimde x blok ip li adsl im var onu wifi olarak cepten felan yedek olarak kullanıyuruz, bende bunu vlan olan diğer sistem ile birleştirip dışardan kameraları izlettirmek istiyorum.

Derdimi tam olarak anlatamadığımın da farkındayım, acizane resim ile ifade etmeye çalıştım.

Sol tabloda şirket içinde explorer ile localde izliyoruz, fakat onun dış bağlantı olayı imkansız.
Sağdaki bağımsız adsl hattın statik IP sinden faydalanıp soldaki ağ içine yönlendirme vermek istiyorum.

Gönderildi : 20/03/2015 14:14

(@www-rizasahan-com)
_

Sizin içeride vlanlar arası routing var mı?

Yani Adsl modem bloğu ile switch bloğu birbirini pingliyor mu? 

Gönderildi : 20/03/2015 14:51

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sizin içeride vlanlar arası routing var mı?

Yani Adsl modem bloğu ile switch bloğu birbirini pingliyor mu? 

Ana merkeze 3 veya 4 şirket bağlı bu domain yapıda diğer şirketlere ping atıyorum.

Şuan adsl modemi switch'e bağlamadım haliyle pinglemiyor.
Birde şöyle birşey var, ana merkez vlan yapısı 192.168.1.1-255 bu haricen kullandığım adsl modem yapısıda 192.168.1.1-255
Adsl modemin 4 nolu portu kablo ile switch bağlayayım mı? sonrasında nasıl bir yol bekliyor bilgim yok. Asıl endişem güvenlik açığı olur mu?

Gönderildi : 20/03/2015 17:11

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Modeminize de 192.168.10. 0 networkunden boş olan bir ip yi verin, haliyle 2. bir gateway noktanız oluşacak sonrasında kameralarınızın gateway adresine modemin 10.0 networkundeki ip adresini yazarak dışarıdan gerekli natları yazın. Bu şekilde yaptığınızda çalışacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/03/2015 18:01

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Modeminize de 192.168.10. 0 networkunden boş olan bir ip yi verin, haliyle 2. bir gateway noktanız oluşacak sonrasında kameralarınızın gateway adresine modemin 10.0 networkundeki ip adresini yazarak dışarıdan gerekli natları yazın. Bu şekilde yaptığınızda çalışacaktır.

Merhaba hocam ilgi ve alakanız için sizede teşekkür ederim.

Adsl modem de INTERFACE GROUPING içinde Vlan etkinleştirip LAN4 portu Kamera adı altında oluşturdum, LAN SETTINGS kısmından Kamera bölümü 192.168.2.1 olarak ip almış onu ben 192.168.10.156 - 255.255.255.0 DHPC kapalı olarak ayarladım.
Sonraki adım, Forwarding - Port Trigger kısımdan kamera mobil portu 34599 TCP or UDP olarak aktif ettim,
sonrasında  Virtual Server kısmından 34599 portu 192.168.10.156 LAN4 e yönlendirdim. bu şekilde modem ayar geçtim.

Kamera Ağ Geçidi 192.168.10.254 olarak önceden ayarlı değiştirecekmiyim orası anlamadım, dvr dns kısımları boş.

Test işlemine başlamadım, şimdi LAN4 bacağı switche bağladığımda  çalışacak mı? birde 10.0 networkde güvenlik açığı oluşur mu?

Gönderildi : 20/03/2015 18:53

(@mustafatasci)
Üye

Merhaba,

Merhaba hocam ilgi ve alakanız için sizede teşekkür ederim.

Adsl modem de INTERFACE GROUPING içinde Vlan etkinleştirip LAN4 portu Kamera adı altında oluşturdum, LAN SETTINGS kısmından Kamera bölümü 192.168.2.1 olarak ip almış onu ben 192.168.10.156 - 255.255.255.0 DHPC kapalı olarak ayarladım.
Sonraki adım, Forwarding - Port Trigger kısımdan kamera mobil portu 34599 TCP or UDP olarak aktif ettim,
sonrasında  Virtual Server kısmından 34599 portu 192.168.10.156 LAN4 e yönlendirdim. bu şekilde modem ayar geçtim.

Kamera Ağ Geçidi 192.168.10.254 olarak önceden ayarlı değiştirecekmiyim orası anlamadım, dvr dns kısımları boş.

Test işlemine başlamadım, şimdi LAN4 bacağı switche bağladığımda  çalışacak mı? birde 10.0 networkde güvenlik açığı oluşur mu?

Merhaba,

Kameraya da 2. hattın gw olarak göstereceksiniz,

Test etmenizde fayda var,

all all yazılan kurallar her zaman güvenlik açığıdır, tercih sebebi her zaman fw, ssl vpn ile sisteme bağlanmaktır doğru olan. 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/03/2015 02:55

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Kameraya da 2. hattın gw olarak göstereceksiniz,
Test etmenizde fayda var,
all all yazılan kurallar her zaman güvenlik açığıdır, tercih sebebi her zaman fw, ssl vpn ile sisteme bağlanmaktır doğru olan.

Merhaba hocam,

İleri düzey bilgiye sahip değilim, yukarıdaki anlattığım şeyin olmayacağını tahmin ediyordum öylede oldu, sanırım bu iş switch den bitiyor o kısmını hiç bilmiyorum.

Hocam sanırım Nat ayarlarını düzgün yapamadım, modem LAN4 porta switch içindeki boş IP verdim dışardan ulaşmaya çalıştığımda modemin web arayüzü açılıyor.
Aşağıdaki resmi incelermisiniz nerede yanlış yapıyorum kafam iyice karıştı.

Kamera 2. hattı gw olarak kısmınıda sanırım yanlış anladım şuanki hali resimde, resimden öncede  10.254 kısmı 10.156 yaptım denedim.

Gönderildi : 27/03/2015 20:24

(@mustafatasci)
Üye

Merhaba,

tp-link üzerinde nat ayarlarını araştırdığınızda döküman bulabilirsiniz,

ben sizin için 2 modemli bir müşterimde de denedim, anlattıklarımı yaptıklarınızda olduğunu gördüm.

Tüm önerilerini kontrol ettiğinizde hatanızı daha rahat göreceksiniz. 

Gönderildi : 30/03/2015 14:02

Paylaş: