Forum

Wifi problemi ping ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wifi problemi ping timeout süresi

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,556 Görüntüleme
(@ismailtirpan)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çözümpark Ailesi Merhabalar,

Son zamanlarda kablosuz erişimde problem yaşanmaktadır. İç networkte dahil ping süreleri 2018ms lere kadar çıkmaktadır. Bazende timeout vermektedir. Access Point cihazların kanalları ve frekansları defalarca değiştirilmesine ve kontrol edilmesine rağmen problem devam ediyor. Tek AP olsa bile yine sorun devam. Kablo ile yapılan bağlantılarda hiçbi problem yoktur. Sunucularda konu ile bağdaştırabilecek hata yoktur. Sophos firewall kullanıyoruz.

Dolayısı ile çalışanlar ineteret üzerinde çok ağır ilerliyorlar. Konu ile ilgili firkir ve önerilerinize acilen ihtiyacımız vardır. Şİmdiden teşekür ederim.

Gönderildi : 16/03/2015 14:02

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

İsmail Bey Merhaba ;

Sanırım switchlerinizde sorun var. Switch ışıklarını kontrol edip, kararsız ışık yakan portları sökerek test etme imkanınız var mı? 

Gönderildi : 16/03/2015 14:25

(@ismailtirpan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Oğuzhan Bey Merhabalar,

Malesef cihazları değiştirip test yaptık. Ayrıca kararsız yanan bir ışık yoktur ve kablolu bağlantılarda hiçbir şekilde sorun yaşamıyoruz.

Gönderildi : 16/03/2015 14:32

(@mehmetgezginc)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Bunu bende daha önce yaşadım bu sorundan ancak şu şekilde kurtuldum. Bütün pc lere elle ıp verdim domaine kattım ve netscan programıyla wifiden ıp alan varmı yokmu takibini yaptım aynı ıp alan olmadıktan sonra sorun hiç sorun yaşamadım.

Gönderildi : 16/03/2015 14:42

(@ismailtirpan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mehmet Bey,

Bahsettiğiniz problem olduğunu sanmıyorum. Çünkü herhangi bir IP çakışması yaşamıyoruz. Ayrıca bu problemi mobil cihazlarda da yaşıyoruz.

Gönderildi : 16/03/2015 14:46

(@EmrahOzgiray)
Gönderiler: 62
Trusted Member

AP markası nedir. Max. kullanıcı sınırına ulaşıyor ise bu tip problemler normal. Böyle bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorsanız muhtemelen 1 ya da birden fazla pc virüslü olabilir aşırı sesion açıyor olabilirler. tüm cihazları networkden kopartıp tek tek devreye alıp gözlemleyebilirsiniz.

Gönderildi : 16/03/2015 15:49

(@ismailtirpan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kullandığımız cihazlar Airties Air4443 2 adet ve 1 adet microtik RB951G. Ancak mesai bitiminden sonra belirtmiş olduğunuz işlemi uygulayabiliriz. Acaba farklı ne olabilir. Siyan tarafında birşeyler engelliyor olabilir mi ?

Gönderildi : 16/03/2015 16:00

(@ismailtirpan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemdeki Airties cihazları komple devredışı bıraktık. 2 adet microtik cihazı tek SSID üzerinden çalıştırmaya başladık. Ping süreleri ve kopmalar kullanıcıların fazla hissetmeyeceği şekilde azaldı. Lakin problemimiz az da olsa devam ediyor. Başka neyden kaynaklanabilir ? Yardımınıza ihtiyacımız var. Şimdiden teşekürler.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 17/03/2015 18:55

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar, DHCP sunucunuzda kablosuz ağ için ayrı bir scope var mıdır? IP dağıtım aralığı büyük mü? Ayrıca topolojiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gönderildi : 20/03/2015 19:43

(@ismailtirpan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selim Bey Merhabalar, Kablosuz ağ için ayrı bir scope bulunmamaktadır. Evet IP dağıtım aralığı yeterli olmakla birlikte fazladır. Topoloji hakkında bilgiyi aşağıda belirtiyorum.

Metro İnternet ve Sophos UTM kullanıyoruz. 24 ve 48 olmak üzere 2 adet switch var. 24 port sunucular için kullanılıyorz.  2 hp fiziksel sunucu üzerinde vmware 5.5 var ve üzerinde 10 -15 server çalışmaktadır. (Exc 2010 . ve ADC ler dahil.) HP MSA storage var. SAS kablo ile sunuculara bağlıdır. 1 IBM fiziksel sunucuda DC var (MS 2012). 1 Adet sunucu üzrindede backup server ve Vcenter vardır. Diğerleri bilindik network ekipmanları. DHCP ADC (2008 R2)lerden birinin üzrinde çalışmaktadır. Ayrıca buraya bağlı 3 adet RODC var ama komunuzla alaklı değil diye düşünüyorum. Storage ve ESX yüklü sunucuların eternet kartları dolu.

Gönderildi : 20/03/2015 20:09

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar İsmail Bey, bir öneride bulunacağım. Test etmek şansınız olursa o konu üzerinden gitmekte fayda var. Kablosuz üzerinde "TEST" adında bir bir SSID oluşturup ona ayrı bir küçük network tanımlayabilir misiniz? Bu şekilde bu SSID üzerinde de sorununuz devam edecek mi? Eğer sorun olmazsa konfigürasyonlarınızın kontrolüne gidelim. Eğer sorun olursa o zaman donanımlar üzerine konuşalım.

Gönderildi : 23/03/2015 15:12

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Muhtemel olarak switchlerinizde loop var bunu kontrol edin. Normal kabloların bant genişliği fazla olduğu için anlamıyor olabilirsiniz ama kablosuzlarınız doğal olarak sorun yaratacaktır. 

Gönderildi : 24/03/2015 13:59

(@ismailtirpan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhabalar,

Cisco dan demo talep etmiştim. Bugün sabah Cisco  AP getirdi arkadaşlar sisteme  dahil ettik. Yaklaşık 3 saattir problem yaşamıyoruz. Dlierim yaşamayızda. Cuma gününe kadar bu cihaz üzerinden test edeceğiz. İnşallah problem yaşamayız. Gelişmeleri buraya aktaracağım. İlgi ve alakanız  için çok teşekür ederim.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/03/2015 17:30

(@ismailtirpan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Yaklaşık 10 gündür. Cisco cihazla test ediyoruz. Problem yaşanmıyor. Cisco olayı çözdü sanırım. Böyle bir problem yaşayanlar için belirtmek istedim. Bilginize sunarım.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/04/2015 16:45

Paylaş: