Forum

Stabil bir Vpn i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Stabil bir Vpn için...

17 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
564 Görüntüleme
(@salihdeveci)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar selamun aleyküm. 2 farklı noktada Ttnet 8mb limitsiz internet kullanılıyor. Hat sadece Vpn için kullanılacak özel internet işleri için kullanılmayacak. Merkez şubeye vpn ile bağlanıp her gün sadece 1mb'lık bir dosya alıp çıkacak. Bu senaryo için stabil çalışacak, tıkanıp restart istemeyecek şekilde bir sistem kurmam lazım. Evimizde kullandığımız standart adsl modemlerin vpn özelliğini aktif ederek böyle bir sistemi stabil çalıştırabileceğimiz düşünmüyorum. Makul fiyat aralığında tavsiyelerinizi beklemedeyim teşekkür ederim. (Firewall ihtiyacı yoktur.)

Gönderildi : 23/01/2015 14:02

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Her iki uç noktaya Vigor 2710 ile bu işlemi yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 23/01/2015 17:34

(@salihdeveci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat ürünün özelliklerinde 2 adet vpn sonlandırma yazıyor. kısa bir süre sonra bu senaryoda 3. bir şube oluşabilir. Bu ürün böyle bir gelişmeye ayak uydurabilir mi ?

Gönderildi : 23/01/2015 23:26

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

mikrotik ile sayısız VPN yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 24/01/2015 00:42

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat ürünün özelliklerinde 2 adet vpn sonlandırma yazıyor. kısa bir süre sonra bu senaryoda 3. bir şube oluşabilir. Bu ürün böyle bir gelişmeye ayak uydurabilir mi ?

Cihazın iki VPN yapıyor olması aynı anda aktif iki adet VPN olması anlamında dır, yani üç lokasyonu birbirlerine bağlaabilirsiniz. Dördüncü lokasyon eklendiğinde merkezi lokasyonu bir üst modeli olan 2860 ( 32 aktif VPN ) modeli ile değiştirip VPN yapabilme kapasitesinizei arttırabilirsiniz. 

Gönderildi : 24/01/2015 12:38

(@ertanerbek)
Famed Member

mikrotik ile sayısız VPN yapabilirsiniz. 

Yani ben herhangi birisi ile bir milyon adet VPN yapsam cihaz buna izin verecek ve herhangi bir donanımlada bunu kaldıracak öylemi ? Sınırsız diye bir şey yoktur. Donanımın bir kapasitesi vardır.

Gönderildi : 24/01/2015 12:40

(@alperenselcuk)
Reputable Member

Ertan Hocam komik olmayın lütfen. neden 1 milyon tane VPN yapılsın bir cihazla. sayısız dedim bunun nedenide her cihazın vpn kapasitesi farklı olduğundan buradan sınırsız imasını siz kendi kendinize çıkardınız sanırım. çok merak ediyorsanız mikrotik ürünlerini inceleyebilirsiniz. forumlarda laf dalaşına girmenize gerek yok. iyi dilelkerimle

Gönderildi : 24/01/2015 16:19

(@ertanerbek)
Famed Member

Hiç komik olduğumu sanmıyorum, Türkiye de yıllardır bu tür sorunlarla uğraşıyorum. Bilinçsizliğin yarattığı bir olgudur bu. Microtik bir board üreticisi ve bunun üzerinde bir çok farklı işlem sistemini çalıştırabilirsiniz kendisininde kendi donanımları ile uygun çalışan bir işletim sistemi var ve evet inceledim.

Şu an çalışmakta olduğum firmada sattığımız bir UTM cihazının da bir önceki dağıtıcısı bu tür sistemlerde sınrısız diyordu cihaz bize gelir gelmez direk olarak sınırlarını belirledik ve insanlara doğru olanı söyledik.

Komiklik bir şeyin sınırsız / yani sonsuz olabileceğini söylemektir.

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&kelime=s%C4%B1n%C4%B1rs%C4%B1zl%C4%B1k&uid=89550&guid=TDK.GTS.54c39e0138d969.64389076 

Laf Dalaşı : Herhangi bir konuda bilinçi yada bilinçsiz karşıdaki ile yapılan haklılık göstermek amacı ile saçma sapan konuşmalar bütünü.

Yanlış Düzeltme : Konu hakkında yanlış bilginin sorgulanması ve doğru olanın söylenmesi.

Yok diyorsan ki sınırsız yapıyor o zaman bir milyon adet VPN nin üzerinde çalıştığını görmek isterim ayrıca dikkat edersen yine bir milyon adet olarak bir sınır koydum, senden hala sınrısız bir şey istemiyorum. 

Gönderildi : 24/01/2015 18:35

(@alperenselcuk)
Reputable Member

garip bir çaba içerisindesiniz kime neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz bilmiyorum. uzun uzun yazmışsınız ama hala komik olduğunuzu düşünüyorum. iyi çalışmalar 

Gönderildi : 24/01/2015 20:52

(@salihdeveci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamun Aleyküm. Değerli arkadaşlar herkese cevapları için teşekkür ederim. Ertan bey'in ifade etmeye çalıştığı nokta herşeyin bir üst limiti vardır, bir ürün tavsiye ediliyorsa mantıksal çerçevede ifade edilmesi gerektiği şeklindedir. Alperen bey sizede tavsiyeniz için teşekkür ederim fakat neden bilgi paylaşıp bilgimize bilgi katmak varken sürekli aksiyon halindeyiz 🙂 Konumuz stabil bir vpn nasıl yapılırdı. Cevabı ise arkasında güçlü bir firmanın olduğu, teknik altyapısı sağlam, test edilmiş, başarısı kanıtlanmış ürünler kullanmak. Bu iş için standart bir dsl modemin kullanılmaması gerektiğini anladım. Herkese tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/01/2015 13:12

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Atışmanıza gerek kalmadı

Soru VPN ise cevap MPLS VPN yapısıdır 😉 

Gönderildi : 26/01/2015 02:39

(@ertanerbek)
Famed Member

garip bir çaba içerisindesiniz kime neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz bilmiyorum. uzun uzun yazmışsınız ama hala komik olduğunuzu düşünüyorum. iyi çalışmalar 

evet muhtemel olarak sana komik geliyorum. 

Gönderildi : 26/01/2015 16:01

(@ertanerbek)
Famed Member

Atışmanıza gerek kalmadı

Soru VPN ise cevap MPLS VPN yapısıdır 😉 

Büyük ve çok noktalı yapılar için MPLS cidden çok güzel birde ISP ler MPLS in hakkını verseler. 

Gönderildi : 27/01/2015 14:43

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Aynen öyle Ertan.. Büyük yapılar için bence gerekli bir yapı

Çalıştığım kurumda mpls e geçtikten sonra eskiye dönüş yapan bir firma henüz olmadı henüz 😉

Gönderildi : 27/01/2015 18:25

(@ertanerbek)
Famed Member

Aynen öyle Ertan.. Büyük yapılar için bence gerekli bir yapı

Çalıştığım kurumda mpls e geçtikten sonra eskiye dönüş yapan bir firma henüz olmadı henüz 😉

Kesinlikle ISP den MPLS sisteminde senin sistemine zel iyileştirmeler isteyebilirsin. Hali hazırda MPLS sistemini temel özelliği Layer2/3 seviyesinde QoS yapabilmesi. Yani önceliklerini belirleyip bunlar benim önceliklerimdir bunların daha verimli çalışmasını istiyorum diyebilirsin. Diğer Türlü MPLS basic bir INTRANET in üzerine çıkmıyor ISP tarafında.

Gönderildi : 28/01/2015 13:26

(@nihatnar)
Gönderiler: 139
Estimable Member

Mpls kullanıldığı zaman ISP'den nasıl bir hat alıyoruz. Fiber mi, yoksa bakır mı? Kendi tarafımızda ayrıca mpls'e uygun özel bir cihaz kurmamız gerekiyor mu? Biraz bilgi verebilir misiniz? Mpls multi protocol label switch'ing oluyor. Temelde vlan tag'lenir gibi paketlere mpls tag'i eklenmesi şeklinde geçiyor. Oldukça esnek bir yapı. Yalnız pratikte nasıl oluyor? Biraz bilgi verebilir misiniz?

Gönderildi : 28/01/2015 18:26

(@ertanerbek)
Famed Member

MPLS için bağlantı tipi pek fark etmiyor, uç nokta cihazda pek önemli değil ama basit anlamda TOS yapabilen bir cihaz iyi bir seçim olacktır. Olay ISP tarafında ki omurgada gerçekleşiyor.

Gönderildi : 28/01/2015 21:33

Paylaş: