Forum

Cat6 omurgasından F...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cat6 omurgasından Fiber omurgaya geçiş aşamaları

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
423 Görüntüleme
(@guneyoktayli)
Gönderiler: 227
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba, ağ yapımızda fiber yapıya geçmeyi düşünüyoruz. Geçiş senaryoları nelerdir? Şuandaki yapı internet fiber olup diğer omurga tamamen cat6 ve cat5 üzerinden devam etmektedir, network üzerinden çalışan uygulamalarda gözle görülebilecek derecede artı sağlamaktadır? Bütçe ne kadar ayrılmalıdır. Ortalama 150 pc ve bunların bağlı olduğu 9 adet  switch vardır. Bu tarz bir yapıya geçen tecrübeli arkadaşlarımızdan önerilerini beklemekteyim.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 13/01/2015 13:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Switchler arası bağlantıyı fiber mi yapmak istiyorsunuz yoksa uçtan uca (switch-client) fiber altyapı mı kurmak istiyorsunuz önce bunu netleştirmeniz lazım. Tüm altyapıyı fiber'e geçirmek epey maliyetli olur sizin için öncelikle bütçeyi sizin belirlemeniz lazım hareket buna göre ortaya çıkar 150 client için extreme bir durum yoksa gereği tartışılır. Ayrıca 150 client için 9 switch yüksek. Merkezi olarak 4 switch üzerinde toplanabilir. Switch'ler arası fiber merağınız için ise gbic denilen fo port lar ile switchler birbirine bağlanabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/01/2015 23:44

(@guneyoktayli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Switchler arası bağlantıyı fiber mi yapmak istiyorsunuz yoksa uçtan uca (switch-client) fiber altyapı mı kurmak istiyorsunuz önce bunu netleştirmeniz lazım. Tüm altyapıyı fiber'e geçirmek epey maliyetli olur sizin için öncelikle bütçeyi sizin belirlemeniz lazım hareket buna göre ortaya çıkar 150 client için extreme bir durum yoksa gereği tartışılır. Ayrıca 150 client için 9 switch yüksek. Merkezi olarak 4 switch üzerinde toplanabilir. Switch'ler arası fiber merağınız için ise gbic denilen fo port lar ile switchler birbirine bağlanabilir.

Switchler arası ve switch-server arasında bu yapıyı düşünüyorum. Gözle görülür şekilde bir faydası olur mu sizce?

Gönderildi : 22/01/2015 11:19

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

Backbone ve kenar switch arasındaki mesafe 90 mt yi geçmiyorsa ve aradaki mevcut hat cat6 ise 1 gbit fiber modül ile değişen birşey olucağını düşünmüyorum.Ancak 10 gbit modül takarsanız o zaman performans elde edersiniz.Tabi 10 gbit kenar switch ile backbone arasında olması yetmiyor backbone ile server arasıda 10 gbit olmalı.Burada maliyet ve fayda hesabı yapılmalı.10 gbit modül 1000$ civarı

9 switch için 18 gbit modül gerekiyor

18x1000=18000$ gibi bir maliyet çıkar.

Gönderildi : 22/01/2015 12:36

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Backbone ve kenar switch arasındaki mesafe 90 mt yi geçmiyorsa ve aradaki mevcut hat cat6 ise 1 gbit fiber modül ile değişen birşey olucağını düşünmüyorum.Ancak 10 gbit modül takarsanız o zaman performans elde edersiniz.Tabi 10 gbit kenar switch ile backbone arasında olması yetmiyor backbone ile server arasıda 10 gbit olmalı.Burada maliyet ve fayda hesabı yapılmalı.10 gbit modül 1000$ civarı

+1

Switchler arası bağlantı fiberde 1gbit olacak ise, kullanıcılar ethernetle iletişim kurup  1gbit olarak bağlanacaksa ve Swich araları 100 metreden fazla değil ise, cat6 vecat5e bakır bağlamanızda işinizi çözecektir.

Bunun haricinde fiber kullanmak işinize yarar ve gereklidir. Fakat yukarıdaki gibi bir yapı olacak ise gereksiz bir harcama olacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/01/2015 17:05

(@guneyoktayli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

+1

Switchler arası bağlantı fiberde 1gbit olacak ise, kullanıcılar ethernetle iletişim kurup  1gbit olarak bağlanacaksa ve Swich araları 100 metreden fazla değil ise, cat6 vecat5e bakır bağlamanızda işinizi çözecektir.

Bunun haricinde fiber kullanmak işinize yarar ve gereklidir. Fakat yukarıdaki gibi bir yapı olacak ise gereksiz bir harcama olacaktır.

Bu projede iptal !

Gönderildi : 24/01/2015 13:49

(@www-rizasahan-com)
_

Neden?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/01/2015 15:42

(@guneyoktayli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Neden?

Ortaya çıkan bütçe ve konuya sıcak bakılmaması.... 

Gönderildi : 27/01/2015 12:01

(@www-rizasahan-com)
_

Madem bütçe yok o halde eski yapıya devam 🙂

Gönderildi : 27/01/2015 15:45

Paylaş: