Forum

Vlan Yapılandırması

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vlan Yapılandırması

38 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,789 Görüntüleme
(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member
Konu başlatıcı

Bir yapı var a ve b  iki bina , ana omurga switch a binasında buradan b binasına bir tane tek olarak fiber çekildi , b binasına bir tane swtich koyup ana switch olacak şekilde ve her kata kenar switch koyup bağlantılar sağlandı , şimdi benim sormak istediğim bu yapı doğru bir yapımıdır çünkü vlanlara ayırmak istiyorum düşüncem a binasındaki switich i server switch yapıp b binasındaki switchi bu ana switch e bağlamak 

Gönderildi : 05/01/2015 12:24

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

Bir yapı var a ve b  iki bina , ana omurga switch a binasında buradan b binasına bir tane tek olarak fiber çekildi , b binasına bir tane swtich koyup ana switch olacak şekilde ve her kata kenar switch koyup bağlantılar sağlandı , şimdi benim sormak istediğim bu yapı doğru bir yapımıdır çünkü vlanlara ayırmak istiyorum düşüncem a binasındaki switich i server switch yapıp b binasındaki switchi bu ana switch e bağlamak 

her hangi bir yanlış görünmüyor. A switchi L3 birt switche eğer vlanlar yaratılıp trunk olarak B switchine verilebilir bu sayde katlarada VLAN bilgisi gönderilmiş olur.

Gönderildi : 05/01/2015 16:32

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

saygılar hocam , birde b binası için önerebileceğiniz bir switch var mı

Gönderildi : 05/01/2015 16:49

(@alperenselcuk)
Reputable Member

kat switchlere gigabit olarak uplink vermek daha sağlıklı o yüzden gigabit port olan bir switch önerebilirim.

huawei, cisco, hp, juniper... bir çok ürün var ben cisco cu olduğumdan cisco 2960X öneririm 48 port 1g uplink rj45, 4 port SFP 1g uplink. yüksek gelebilir bu switch ama daha uygun da olan vardır. B binasının kat sayısına bağlı 24 portlu seçenek de kullanabilirsiniz. 

Gönderildi : 05/01/2015 17:00

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

her hangi bir yanlış görünmüyor. A switchi L3 birt switche eğer vlanlar yaratılıp trunk olarak B switchine verilebilir bu sayde katlarada VLAN bilgisi gönderilmiş olur.

VLAN yapısı için Layer2 switch yeterlidir, arkadaşın yapısı içinse private ( port ) based  vlan yapan basit bir switch bile iş görecektir.

Gönderildi : 06/01/2015 12:40

(@nihatnar)
Gönderiler: 139
Estimable Member

Merhaba,

private ( port ) based  vlan yapan basit bir switch için önerebileceğiniz stabil çalışacak marka/model switch var mı? 

Gönderildi : 06/01/2015 13:36

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

private ( port ) based  vlan yapan basit bir switch için önerebileceğiniz stabil çalışacak marka/model switch var mı? 

Hemen hemen her markanın vardır ben kendim SMC ve DrayTek dağıtıcınsında çalışıyorum bakın markalara fiyat performans olarak hangisi uygunsa onu alın, tavsiye dersenz doğal olarak çalıştığım ve bildiğim markaları öneriririm :). 

Gönderildi : 06/01/2015 14:52

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam yapı şöyle , merkez binadan ikinci binaya fiber çektik , ikinci binada 6 kat var ve her katta 3 - 4 departman onlara bağlı bilgisayarlar var benim yapmak istediğim ikinci binadaki tüm departmanları vlanlara ayırmak ve istediğim departmanlara internet verip istemediklerime vermemek , nasıl bir yol izlemem gerek,saygılar

Gönderildi : 07/01/2015 17:13

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Mehmet  Bey Merhaba,

HP E5400 switchiniz üzerinde vlanları oluşturup, diğer katlarda  kullanacağınız  L2 switchlerin uplink  portlarına  vlanları  yazıp,istedğiniz kattaki  switchin portlarına o vlanları vererek yapabilrsiniz diye düşünüyorum.İnternete  çıkmasını isteiğiniz vlanları tek vlan'da toplayıp internete çıkmasını istediğiniz portun vlanını değiştirerek istediğiniz yerden internete  çıkabilirsiniz.

Gönderildi : 09/01/2015 04:37

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam yapı şöyle , merkez binadan ikinci binaya fiber çektik , ikinci binada 6 kat var ve her katta 3 - 4 departman onlara bağlı bilgisayarlar var benim yapmak istediğim ikinci binadaki tüm departmanları vlanlara ayırmak ve istediğim departmanlara internet verip istemediklerime vermemek , nasıl bir yol izlemem gerek,saygılar

Switchlerin hepsini birbirleri üzernden uplink yaparsan en son switch ile ilk switch arasındaki kullanıcının veri transferi aşırı derecede yavaşlatırsın çünki her atlamada kullanıcıları uplinkin darbuğazsına sokuyorsun bu nedenle switçleri tek bir switch üzerinde topla. 

Gönderildi : 09/01/2015 12:21

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam sormak istediğim her katta ortalama 60 cihaz var ve her kattı en az iki vlana ayırmam gerek merkez binadan bu yeni binaya fiber çektik merkez binada hp z serisi bir ana omurga var fiber ve internet onun üzerinden geliyor , benim bu binaya bir tane omura switch yada bu altı katı idare edecek merkez bir switch e ihtiyacım var birde her kata switch atmam gerek iki tane bana tavsiye edeceğinz modeller neler olur

Gönderildi : 09/01/2015 12:34

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yapı bu şekilde her hata fiber indiriliyor ve yedekli olsun diye fiberde bir sıkıntı oluşması durumunda her kata aynı zamanda cat 6 ftp geliyor bu yapı mantıklımı ve sağlıklı olur ve omurga katlara switch tavsiyesi verebilirminiz

Gönderildi : 09/01/2015 13:08

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu yapı biraz sağlıksız gibi. Arada sorun olursa çok uğraşırsınız. Mümkün ise kenar switchler bir tepe noktada toplanırsa daha iyi olacak gibi. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/01/2015 16:44

(@alperenselcuk)
Reputable Member

Bu yapı biraz sağlıksız gibi. Arada sorun olursa çok uğraşırsınız. Mümkün ise kenar switchler bir tepe noktada toplanırsa daha iyi olacak gibi. 

o şekilde değil mi hocam zaten. 1 tane switche bağlamış kenar switchleri siz nasıl bir yapıdan bahsediyorsunuz.

Gönderildi : 09/01/2015 16:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Hocam post bende uzun süre açık kalınca refresh etmeden yazdım. 🙂 Sonraki kısımda post biraz almış yürümüş 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/01/2015 17:01

(@alperenselcuk)
Reputable Member

Hocam post bende uzun süre açık kalınca refresh etmeden yazdım. 🙂 Sonraki kısımda post biraz almış yürümüş 🙂

🙂

sanırım iyi olmayan yapı ilk attığını belirtmek istediniz. o zaman evet sağlıksız ilk switch patlarsa ondan uplink alan diğer 3-4 switch de patlar haliyle. ama sonraki yapı arkadaşın bence sağlıklı.  

Gönderildi : 09/01/2015 17:06

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

Eğer birden fazla kablon varsa link ageragation yapabilirsin bunu aktif pasif olarakta kullanabilirsin bu şekilde kullanıcıların data hattında düşme olduğunu bile anlamaz.  İkinci bir switch atıp SPT de yapabilirsin..

Gönderildi : 09/01/2015 17:26

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocalarım şöyle yapmaya karar verdim , direk merkez binadan her kata 8 core fiber çekeceğim , merkez bina ile yan bina arası 25 mt , her kata 2 switch koyup stack yapacağım , yapı bu hali ile nasıl sizce

Gönderildi : 11/01/2015 18:30

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

ana omurga hp 5406 zl , her kata iki tane stack destekli switch koymak istiyorum ortalama her hatta 60 cihaz var hangi modeli önerirsiniz 

Gönderildi : 11/01/2015 23:53

Sayfa 1 / 2
Paylaş: