Forum

60 Kullanıcı 1 Mode...

Bildirimler
Hepsini Temizle

60 Kullanıcı 1 Modem

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
349 Görüntüleme
(@nihatnar)
Gönderiler: 139
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

3 access pointi 16mbit hızı olan airties5341 modeme bağlayıp yaklaşık 60 kadar kullanıcıyı kablosuz olarak internete çıkarmam gerekiyor.
Her AP'den 4 portlu modeme direk kablo giriyor. Fakat bilgisayarlarda sürekli sınırlı erişim uyarısı oluşuyor. Kontrol ettiğimde pc'ler ip almış ve modemi pingleyebiliyor. (ilginç olarak kablo ile modeme bağlı bir pc var. onda sorun oluşmuyor.)

Modemi kapatıp açtığımda sorun bir süre ortadan kalkıyor. Bunun sebebi modemin yetersizliği mi, yoksa dowload veya upload bant genişliğinin kullanıcı sayısına göre çok az olması mı bilemiyorum.

Modemin önüne L2 bir switch koysam  ve AP'leri vlanlarla birbirinden ayırsam bu sorunu ortadan kaldırabilir miyim? Her türlü fikir için minettar kalacağım.

Gönderildi : 20/12/2014 00:14

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

güçlü AP'ler alman daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. 

Gönderildi : 20/12/2014 12:40

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

3 access pointi 16mbit hızı olan airties5341 modeme bağlayıp yaklaşık 60 kadar kullanıcıyı kablosuz olarak internete çıkarmam gerekiyor.
Her AP'den 4 portlu modeme direk kablo giriyor. Fakat bilgisayarlarda sürekli sınırlı erişim uyarısı oluşuyor. Kontrol ettiğimde pc'ler ip almış ve modemi pingleyebiliyor. (ilginç olarak kablo ile modeme bağlı bir pc var. onda sorun oluşmuyor.)

Modemi kapatıp açtığımda sorun bir süre ortadan kalkıyor. Bunun sebebi modemin yetersizliği mi, yoksa dowload veya upload bant genişliğinin kullanıcı sayısına göre çok az olması mı bilemiyorum.

Modemin önüne L2 bir switch koysam  ve AP'leri vlanlarla birbirinden ayırsam bu sorunu ortadan kaldırabilir miyim? Her türlü fikir için minettar kalacağım.

Modemin ev kullanıcıları yani 1~5 kullanıcı rası için olmasından olabilir. Bu şuna benziyor 5 kişilik bir arabam var ama ben 60 kişiyi buna bindirmek ve herkezinde rahat rahat gezmesini sağlamak istiyorum gibi bir şey. 

Kıral sensin vosvos

Gönderildi : 20/12/2014 12:54

(@nihatnar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey, benim düşüncemde o yönde. peki 60 kişilik bir tren vagonu niyetine hangi network cihaını kullanabilirim. bahsettiğim gibi L2 switch ile vlan ayrıştırması yapsam bir işe yarar mı?

Gönderildi : 20/12/2014 16:43

(@nihatnar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

mumin bey, tecrübe ettiğiniz varsa 20-30 kadar kullanıcıya destek verecek güçlü ap marka/model önerisinde bulanabilir misiniz?

Gönderildi : 20/12/2014 16:45

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Elbette herkezin farklı markalar ile tecrübeleri var ben hali hazırda DrayTek chazlarının ürün yöneticisiyim tabiki tavsiyemde DrayTek tarafında olacaktır. DrayTek 2860 modem olarak kullanabilirsiniz ( DrayTek 2760 ın tam lmitinde ) Ap olarakda DrayTek AP810 kullanabilirsiniz 45 kullanıcıya kadar sıkıntı çıkartmayacaktır. 

Gönderildi : 20/12/2014 17:52

(@nihatnar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ertan bey teşekürler. profilinizdeki e-mail adresinize mail attım. cevap dönerseniz sevinirim.

Gönderildi : 20/12/2014 18:22

Paylaş: