Forum

Fiber internet ve A...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fiber internet ve Adsl aynı anda kullanabilirmiyim ?

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
564 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Yeni taşındığımız fabrikamızda Aşağıdaki gibi sistemim vardır. 

4 kat ve her katta kat kabinleri cisco yönetilebilir swichler, Her kat kabini fiber optik kablo ile sistem odasına gidiyor. 

Sistem odasında Planet Omurga Swich mevcut. Ve şuan Telekom hattı yeni geldiği için Organize sanayiden gelen Fiber interneti kullanıyorum (4mb )

Bu hız yetmediği için Adsl bağlantısıda yapacağım. Fiber internet Fiber pachde sonlanıyor oradan fiber kablolarla Planet swich gbic portlarına giriyor ve dağıtıyorum.

Fortigate 90 D Firewall cihazım var.  Telekomdan Aldığım ADSL wan 2 - Fiber interneti wan1 Yapıp Omurga swich üzerinden dağıtmayı düşüyorum. Daha önce böyle bir sistem kurmadım. Sizlerden öğrenmek istediğim. Fiber internetimin İP yapısı 10.150.11.1 - den başlıyor.  ADSL 192.168.1.1 den  başlıyor. 

Fortigate de tanımladığım kurallar sonucunda istediğim sadece 192.168.1.1 den devam edip gidebilirmiyim. Yoksa Kural oluştururken Wan 1  10.151.11.1 ... gibi wan 2 de 192.168.1.... gibimi oluşturmam gerekecek.  Yani Fortigate dağıtacağı için bu sorun olurmu örnek fiber internet wan 1 için oluşturduğum kuralla 20 kişi kullanacak, Adsl wan 2 den 30 kişi kullanacak. Ama benim tüm server ,dvr,vs. ip ile alan tüm cihazlarımla haberleşebilecekmiyim . Ayrıntılı olarak açıklarsanız sevinirim.  Fortigate 60 b kullandım 90d ile aynı yazılım var  . Sorunsuz şekilde kurabilirim.  

Gönderildi : 15/11/2014 00:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Fiberi neden fortigate üzerinde sonlandırıp, sonrasında gruplar tanımlayarak belirlediğiniz grubun önce fiber kopması halinde adsl üzerinden nete çıkmasını ayarlamıyorsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/11/2014 21:43

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Fiber Optik Pach Panelde Sonlanıyor Oradanda Fiber optik LC kablolarla Planet omurga swich SFP portlarına girip oradan dağılıyor. SFP port yok. Planet swichden Pach kablo ile fortigate girebilirim.  Başka türlü nasıl sonlandırabilirim Cevap için Teşekkürler . 

Gönderildi : 17/11/2014 16:31

Paylaş: