Forum

noktadan noktaya ha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

noktadan noktaya hatlar

15 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
728 Görüntüleme
(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhabalar,

arkadaşlar iki şubemiz arasında en iyi performansı sağlamak için nasıl bir yol izleyebiliriz. fiber hat çekmek için çok uzun bir mesafe ve belediyeden izinlerden dolayı çok düşünmemekteyiz.

biz bu iki şube arasındaki çalışma alanları olarak ad dc kurup domain yapısını birleştireceğiz, dosya paylaşımına erişecek, ayrıca domino domino serverların replikasyonları var bu konuları en performanslı bağlantı olarak hangi bağlantı türünü önerirsiniz. 

Gönderildi : 14/11/2014 13:35

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

arkadaşlar merhabalar,

arkadaşlar iki şubemiz arasında en iyi performansı sağlamak için nasıl bir yol izleyebiliriz. fiber hat çekmek için çok uzun bir mesafe ve belediyeden izinlerden dolayı çok düşünmemekteyiz.

biz bu iki şube arasındaki çalışma alanları olarak ad dc kurup domain yapısını birleştireceğiz, dosya paylaşımına erişecek, ayrıca domino domino serverların replikasyonları var bu konuları en performanslı bağlantı olarak hangi bağlantı türünü önerirsiniz. 

Binalar birbirlerini görüyor ve mesafe 5 ~ 10 KM geçmiyorsa Wifi olabilir. 

Gönderildi : 14/11/2014 13:50

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhabalar,

Binalar birbirlerini görüyor ve mesafe 5 ~ 10 KM geçmiyorsa Wifi olabilir. 

hocam binalar birbirini görmemekte farklı semtlerde noktadan noktaya hatlar nasıl olur acaba? 

Gönderildi : 14/11/2014 14:21

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

noktadan noktaya yerine ttvpn yada mpls cozumu de dusunulebilir

uçlarda noktadan noktaya baglantı ile aynı cozume ulaşırsınız yine 

Gönderildi : 14/11/2014 14:36

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

noktadan noktaya yerine ttvpn yada mpls cozumu de dusunulebilir

uçlarda noktadan noktaya baglantı ile aynı cozume ulaşırsınız yine 

hocam bu konuda ayrıntılı bilgiyi kimden alabilirim?  

Gönderildi : 14/11/2014 14:50

(@vasviuysal)
Üye

isplerden

superonline , turk telekom vs 

Gönderildi : 14/11/2014 14:52

(@ertanerbek)
Famed Member

isplerden

MPLS noktadan nokaya bir hat değildir datanız arada ISP routerlarının üzerinden geçer, noktadan noktaya hat kiralık devredir telekom tamamen fiziki olarak iki noktayı irleştirir arada ne route olur nede başka birşey. 

Gönderildi : 14/11/2014 14:59

(@vasviuysal)
Üye

isplerden

MPLS noktadan nokaya bir hat değildir datanız arada ISP routerlarının üzerinden geçer, noktadan noktaya hat kiralık devredir telekom tamamen fiziki olarak iki noktayı irleştirir arada ne route olur nede başka birşey. 

noktadan noktaya bir hat oldugunu iddia etmedim 

uc kullanıcı adına işletimi noktadan noktaya hat gibidir dedim 

Gönderildi : 14/11/2014 15:02

(@ertanerbek)
Famed Member

isplerden

noktadan noktaya bir hat oldugunu iddia etmedim 

uc kullanıcı adına işletimi noktadan noktaya hat gibidir dedim 

Bir şey idda ettin demedim 🙂 sadece düzelttim. 

Gönderildi : 14/11/2014 18:12

(@vasviuysal)
Üye

yanlış anlaşılma olmasın diye yazdım bende 🙂

Gönderildi : 14/11/2014 18:41

(@mehmetbulut)
Gönderiler: 16
Eminent Member

iletişim bilgilerimizi mail atarsanız Ayrıntılı bilgi verilmesini sağlayabilirş 

Gönderildi : 16/11/2014 02:27

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

isp lerle görüşmem sonucunda mpls vpn mantıklı geldi iki uç ta bulunan firewall larımızla vpn kurmak kendi networkğmğze daha fazla yüklenmek olacağından 2 Mbps ttnet ten mpls vpn aylık olarak kiralama yapmaya karar verdik. teşekkürler yardımlar için. kavram karışıklığı olabilir bana da mpls vpn ttvpn olarak geçiyor dediler 🙂

Gönderildi : 17/11/2014 16:55

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

bu konuyu devam ettirmek istedim. arada kablo çekilmesi çok zor ama bu işi en performans alacağımız bağlantıyı nasıl kurabliriz. tabii güvenlikte önemli. çok arada kaldık.

Gönderildi : 04/12/2014 12:39

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Kablo çekme işini neden dert ediyorsunuz anlamıyorum. Siz kendiniz mi çekeceksiniz bu kabloyu. ISP ile anlaşın onlar size istediğinizi sağlarlar. Parayı verdiniz mi Fiber'de çekerler. Hiç merak etmeyin.

Gönderildi : 04/12/2014 13:02

(@Aliaksakal)
Gönderiler: 5
Active Member

Bildiklerimi aktarayım siz içinden  alın.

Noktadan Noktaya Devreler:

Genelde  çok veri Trafiği olmayan  512 kb-  1mb  gibi tanımlanan  basit devrelerdir.  Adındanda anlaşılacağı gibi  sıradan adsl devre yerine ( yani internet kapısı açık)  sadece 2 nokta arası çekilen bakır devredir.  Örneğin  Ziraat bankasının  ATM si ile banka şubesi arasındaki hat yada     filanca mahalle karakolu ile   il emniyet müd. arasındaki hat.    Asıl işi yapan emnıyetteki server dir  Yani plaka sorgulama mı yada mobesemi  onu  merkez belirler  ona göre tanım girer  Kabataslak budur Yada sayısal loto makınaları gibi. 

MPLS denilen cihaz piyasada satılan yada şirketlerin kolayca kullanacağı bir şey değildir.  Telekom kendi müdürlüklerine kurar ve  portlarını satar.  Hemen hemen bütün kurumlar Port sahibidir.  Anlamı şudur ki her port tan çıkan fiber  ta ki  Bankaya kadar yada kampüse  belediyeye  büyük şirketlere kadar uzanır ve karşıda müşteri switchi bulunur Müşteri kaç mb lik devre istiyosa ona göre tanım yapılır. 100 mb lik devre şu an 2500 tl civarı. Kayıp nerdeyse olmaz.  Telekom swicinize  uplinki bağlar sonrasına karışmaz  İster 100 pc besleyin ister  wifi kurup kablosuz ağ satışı yapın.. Konu hakkında dahada detay isteyen olursa  resimlerle destekleyebilirim.

Selamlar. 

Gönderildi : 01/01/2015 22:03

Paylaş: