Forum

Bağlantı kopmasını ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bağlantı kopmasını log'da görebilmek

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,624 Görüntüleme
(@ahmetyuruk)
Gönderiler: 115
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

10 client 1 server kurulu bir yapı var. Domain yapısı mevcut ve server üzerinde veritabanı bağımsız, klasör paylaşımı ile çalışan bir program var..

Tüm sistem güç kaynağına bağlı ve buna rağmen client bilgisayarlarda kullanılan erp programı bazen bağlantı hatası veriyor. Tüm client'ler hata verdiği için sorunun server'dan veya fiziksel bir cihazdan olduğunu düşünüyorum.. 

Sormak istediğim şey ise şu ; bağlantının neden kesildiğini server log dosyalarından okuyamaz mıyız ? Yapmaya çalıştığım sorunu tespit edebilmek ve bir an önce düzeltmek çünkü ara ara veri kayıpları yaşanmaya başlandı.

Önerilerinizi bekliyorum.. 

Gönderildi : 01/11/2014 16:02

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Ahmet Bey Merhaba,

Client ve server arasında  kullandığınız  network cihazlarınız ile ilgili bir problem  olabilir mi ? Kullandığınız switch ve kablolarınızı kontrol etmelisiniz  bence.

Client bilgisayarda program hata verdiğinde  o bilgisayarın loglarına bakarsanız hata ile ilgili bir log görebilirsiniz.

Gönderildi : 01/11/2014 16:40

(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member

Serverin ip sini pingleyerek bağlantının kopup kopmadığını daha net anlarsınız.Programsal bir hatada olabilir.

Gönderildi : 01/11/2014 17:00

(@ahmetyuruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Server'in ip'sini ping araçlarıyla güncelleyerek test etmiştim ve herhangi bir kayıp olmamıştı. Bu da demek oluyor ki bağlantı kesilmiyor. Peki bu program neden bağlantı hatası veriyor olabilir acaba ?

Dosya paylaşımı ile çalışan bir program olduğu için olabilir mi acaba ? 

Gönderildi : 01/11/2014 17:06

(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member

Benim çalıştığım yerde de dosya paylaşımı ile çalışan bir program var.2 bilgisayar arasında 1 bilgisayar diğerine bağlamnıyordu, son zamanlarda bağlanttı hatası veriyordu.Bağlantı koptuğu için program çalışmıyordu.Bizdeki sorun bağlantıdandı bağlantı sorununu hallettim son 1 haftadır bir sorun yaşamıyorum şükür.Ping de kopma olmuyo diyosunuz .O zman sizde bağlantudan değil.Virüs de girmiş olabilr.Virüs taraması yaparak deneme yapabilirsiniz.

Gönderildi : 01/11/2014 17:23

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba ;

10 client 1 server kurulu bir yapı var. Domain yapısı mevcut ve server üzerinde veritabanı bağımsız, klasör paylaşımı ile çalışan bir program var..

Tüm sistem güç kaynağına bağlı ve buna rağmen client bilgisayarlarda kullanılan erp programı bazen bağlantı hatası veriyor. Tüm client'ler hata verdiği için sorunun server'dan veya fiziksel bir cihazdan olduğunu düşünüyorum.. 

Sormak istediğim şey ise şu ; bağlantının neden kesildiğini server log dosyalarından okuyamaz mıyız ? Yapmaya çalıştığım sorunu tespit edebilmek ve bir an önce düzeltmek çünkü ara ara veri kayıpları yaşanmaya başlandı.

Bağlantı kopması çok farklı nedenler ile olabilir, sunucunun kendisi de buna sebep olabileceği gibi switch yapınızda sebep olabilir per pay per kontrol etmeniz gerekiyor...

Sunucu işlemcisi kullanım oranı
Ethernet adaptörü durumu
Switch yapısı 

Gönderildi : 03/11/2014 13:43

(@ahmetyuruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ertan bey merhaba ;

Şöyle bir durum var. Ping tools'lar ile süresiz ping atıyorum ve hiç bir kesintiye rastlayamıyorum. Bağlantı kesildiği anda bütün client'ler de server da ki programa erişim hatası veriyor.

Fiziksel yapı da sorun bulamadım. Server tarafında log olarak önemli bir veriye de rastlayamadım.

Elimde kanıt yok 🙂 

Merhaba ;

Bağlantı kopması çok farklı nedenler ile olabilir, sunucunun kendisi de buna sebep olabileceği gibi switch yapınızda sebep olabilir per pay per kontrol etmeniz gerekiyor...

Ethernet adaptörü durumu
Switch yapısı 

Gönderildi : 11/11/2014 13:43

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ertan bey merhaba ;

Şöyle bir durum var. Ping tools'lar ile süresiz ping atıyorum ve hiç bir kesintiye rastlayamıyorum. Bağlantı kesildiği anda bütün client'ler de server da ki programa erişim hatası veriyor.

Fiziksel yapı da sorun bulamadım. Server tarafında log olarak önemli bir veriye de rastlayamadım.

Elimde kanıt yok 🙂 

Merhaba ;

Ethernet adaptörü durumu
Switch yapısı 

Sürekli tekrarlayan bir durummudur ? 

Gönderildi : 11/11/2014 14:02

(@ahmetyuruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet, sürekli tekrarlıyor. Gün içerisinde 4-5 defa yapıyor. 

Gönderildi : 11/11/2014 15:54

Paylaş: