Forum

80 öğrencili k...

Bildirimler
Hepsini Temizle

80 öğrencili kız öğrenci yurdu internet sorunu

6 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
474 Görüntüleme
(@orkuntulu)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba, ben İzmir de kız öğrenci yurdu işletiyorum. Şu an personelimle beraber yaklaşık 80 kişi internet kullanıyor. Malum artık herkezde akıllı telefon mevcut. Laptoplar ve tabletlerde eklenince bu sene bağlantıda epey sıkıntı yaşıyoruz. Superonline adil kullanım kotasız adsl internet hattımız var. Modem standart superonlineın gönderdiği huawei. Bina 5 katlı. İlk katta modem var. Diğer katlarda da tp link accsess pointler mevcut. Dört accsess pointin her birine modemden ayrı kablo çekildi. Accsess pointlerin dhcp si kapalı. Modeminki açık. 10-250 arasını cihazlara dağıtıyor. Kira süresini 1 saat olarak ayarladım. Fakat network wireless watcher programından baktığımda bazı bilgisayarlar ve telefonlar bir süre sonra net ten kopmaya ve tekrar bağlanamamaya başlıyor. Tabi sonra internet yok diye şikayete geliyorlar. Bu sistemi daha stabil bir hale getirmek için ne yapabilirim.

Gönderildi : 30/09/2014 21:13

(@AliYILMAZ)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Modem ile ap ler arasında hız limitleme yapabileceğiniz ve yasaya uygun dhcp loğu alabileceğiniz utm cihazı koymanız gerekiyor. aynı zamanda eğer hattınızın hızı düşükse sorun yaşamanız normal.

fiber değilde adsl kullanıyor iseniz 1-2 hat daha alıp loadbalance yapmanız gerekebilir

kopma sorunları ip kira süresi,sinyal sorunu, aşırı yoğunluk, veya dhcp için modemin yetersiz kalmasından mı bunu da tespit etmelisiniz

pfsense,mikrotik,draytek veya fortigate tercih edilebilir.

Gönderildi : 01/10/2014 04:15

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

Ortamınızı iyileştirmek için size birkaç öneri sunmak isterim.

* Bölgenizde Superonline Fiber Internet varsa, tercih etmenizi kesinlikle öneririm. Hem çok düsük maliyet, ayni zamanda yüksek hiz sagliyor. Superonline 'dan bu konuda bilgi alabilirsiniz.
* Modeminizi DHCP, DNS sunucusu, WAN baglantisi, Routing ve Switching cihazi olarak kullaniyorsunuz, ayni zamanda 80 kisiye hizmet vermesini istiyorsunuz. Acaba bunu Superonline ile konustunuz mu? Elinizdeki cihaz bu yogunlugu kaldiramiyor olabilir.
* Ortaminiza yönetilebilir bir tane switch alin, tüm baglantilari onda sonlandirin. Ondan sadece bir kablo ile modeme baglanin. Switching islemlerini böylelikle gerçek bir switch'e yaptirmis olursunuz.
* Sadece wireless baglantidan bahsetmissiniz. PC 'ler varsa ve mümkünse alacaginiz switch'ten bu PC'lere kablo(UTP) çekin ve onlari kablosuz baglantidan kurtarin. 

Gönderildi : 03/10/2014 12:10

(@mustafabali)
Gönderiler: 32
Trusted Member

Merhaba, ben İzmir de kız öğrenci yurdu işletiyorum. Şu an personelimle beraber yaklaşık 80 kişi internet kullanıyor. Malum artık herkezde akıllı telefon mevcut. Laptoplar ve tabletlerde eklenince bu sene bağlantıda epey sıkıntı yaşıyoruz. Superonline adil kullanım kotasız adsl internet hattımız var. Modem standart superonlineın gönderdiği huawei. Bina 5 katlı. İlk katta modem var. Diğer katlarda da tp link accsess pointler mevcut. Dört accsess pointin her birine modemden ayrı kablo çekildi. Accsess pointlerin dhcp si kapalı. Modeminki açık. 10-250 arasını cihazlara dağıtıyor. Kira süresini 1 saat olarak ayarladım. Fakat network wireless watcher programından baktığımda bazı bilgisayarlar ve telefonlar bir süre sonra net ten kopmaya ve tekrar bağlanamamaya başlıyor. Tabi sonra internet yok diye şikayete geliyorlar. Bu sistemi daha stabil bir hale getirmek için ne yapabilirim.

draytek 2830 alın 2 adet adsl hat bağlayın kira süresini 30dk ya kadar düşürün vlan özelliğini aktive edin madem tüm access pointlere kablo çektiniz. 1000 adet ip bloğuna sahip olursunuz. hatlarıda 2 katını adsl 1'den, 2 katıda adsl 2'den verin derim. Yada 3200 alarak 4 adet adsl alabilirisiniz. 

Gönderildi : 11/10/2014 17:13

(@volkanyasar)
Gönderiler: 107
Estimable Member

internet kullanımı ve kullanıcı sayısı artıkça direkt modem ve access point üzerinden kullanım dağıtımı yaparak sistemi yapılandırma çok sıkıntılı ve sorunları bol bi sistem olcaktır şöyle örnek vereyim gelen ögrenciler internet üzerinden film dizi oyun bu tarz download yaptıkları zaman diğer kullanıcılara gelen bant genişliği çok az bi miktar olucaktır sörf yapmak bile işkence haline gelcektir size önerim bir hot spot cihazı yada yazılımı ile bu sorunu çözün ben şahşen kendim şöyle bir uygulama yapıyorum gayet başarılı sistemde isa server kurulu oluyor ve antemedia hotspot yazılımı ile kablosuz bağlanan herkez eşit şekilde bant genişliği kullanımı sağlıyorum isa tarafında ise film torrent bu tarz uygulamaları yasaklıyorum bu şekilde kullanım kullanıcılar sorunsuz kullanıyor.takıldığın yerler olursa yardımcı olurum kolay gelsin. 

Gönderildi : 11/10/2014 17:17

(@senolunsal)
Gönderiler: 62
Estimable Member

hala sorununuz devam etmekte ise cyberoam utm alirsaniz cok rahat edeceksiniz herkesin kendi sifresi olacak torrent yasaklanacak akliniza gelen bütün yasaklamalar mevcuttur

Gönderildi : 16/11/2014 03:18

Paylaş: