Forum

Switch'ye Bağlı Bil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Switch'ye Bağlı Bilgisayarlarda Bağlantı Kopuyor

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,981 Görüntüleme
(@ihsanAscioglu)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.Bu konuyu bir kere açmıştım fakat konunun devamına bir şey yazamadığım için içeriğini buraya kopyalıyorum.

6 aydır çözemediğim bir sorunum var.Benim airties 5650  modemim var.Modemden bir kablo 1. switchye bağlı.İkinci bir kabloda 2. switchye bağlı.Ağ üzerindeki 6-7 tane bilgisayar aynı anda ağdan kopuyor.Birinci switchnin fişini söküp takıyorum sorun düzeliyor.

1-Birinci switchimi sıfırıyla değiştirdim aynı sorunu verdi.

2-Kabloların hepsini test cihazıyla kontrol ettim 1'den 8'e kadar sırayla yanıyor.

3-İkinci switchme kabloyu modemden değil 1. switchden aldım sorun düzelmedi.

Böyle bir sorunla karşı karşıyayım arkadaşlar 1 hafta bazen 1 ay bazende 3 günde bir başıma geliyor.Bu sorunu nasıl çözebilirim. 

Konunun Linki: http://www.cozumpark.com/forums/thread/435708.aspx

Bu konuda gökhan bey arp zehirlenmesinden bahsetmiş bunu nasıl takip edebilirim. 

Bunlara ek olarak bütün network kablolarını hes cat6 23 awg 300mhz kablo ile değiştirdim.Sorunum düzelmedi.Switch almaktan korkuyorum aynı sorun devam edebilir diye alırsam da bu switchleri almayı düşüyüyorum.

HP J9660A 1810G-48 48 PORT GIGABIT WEB YONETILEBILIR SWITCH

CISCO SG102-24 COMPACT 24-PORT GIGABIT SWITCH

2 adet ciscomu alsam yoksa bir adet hp mi?İnternet cafede kullanılacak.Ana masa üzerinden 30-40 gb boyutlarında oyunlar yüklenecek 2 tane kullanırsam hız düşümü yaşarmıyım.

Gönderildi : 30/09/2014 17:42

(@MuharremAYDIN)
Gönderiler: 67
Trusted Member

3-İkinci switchme kabloyu modemden değil 1. switchden aldım sorun düzelmedi.

3 Secenekteki Switchler biribirine nasil bir Kablo ile bagladiniz ? Kablolarin Cross ile baglanmasi gerekiyor

ARP Zehirlenmesi AR (Adress Resolution) protokolü ,  ip adresine karşılık gelen sahte MAC adresi oluşturulmasına ARP zehirlenmesi deniliyor. Genlede saldirya maruz kalanlarda olur eger öyle oldugunu düsünüyorsan ? MAC adreslerine bak Manuel girmeyi dene,

Switcler ayarlanabilir Switchler mi DHCP aktif mi ? Bunlari kontrol edebilirsin

Gönderildi : 30/09/2014 18:14

(@ihsanAscioglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Düz kabloda denedim cross ta denedim.Switchler ayarlanabilir değil.Yeni switch almayada korkuyorum sorunum düzelmez diye.Alırsam yukarıda yazdıklarımdan hangisini alayım sizce?

Gönderildi : 30/09/2014 18:26

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member

Cafe nizde Toplam Kac Adet Pc var ?

Gönderildi : 30/09/2014 18:39

(@ihsanAscioglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

34 Hocam

Gönderildi : 30/09/2014 18:41

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member

48 Portluk bir Switch alman daha mantikli gibi gözüküyor.

Birde aldiginiz Switchler GiGabit 100 ve 1000 lik Clientler lardeki Interface 1000 Lik degil ise Networkdeki hizlarinizda  cok fazla bir degisiklik olmaz bilgilerinize.

Kolay gelsin 

Gönderildi : 30/09/2014 18:51

(@ihsanAscioglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

wireshark programı ile izlemeyi nasıl yapabilirim bu programı hiç kullanmadım.Ayrıca switch mirror nasıl yapılıyor.Switchlerim yönetilemez.

Gönderildi : 01/10/2014 00:51

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member

Wireshark : http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2013/05/26/wireshark-temel-seviye.aspx

Bence önce biraz ön arastirma yapmanizda fayda var, konu ile ilgili gerekli dökümanlari okuyup buradan size yariyani uygulamak en mantiklisi olur diye dusunuyorum.

Switch Mirror ayni sekilde önce Switch temel ayarlari hakkinda bilgi sahibi olmaniz daha güzel olur simdi ben size mirror ayarini komutunu yazayim ama cözüm olacagini sanmiyorum bu yüzden ilgili dökümanlari okumanizda fayda var

Örnek : fa0/3 Portunu fa0/9 kopyalamak

Cisco icin bir örnek

Switch(config)#monitor session 1 source interface fastethernet 0/3

Switch(config)#monitor session 1 destination interface fastethernet 0/9

istemis oldugunuz Mirror ayari 

mirror : https://www.youtube.com/watch?v=af4d_fAkwAY

mirror : https://supportforums.cisco.com/document/13891/how-configure-port-monitoring-span-catalyst-2940-2950-2955-2970-3550-or-3750-series 

Kolay gelsin 

Gönderildi : 02/10/2014 13:23

Paylaş: