Forum

ağdaki pclerde onar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ağdaki pclerde onar demeden internete giremiyorum

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
1,070 Görüntüleme
(@mustafasaygili)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

mrb arkadaşlar kolay gelsin
ağda 200 civarı bilgisayarım var ipleri ve interneti dhcp serverden dağıtıyorum 2 günden beri ağdaki tüm bilgisayarlarda internet ilk bilgisayar açıldığında oluyor 3-4 dk sonra internet sayfalarına giremiyorum ama radyo dinleyebiliyorum msn ye bağlanabiliyorum internete girebilmek için ise ağı onar dediğimde internet sayfalarına girebiliyorum adsl modemi değiştirdim switch olarak 3 com 3870 switch lerini kullanıyorum switch leri resetledim tüm pclerde lisanslı antivirüs kullanıyorum herhangi bir virüslede karşılaşmadım serverde herhangi bir değişiklik yapmadım aynı ağ içerisinde başka bir adsl hattım daha var onunlada bazı bilgisayarlarda kullanıyorum ama bu hatta herhangi bir sorun olmuyor

sorunu çözemedim yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar
herkeze kolay gelsin

iyi çalışmalar

Gönderildi : 17/09/2008 14:08

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba,

spesifik bir durum, internt explorer olarak ne kullanıyorsun ?, internet explorer ın cache ayarları ile oynadın mı, 

Gönderildi : 17/09/2008 14:58

(@mustafasaygili)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tarayıcı olarak mozilla , internet exlorer (7v-6v) kullanılıyor genelde ,ağda bulunana tüm bilgisayarlar bu sorunu veriyor aklıma yapabileceğim hiçbirşey gelmiyor yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

kolay gelsin
iyi çalışmalar

Gönderildi : 17/09/2008 15:19

(@serkanuzuner)
Illustrious Member

Merhaba,

senden sunu rica ediyorum, sorunu basite indirgemeliyiz,

Sorun client dan mı yoksa agdan mı kaynaklanıyor bunu gormek icin, mesai bitiminde client makineyi direk olarak modemden disari cikar eger yine sıkıntı varsa ( sanal makine kullandığını varsayıyorum ) baglantıda problem olan makinedeki sanal pc ile deneme yap, buyuk ihtimalle kullanıcıların dns cache iyle ilgili bir hatası vardır, bir de onar dediginde bir cok islem yapıyor, sunu denermisin 

onar yerine once 

başlat çalıştır 

ipconfig /release   ardından ipconfig /renew

bu islemde sonuc alamazsan 

ipconfig /flushdns 

dene ve sonucları paylas lutfen.

Gönderildi : 17/09/2008 15:43

(@mustafasaygili)
Eminent Member
Konu başlatıcı

serkan bey göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı tşk ederim

dediğinizi yaptım (ipconfig /release   ardından ipconfig /renew) ve internet geliyor. sorunun bilgisayarlardan kaynaklanmadığını düşünüyorum çünkü yeni kurmuş olduğum bilgisayarlardada aynı sorun oluyor.

ama release / renew yapınca geldiğine göre dns le ilgili değil sanırım.
ayrıca bu sorunun olduğu herhenagi bir bilgisayarı aynı ağ içerisinde olan diğer adsl modemden internete çıakrttığım zaman sorunsuz çalışıyor

kolay gelsin
iyi çalışmalar

Gönderildi : 17/09/2008 19:05

(@serkanuzuner)
Illustrious Member

Rica ederim, dhcp de sıkıntı olabilir, dhcp yi bircok noktadan ele almadan once tavsiyem, dhcp yi de dns i de consoledan restart et ve olay gunlugunu acip uygulama gunulugune bakarsan problemi gorebiliriz, belki de lease suren cok kısadır, aldıgın ip bir sekilde cakisiyordur, release renew le kendine geldigine gore..

Gönderildi : 17/09/2008 22:31

(@mustafasaygili)
Eminent Member
Konu başlatıcı

serkan bey olay görüntüleyicide bu şekilde bilgi ve hatalar mevcut sol taraftaki resimdeki gibi onlarca bilgi var ama ip adresleri değişik sizce ne yapmam gerekiyor .

kolay gelsin
iyi çalışmalar

Gönderildi : 18/09/2008 13:33

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

DNS ve DHCP cache lerini temizleyip tekrar denermisin ayrıca eger 200 Clientın varsa bence network ip aralıgını genişletmelisin (supernetting).

Eger cache temizleme işe yaramazsa DNS ve DHCP'yi yeniden kurmanı tavsiye ederim, Cünkü Sürekli kurcalarsan Domaine zarar verebilirsin

Gönderildi : 19/09/2008 19:15

(@serkanuzuner)
Illustrious Member

Merhaba 

Yapından basitce bahsedermisin

Client lar switch e switch de direk net e bağlı değil sanırım

Nasıl biryapın var, istemcilerin tcp ip yapısı nasıl

Gönderildi : 22/09/2008 16:12

(@muratgok)
Gönderiler: 220
Reputable Member

slm

yapının nasıl olduğunu tam anlatmamıssın. int. Domainin varmı . dns kullanıyormusun. eger sadece dhcp kullanıyorsan , yeniden kur gitsin en fazla 20 dk. alır

kolay gelsin 

Gönderildi : 06/10/2008 01:40

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Aynı sorun bende de 2-3 gündür mevcut fakat birkaç pc de bu sorunu yapıyor bütün hepsinde internet kesilmiyor ipconfig komutlarıyla yaptığımda bazılarında internete girebiliyorum bazılarında giremiyorum.

Gönderildi : 09/06/2009 14:32

Paylaş: