Forum

Otomatik IP Alma So...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Otomatik IP Alma Sorunu

18 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
6,574 Görüntüleme
(@SedatYetis)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ağımdaki tüm clientler AP ler dahil otomatik ip alıyor.

Elle IP verilmiş hiçbir PC yok. 

2 tane masaüstü PC otomatik IP almıyor. Bağlantı OK. Fakat internete çıkmıyor. Manuel IP verir vermez internet düzeliyor.

Aynı switch ten giden başka clientlarda sıkıntı yok.

Release-Renew gibi komutlar denediğimde hata veriyor. 

Fikirlerinizi beklerim. 

Teşekkürler

Gönderildi : 10/09/2014 19:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
İp havuzunun durumu nedir? Elle verince çalıştığına göre bunlara bir engelleme yapılmış olabilir mi? Dhcp ip dağıtımını nereden yapıyor. Server üzerinden mi yoksa ortamdaki bir adsl veya firewall üzerinden mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/09/2014 17:42

(@SedatYetis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
İp havuzunun durumu nedir? Elle verince çalıştığına göre bunlara bir engelleme yapılmış olabilir mi? Dhcp ip dağıtımını nereden yapıyor. Server üzerinden mi yoksa ortamdaki bir adsl veya firewall üzerinden mi?

Havuzda sıkıntı yok, orayı kontrol ettim. DHCP dağıtımı adsl modem üzerinden yapılıyor. Switchin o özelliği var ama hiç kullanmadım kapattım o özelliğini. 

Modemden HP v1910 Switche, buradan katlara dağılıyor. Kattaki basit 8 portlu bir switch ile clientlara dağılıyor. 

Gönderildi : 12/09/2014 00:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Verdiği hatalar log atıyordur bunlara baktınız mı.
Ethernet kart takıp denediniz mi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/09/2014 03:35

(@SedatYetis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba İbrahim Bey,

Açıkçası elle verip internete çıkınca Ethernet kartından şüphe etmedim. Bozuk olsa elle girip otomatik almama gibi davranışı olabilir mi?

Log lara nereden bakabilirim? 

Teşekkürler

Gönderildi : 12/09/2014 11:52

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba İbrahim Bey,

Açıkçası elle verip internete çıkınca Ethernet kartından şüphe etmedim. Bozuk olsa elle girip otomatik almama gibi davranışı olabilir mi?

Log lara nereden bakabilirim? 

Teşekkürler

Windowsun event larına yada modemn loglarına mümkünse DHCP isteğinde bulunduğunu cihazdan Wireshark ile bootp protokolünü dinleyin genel olarak size ne olduğunu söyleyecektir. 

Gönderildi : 12/09/2014 12:22

(@Anonim)
Gönderiler: 0

altı üstü 2 tane pc sende manuel var.

Gönderildi : 13/09/2014 14:39

(@SedatYetis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şu an öyle yapıyorum ama wireless bağlanan cihazlar vb. çakışma sorunu olabiliyor! Yine de bu sorunun sebebini öğrenmek istiyorum. Çok tecrübem yok networkte ama ilk kez karşılaştım.

Gönderildi : 15/09/2014 01:17

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Mümkünse DHCP rolunu Windows sunucularınızdan birtaneisnin üzerine alın, sorunu daha net anlayabilirisniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/09/2014 03:03

(@SedatYetis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sorunla ilgilenirken şöyle bir şey ile karışılaştım.2 hat var. biri 1.1 dns diğeri 2.1 ile bitiyor.

Şimd otomatik ip al dediğimde 2.250 alıyor. ama bağlı olduğu adsl 1.* şeklinde dağıtıyor ve internete bağlanmıyor. Ben bunu elle 1.250 yapınca internete giriyor.

192.168.2.* şeklinde ip almasının sebebi nedir?

Gönderildi : 17/09/2014 16:13

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Sedat Bey ;

Network ünüzde DHCP özelliği açık başka bir cihaz daha var demekki. Bu cihazı bulup networkten çıkarınca ya da DHCP özelliğini kapatınca sorununuz çözülecektir. İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 18/09/2014 13:12

(@SedatYetis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

AP ler ile ilgili olabilir mi? Onlarında DHCP açık? Onun dışında bir tek ana switch var DHCP olan onunki de kapalı?

Gönderildi : 18/09/2014 23:13

(@caglartemel)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Merhaba,

Ortamda firewall var mıdır ? onunda dhcp si aktif olabilir.

Gönderildi : 19/09/2014 12:20

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

MErhaba,

İp aldığınızda detaylarda DHCP sunucu bilgisini göreceksiniz, aradığınız cihaza  o ip üzerinden gidebilrisiniz.

Switchiniz akıllı ise mac bilgisinden hangi portta olduğuna kadar ulaşabilirsiniz. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/09/2014 13:09

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Buradaki araç ile ortamdaki diğer dhcp sunucusunu bulabilirsiniz. Aynı segmentte ip adresini kendi bilgisayarınıza verirseniz arama yapabilirsiniz.

http://blogs.technet.com/cfs-file.ashx/__key/communityserver-components-postattachments/00-03-26-09-62/RogueChecker.zip 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/09/2014 14:08

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Sedat Bey Merhaba ;

Access Pointlerinizin DHCPsinin kapalı olması gerekiyor. Özel bir sebebi yoksa DHCPlerini kapatıp tüm sistemi(switch,router,AP,modem vs) uygun bir zamanda restart ederseniz sorununuz çözülecektir diye düşünüyorum.

Gönderildi : 19/09/2014 15:05

(@SedatYetis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

Sorun AP lerin de Ip dağıtma sebebiyle oluyormuş.. Tavsiyeniz ve çözümünüz için teşekkürler. Şu an AP ler ile uyumlu bir modem kullanıyorum ve sorun ortadan kalktı.

Teşekkürler 

Gönderildi : 10/11/2014 01:16

(@www-rizasahan-com)
_

Geçmiş olsun. Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 10/11/2014 23:21

Paylaş: