Anasayfa » Forum

Otomatik IP Alma So...

Otomatik IP Alma Sorunu  

RSS
Sedat Yetiş
(@SedatYetis)
Üye

Merhaba,

Ağımdaki tüm clientler AP ler dahil otomatik ip alıyor.

Elle IP verilmiş hiçbir PC yok. 

2 tane masaüstü PC otomatik IP almıyor. Bağlantı OK. Fakat internete çıkmıyor. Manuel IP verir vermez internet düzeliyor.

Aynı switch ten giden başka clientlarda sıkıntı yok.

Release-Renew gibi komutlar denediğimde hata veriyor. 

Fikirlerinizi beklerim. 

Teşekkürler

Alıntı
Gönderildi : 10/09/2014 19:03
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,
İp havuzunun durumu nedir? Elle verince çalıştığına göre bunlara bir engelleme yapılmış olabilir mi? Dhcp ip dağıtımını nereden yapıyor. Server üzerinden mi yoksa ortamdaki bir adsl veya firewall üzerinden mi?

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/09/2014 17:42
Sedat Yetiş
(@SedatYetis)
Üye

[quote user="Rıza SAHAN"]Merhaba,
İp havuzunun durumu nedir? Elle verince çalıştığına göre bunlara bir engelleme yapılmış olabilir mi? Dhcp ip dağıtımını nereden yapıyor. Server üzerinden mi yoksa ortamdaki bir adsl veya firewall üzerinden mi?[/quote]

Havuzda sıkıntı yok, orayı kontrol ettim. DHCP dağıtımı adsl modem üzerinden yapılıyor. Switchin o özelliği var ama hiç kullanmadım kapattım o özelliğini. 

Modemden HP v1910 Switche, buradan katlara dağılıyor. Kattaki basit 8 portlu bir switch ile clientlara dağılıyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/09/2014 00:32
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

Verdiği hatalar log atıyordur bunlara baktınız mı.
Ethernet kart takıp denediniz mi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/09/2014 03:35
Sedat Yetiş
(@SedatYetis)
Üye

[quote user="İbrahim YILDIZ"]Verdiği hatalar log atıyordur bunlara baktınız mı.
[/quote]

Merhaba İbrahim Bey,

Açıkçası elle verip internete çıkınca Ethernet kartından şüphe etmedim. Bozuk olsa elle girip otomatik almama gibi davranışı olabilir mi?

Log lara nereden bakabilirim? 

Teşekkürler

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/09/2014 11:52
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Üye

[quote user="Sedat Yetiş"]

[quote user="İbrahim YILDIZ"]Verdiği hatalar log atıyordur bunlara baktınız mı.
[/quote]

Merhaba İbrahim Bey,

Açıkçası elle verip internete çıkınca Ethernet kartından şüphe etmedim. Bozuk olsa elle girip otomatik almama gibi davranışı olabilir mi?

Log lara nereden bakabilirim? 

Teşekkürler

[/quote]

Windowsun event larına yada modemn loglarına mümkünse DHCP isteğinde bulunduğunu cihazdan Wireshark ile bootp protokolünü dinleyin genel olarak size ne olduğunu söyleyecektir. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/09/2014 12:22
 Anonim

altı üstü 2 tane pc sende manuel var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/09/2014 14:39
Sedat Yetiş
(@SedatYetis)
Üye

Şu an öyle yapıyorum ama wireless bağlanan cihazlar vb. çakışma sorunu olabiliyor! Yine de bu sorunun sebebini öğrenmek istiyorum. Çok tecrübem yok networkte ama ilk kez karşılaştım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/09/2014 01:17
Mustafa TAŞCI
(@mustafatasci)
Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Mümkünse DHCP rolunu Windows sunucularınızdan birtaneisnin üzerine alın, sorunu daha net anlayabilirisniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/09/2014 03:03
Sedat Yetiş
(@SedatYetis)
Üye

Merhaba,

Sorunla ilgilenirken şöyle bir şey ile karışılaştım.2 hat var. biri 1.1 dns diğeri 2.1 ile bitiyor.

Şimd otomatik ip al dediğimde 2.250 alıyor. ama bağlı olduğu adsl 1.* şeklinde dağıtıyor ve internete bağlanmıyor. Ben bunu elle 1.250 yapınca internete giriyor.

192.168.2.* şeklinde ip almasının sebebi nedir?

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/09/2014 16:13
M. Oguzhan OZKURT
(@m-oguzhanozkurt)
Üye

Sedat Bey ;

Network ünüzde DHCP özelliği açık başka bir cihaz daha var demekki. Bu cihazı bulup networkten çıkarınca ya da DHCP özelliğini kapatınca sorununuz çözülecektir. İyi Çalışmalar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2014 13:12
Sedat Yetiş
(@SedatYetis)
Üye

AP ler ile ilgili olabilir mi? Onlarında DHCP açık? Onun dışında bir tek ana switch var DHCP olan onunki de kapalı?

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2014 23:13
caglar temel
(@caglartemel)
Üye

Merhaba,

Ortamda firewall var mıdır ? onunda dhcp si aktif olabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/09/2014 12:20
Mustafa TAŞCI
(@mustafatasci)
Üye Forum Yöneticisi

MErhaba,

İp aldığınızda detaylarda DHCP sunucu bilgisini göreceksiniz, aradığınız cihaza  o ip üzerinden gidebilrisiniz.

Switchiniz akıllı ise mac bilgisinden hangi portta olduğuna kadar ulaşabilirsiniz. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/09/2014 13:09
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,
Buradaki araç ile ortamdaki diğer dhcp sunucusunu bulabilirsiniz. Aynı segmentte ip adresini kendi bilgisayarınıza verirseniz arama yapabilirsiniz.

http://blogs.technet.com/cfs-file.ashx/__key/communityserver-components-postattachments/00-03-26-09-62/RogueChecker.zip 

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/09/2014 14:08
M. Oguzhan OZKURT
(@m-oguzhanozkurt)
Üye

Sedat Bey Merhaba ;

Access Pointlerinizin DHCPsinin kapalı olması gerekiyor. Özel bir sebebi yoksa DHCPlerini kapatıp tüm sistemi(switch,router,AP,modem vs) uygun bir zamanda restart ederseniz sorununuz çözülecektir diye düşünüyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/09/2014 15:05
Sedat Yetiş
(@SedatYetis)
Üye

merhabalar,

Sorun AP lerin de Ip dağıtma sebebiyle oluyormuş.. Tavsiyeniz ve çözümünüz için teşekkürler. Şu an AP ler ile uyumlu bir modem kullanıyorum ve sorun ortadan kalktı.

Teşekkürler 

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/11/2014 00:16
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Geçmiş olsun. Keyifli çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/11/2014 22:21
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol