Forum

Router ve Switch ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Router ve Switch bağlantı

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,950 Görüntüleme
(@GokhanTopcuoglu)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba ,

Bir sorum olacaktı çalıştığım iş yerinin mağazalarında Router yapılandırılması yurt dışından yapılıyor biz dokunamıyoruz Router konfigirasyonuna ve bu Router da VPN yapılandırması var direk internete çıkmıyor VPN den geçiyor POS makinaları içinde ayrı bir ADSL hattımız var POS lar oradan internete çıkıyor benim yapmak istediğim olay Router a gelen interneti POS ile de paylaşmak bunun için Router önüne bir switch koyup hem Routera interneti hemde POS lara interneti verebilir miyim. Mağazada interneti kısa süreli de kesmek sıkıntı olduğundan dolayı deneyemedim ama sizden gelecek fikirlerle bunu yapabilirim . Eğer olursa böyle birşey port yapılandırmasını nasıl yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz.

Teşekkür ederim şimdiden. 

Gönderildi : 28/08/2014 00:03

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar Merhaba ,

Bir sorum olacaktı çalıştığım iş yerinin mağazalarında Router yapılandırılması yurt dışından yapılıyor biz dokunamıyoruz Router konfigirasyonuna ve bu Router da VPN yapılandırması var direk internete çıkmıyor VPN den geçiyor POS makinaları içinde ayrı bir ADSL hattımız var POS lar oradan internete çıkıyor benim yapmak istediğim olay Router a gelen interneti POS ile de paylaşmak bunun için Router önüne bir switch koyup hem Routera interneti hemde POS lara interneti verebilir miyim. Mağazada interneti kısa süreli de kesmek sıkıntı olduğundan dolayı deneyemedim ama sizden gelecek fikirlerle bunu yapabilirim . Eğer olursa böyle birşey port yapılandırmasını nasıl yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz.

Teşekkür ederim şimdiden. 

Router cihazının markası nedir ? 

Gönderildi : 28/08/2014 18:08

(@GokhanTopcuoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Cisco 5505 router . Fakat dediğim gibi Routera hiçbir şekilde yapılandırma yapamıyoruz yurtdışından yapılıyor konfigirasyonlar

Gönderildi : 28/08/2014 19:08

(@ertanerbek)
Famed Member

Cisco 5505 router . Fakat dediğim gibi Routera hiçbir şekilde yapılandırma yapamıyoruz yurtdışından yapılıyor konfigirasyonlar

Yurt dışından sizin yerelinize erişiyorlar mı yoksa sadece sizinonlara erişmeniz yeterlimidir ? 

Gönderildi : 28/08/2014 19:51

(@GokhanTopcuoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Yurt dışından sizin yerelinize erişiyorlar mı yoksa sadece sizinonlara erişmeniz yeterlimidir ? 

Evet erişebiliyorlar fakat yurtdışından Routera konfigirasyon yapmak istemiyorlar . POS un kullandığı IP port felan iş uzuyor şimdi istesem 10 gün sonra yapılıyor mağaza sayısı göz önünde bulundurulduğunda o kadar bekleyemem her mağaza için.Benim isteğim POS makinaları için yedek hat oluşturmak o yüzden Routera dokunmadan her işlemi yapabilirim ama nasıl yapabilirim o hat üzerinden bilmiyorum. Sizce gelen hatta Switch bağlayıp ordan hem Routera hem POS lara internet verebilir miyim Routerda hiçbir değişiklik yapmadan . 

Teşekkür ederim . 

Gönderildi : 28/08/2014 20:25

(@ertanerbek)
Famed Member

Evet erişebiliyorlar fakat yurtdışından Routera konfigirasyon yapmak istemiyorlar . POS un kullandığı IP port felan iş uzuyor şimdi istesem 10 gün sonra yapılıyor mağaza sayısı göz önünde bulundurulduğunda o kadar bekleyemem her mağaza için.Benim isteğim POS makinaları için yedek hat oluşturmak o yüzden Routera dokunmadan her işlemi yapabilirim ama nasıl yapabilirim o hat üzerinden bilmiyorum. Sizce gelen hatta Switch bağlayıp ordan hem Routera hem POS lara internet verebilir miyim Routerda hiçbir değişiklik yapmadan . 

Teşekkür ederim . 

Merhabalar,

DrayTek cihazları ile bunu yapabilirsiniz, Lakin yurt dışı bu içerdeki pos makinalarına ulaşmak yada sizin yerel ağınıza ulaşmak istiyorsa sorun olacaktır. Aslında yapı düzenleneblir basitçe cisco cihazlarına bir route girecekler ama yurt dışı anladığım kadarı ile yapmak istemiyor.

Gönderildi : 28/08/2014 20:34

(@GokhanTopcuoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim . 

Merhabalar,

DrayTek cihazları ile bunu yapabilirsiniz, Lakin yurt dışı bu içerdeki pos makinalarına ulaşmak yada sizin yerel ağınıza ulaşmak istiyorsa sorun olacaktır. Aslında yapı düzenleneblir basitçe cisco cihazlarına bir route girecekler ama yurt dışı anladığım kadarı ile yapmak istemiyor.

Evet durum öyle yurtdışı pek yapmak istemiyor yoksa çok kolay ama .Teşekkür ederim ilginiz için iyi çalışmalar dilerim. 

Gönderildi : 28/08/2014 20:41

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

yapılandırmayı bilmeden birsey soylemek cok zor

magazalarınızın mesai saati dısında bbunu deneyebilirsiniz eger pos cihazlarınız ip alıyor ve internet cıkısını engelleyecek herhangi bir konfigurasyon yoksa yapıda calısacaktır.

Gönderildi : 29/08/2014 01:13

(@GokhanTopcuoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

yapılandırmayı bilmeden birsey soylemek cok zor

magazalarınızın mesai saati dısında bbunu deneyebilirsiniz eger pos cihazlarınız ip alıyor ve internet cıkısını engelleyecek herhangi bir konfigurasyon yoksa yapıda calısacaktır.

Merhabalar Vasvi Bey,

Bütün yurtiçi yurtdışı mağazaları yaklaşık 900 mağaza VPN bağlantısı ile birbirine bağlı firewall yapılandırmaları yurtdışı bir firma tarafından yapılıyor , yapılandırma  metro ethernetten routera interneti alıyoruz ve switchler server felan mağazaya dağılıyor. Mağazada POS lar ayrı ADSL hattı kullanıyor . Benim istediğimde mağaza interneti down olursa arıza giderilene kadar ADSL kullanılması ADSL down olurda POS lar giderse mağaza interneti kullanılması , bunun içinde şuanki routera dokunmadan telekomun metro ethernet switch ile router arasına cihaz koyup yapmak istiyorum aklıma gelen yöntem bu, bu cihaz router olur switch olur fark etmez .

Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 31/08/2014 02:32

(@ertanerbek)
Famed Member

Olaydaki temel sorun adamların sizin ağınıza ulaşmak istiyor olması bu istek olmasa idi sorunu çözmek çok basit.

Gönderildi : 01/09/2014 15:10

Paylaş: