Forum

Draytek Vigor 3900

Bildirimler
Hepsini Temizle

Draytek Vigor 3900

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
591 Görüntüleme
(@seckinayan)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

100 kullanıcılı bir alanda 4 adet fibernet hattı kullanmaktayız. Ancak bu dört hattı birleştirmek istiyoruz. Böylelikle tek locale ulaşabileceğiz. Draytek 3900 router cihazı ile bu işlemi tam yapabilir miyiz? Derdim bir hat fazla yüklendiğinde diğer kullanıcıları diğer hatlardan çıkarması. Bu konuda performansı sizce nasıldır. Bilgisi olan veya kullanmış kullanan kişilerden yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi günler. 

Gönderildi : 13/08/2014 13:25

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

100 kullanıcılı bir alanda 4 adet fibernet hattı kullanmaktayız. Ancak bu dört hattı birleştirmek istiyoruz. Böylelikle tek locale ulaşabileceğiz. Draytek 3900 router cihazı ile bu işlemi tam yapabilir miyiz? Derdim bir hat fazla yüklendiğinde diğer kullanıcıları diğer hatlardan çıkarması. Bu konuda performansı sizce nasıldır. Bilgisi olan veya kullanmış kullanan kişilerden yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi günler. 

Kullanmış derken ben Türkiye dağıtıcısında çalışıyorum oldukça iyi bir cihazıdr bahsi geçen kullanıcı sayısı ise cihaz için çok düşük 500 Kullanıcıya kadar desteği var şu ana kadar en yoğun çalıştığını gördüğüm yer aktif 350 Kullanıcı civarı.

Ayrıca söylediğini şekilde yerine aktif aktif round robin yaptırsanız daha iyi daha performanslı olacaktır. 

Gönderildi : 13/08/2014 14:18

(@EmrahOzgiray)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Ertan bey merhaba;

Arkadaşın bahsettiği şekilde yapı kullandım bi ara ancak özellikle banka gibi sıkı kurallı web sitelerinde anlık IP değişebildiği için(Load Balance) problem yaşadık. Round robin sistemini 2850 de kullanabilirmiyiz? Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye nerden ulaşabiliriz. ( Bahsettiğim problemin çözümü olup olmadığını bilmiyorum)

Teşekkürler iyi çalışmalar.

Gönderildi : 13/08/2014 14:25

(@seckinayan)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Son olarak bu router ile birlikte Ap 800 alıyoruz 4 adet bunları tek bir ssid altında toplayabiliyor muyuz bu access pointleri. 

Gönderildi : 13/08/2014 14:53

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

DrayTek 3900 session bazında bu işlemi yapıyor ve hat bazında session değeri kullanıcı tarafındanbelirlenebiliyor.

DrayTek 2850 modelinde bu session değeri ayarlanamıyor lakin cihazın defaul değeri 4 sessiondır round robin için. Buda normalde sorun yaşatmamalıdır çünkü DrayTek üzerinde ikinci bir mekanizma IP adreslerini inceler yani HTTP ve HTTPS adresi aynı IP adreisinde ise sorun yaşatmaz fakat HTTP ve HTTPS adresi yani IP adresi farklı ise olması mümkün ! Peki bunu nasıl düzeltiriz ? Normal round robin load balance yaparsınız tüm kullanıcılar bunu kullanır sonra policy based routing sistemine giderek HTTPS için bir fail over içeren policy based route yazarsınız ve tek hatta yönlendirirsiniz buda sorunu düzeltir :).

Gönderildi : 13/08/2014 14:54

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan Bey

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Son olarak bu router ile birlikte Ap 800 alıyoruz 4 adet bunları tek bir ssid altında toplayabiliyor muyuz bu access pointleri. 

Merhabalar, evet toplarsınız fakat burada cihazlar kendileri bit getiri getirmezler ! Bunun nedeni bu sistem direk romain desteklemez zaten romain 802.11r ile tanımlanır ve sonu olarak 802.1x ile çalışır buda geçişlerde nadir olarak problem yaşamak demektir tabi bu sadece DrayTek için değil tüm cihazlar için gerçerlidir.

Ama pek sorun çıkartmaz.

Gönderildi : 13/08/2014 14:57

Paylaş: