Forum

Hp procurve iki swi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp procurve iki switch arasındaki iletişim sorunu.

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
425 Görüntüleme
(@SerkanKara)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ayrı lokasyon da bulunan İKİ Ofisimiz var.

Her iki ofiste ADSL üzerinden Safe@office 500 ile VPN bağlantısı yaptıktan sonra Hp Procurve 2626 ile kullanıcılara network dağılıyor.

1 nci ofiste büyük A3 yazıcı var 2 nci ofistekiler oradan çıktı almak zorunda kalıyor. Bunu da her iki ofisin Safe@office üzerinden VPN / Site to Site da karşılıklı kullanılmış olan İP Bloklarını ve Sub Masklerini yazıp. Tekrar bağlantı kurunca yazıcıdan çıktı alabiliyor kullanıcılar.

Burada şöyle bir sıkıntım var ping süresi en düşün ping süresi 75 bazen 100 den yukarı oluyor.

Büyük boyutlu dosya gönderdiklerinde her iki tarafın internet hızı down oluyor.

Ben çözüm olarak iki switch arası CAT 6 FTP 30 MT kablo çektim.

Site to site da ki ayarı iki taraftanda kaldırdığımda iki network birbini görmüyor.

Her iki Safe@office de DHCP den ip adresi dağıtıyor. 25 kişilik lisansları var.  

Ofis 1  172.26.25.1 255.255.255.0 

Ofis 2 172.26.27.1 255.255.255.0

Bu na göre nasıl ayar yapmam lazım switcler varsayılan ayarda hiç bir ayarı değiştirilmemiştir.

Yardım edebilecek olan arkadaşlara şimdiden Peşin Teşekkür ederim.

Saygılar. 

Gönderildi : 06/07/2014 05:54

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

cihazı cok uzun zaman önce kullanmıştım özelliklerini hatırlamıyorum ama

aradaki vpn kuralında antivirus tarama , application kontrol vs gibi seçenekler olabilirmi acaba 

cihazlar bu büyük dosyayı taramaya çalışırken internet çıkışınız yavaşlıyor olabilir (tahmin sadece) 

Gönderildi : 08/07/2014 04:41

(@SerkanKara)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Vasvi bey,

Olasılığı var belkide ondan yavaşlıyor. 

Benim anlamadığım şey iki switch arası cat6 kablo çektiğim halde neden birbiri ile konuşmadılar hala anlamış değilim.

Gönderildi : 09/07/2014 00:00

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Serkan bey switchlerinizde vlan  var mı ? Vlanlarla ilgili bir problem  olabilir mi diye geliyor aklıma

Gönderildi : 12/07/2014 23:28

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

İki switch arası kablo çektim derken neyi kastediyorsunuz, site-to-site vpn olduğunu yazmışsınız, daha sonra bunu kaldırıp, iki cihaz arası cat6 kablo mu çektiniz?.

Site-To-Site VPN 'den önce birinci network'ün çıkış noktası(adsl ip'si) ile ikinci network'ün çıkış noktası(adsl ip'si) birbirini görüyor olmalılar. Sonrasında site-to-site vpn ile trafiğin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 02/11/2014 23:43

Paylaş: