Forum

VDSL2 & ADSL2 L...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VDSL2 & ADSL2 Loadbalance & Failover ve Synology DS412+

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
375 Görüntüleme
(@serhanaksoy)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. çözümparka katıldığımdan bu yana hep sorularla geliyorum. en detaylı şekilde yardımcı oluyorsunuz. hepinize çok teşekkür ederim.

bugünün soruları da şöyle;

1a)  10 adet xdsl internet bağlantımı(100mbit nic ile gelen) birleştirip mümkünse nicteaming ile 4x(1gbit) çıkış alabileceğim bir sistem kurmak istiyorum.

14 adet ethernet bağlantısını bir PC'de hayal edemiyorum. teorik olarak masraflı şekilde yapabilirim. toplamda 250-300mbit/s internet bağlantım var. bu 10 interneti bir gigabit switchte toplayıp tek kabloyla loadbalance-failover yapacağım PC'ye tek kablo 1gbit ile getirsem ve tek kablo gigabit ile işyerime çıkış alsam ve işyerimde 180 PC'de kullansam kötü bir proje mi olur?

1b)    bu proje için hangi güçte bir PC dizayn etmeliyim?

1c)    elimde kullanmadığım bir adet draytek 3200 router var. ( 4xgigabit portlu ) bunu sisteme dahil etmeli miyim?

1d)    bahsettiğim iş için görebildiğim tek yazılım PFSense. doğru tercih midir? yada başka tavsiyeniz var mı? (yazılım veya draytek)

2a)   son olarak ertan beyin Synology tavsiyesi üzerine işyerime DS412+ model nas server kurdum dün. içine 2 adet ST4000VN000 4TB NasWorks         diski RAID0 şeklinde taktım. maliyeti düşürmek için yedeklemeyi kalan 2 hdd soketinden ve USB'lerden yapmayı düşünüyorum. ne dersiniz?

2b)    sistem sadece film/mp3/klip/dizi yayını yapıyor. yani bütün işi okumak. bu sisteme SSD Cache eklemeye gerek var mı?

( ek olarak synology ds412+'yı çok beğendim. işlemcisi asla tıkanmıyor. aynı anda 9 kopyalama yedekleme işlemi yaparken işlemci kullanımı %50'lerde kaldı ) neredeyse qnap ts419p ii alıcaktım. o cihazı bilmiyorum ama bundan daha iyi olması mümkün değil gibi.

Yardımlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim 🙂 Serhan. 

Gönderildi : 25/06/2014 16:50

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Birinci söylediğiniz mümkün değil load balance tarzı birşey yapmanız gerekiyor, DrayTek 3900 tavsiye ederim cihaz beş adet WAN bağlantısını birleştiriyor.

Synology için SSD cache ihtiyaç yok. 

Gönderildi : 25/06/2014 18:36

(@serhanaksoy)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Birinci söylediğiniz mümkün değil load balance tarzı birşey yapmanız gerekiyor, DrayTek 3900 tavsiye ederim cihaz beş adet WAN bağlantısını birleştiriyor.

Synology için SSD cache ihtiyaç yok. 

load balance için detay sormuştum hocam. uygun zamanınızda detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim. 

Gönderildi : 25/06/2014 19:18

Paylaş: