Forum

Wireless Network Pr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wireless Network Problemi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
434 Görüntüleme
(@OnurAkcadag)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar;

Mevcut
lokasyonumuzda 8 adet ADSL hattımız ve 8 adet TPLINK modemlerimiz var ancak
kapasiteleri yetersiz. Zaten benden önce alınmış.
Network’un mevcut yapısında 255.255.0.0 subnet mask ile 192.168.x.y bloğundan
IP dağıtarak birbiriyle LAN ve WLAN üzerinden cihazlarımı konuşturabiliyorum. Her modem
kendi adsl hattından interneti alıp kendi dhcp’sinden IP dağıtıyor ve diğer
networklerle de ping iletişimi sağlayabiliyor. Böylece tek katman bir network’um
olup dosyasunucu vb cihazlarıma bütün clientlarımdan erişim sağlayabiliyorum.

Yani özetlemem gerekirse IP ve subnetler mask'ler aşağıdaki gibi:

192.168.1.1 255.255.0.0
192.168.2.1 255.255.0.0
192.168.3.1 255.255.0.0
192.168.4.1 255.255.0.0
192.168.5.1 255.255.0.0
192.168.6.1 255.255.0.0
192.168.7.1 255.255.0.0
192.168.8.1 255.255.0.0

Ancak
cihazların kapasite yetersizliğinden dolayı değiştirmem gerekiyor. Her routerda
en az 15-20 kullanıcı 8 saat boyunca hooked up durumda kalması lazım.

Mevcut durumda sadece ADSL kullanabiliyorum, Turk Telekom şu anda bulunduğum noktaya LL desteği vermiyor, Tooway gibi uydu internet sistemlerine de skype vs kullanacağımdan, ping süreleri çok yüksek olduğundan sıcak bakamıyorum.

Daha
önce Cisco Linksys x3500 ile deneme yaptım ancak onda router altına subnet mask
yazamıyorum, sadece 255.255.255.x subnet mask larından birini drop menüsünden seçebiliyorum
ve 192.168.x.1 networkleri üzerinden yürüyeceğim için, otomatik olarak routerlar birbiriyle konuşmuyor ve cihazlar işime yaramıyor.

ADSL
hatları ofis içinde dağınık vaziyette olduğundan multiplexer kullanıp AP’ler
ile dağıtım yapmam da benim için mantıklı olmayacak çünkü yapı gereği adsl
hatların bir araya toplanması ciddi alt yapı değişikliği anlamında gelecek.

Business
seviyesinde 5-7 dbi antenli subnet mask’ını manuel olarak girebileceğim
(gerekirse live demosuyla test edebileceğim) bir Wireless Router tavsiyesi
konusunda yardımlarınızı rica ederim.

Not: Draytek Vigor 2710ne olarak model beğenmiştim ancak Üretimi durmuş, 2760 serisi var türkiyede ancak çok pahalı en az 8 tane almam gerekecek. Maliyet olarak daha düşük bir çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-language:EN-US;}

Gönderildi : 11/06/2014 20:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4324
Co-Helper

Belki gereksiz olacak ama istanbul dışında mısınız? şehir merkezinden çok mu uzaksınız.
Yapınız çok mantıklı değil bu şekilde devamlı sıkıntılara gebe olur. Bulunduğunuz noktaya çevresinde yerleşim varsa mutlaka fiber çektirmeye çalışın. Bakır geliyorsa çok uzak olmayan biryerlere mutlaka me, atm geliyor olabilir. Olmadı radyolink düşünebilirsiniz tabi maliyetli olur. Hiç yoksa birkaç tane g.dat alarak merkezileştirin hatları birleştirerek bandwith'i de yönettiğinizde size yeterli olur wifi'da ap'ler ile sağlanabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/06/2014 22:09

(@OnurAkcadag)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Hatay'dayım. Turk Telekom'un üzerinden Leased Line bile getiremediği bir analog dolaptan gelen ADSL hattı ile iş yapmaya çalışıyorum. Biliyorum hiç stabil değil ama elimdeki f/p olarak tek opsiyon şu anda bu. Fikirleriniz için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/06/2014 12:44

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Managment switch ile trunk yapabilirsin veya firewall kullanıp adsl load balancingten tutun da access pointlerin erişimlerine kadar ayarlar yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 12/06/2014 14:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4324
Co-Helper

Anladım. adsl'de ne kadar hız alabiliyorsunuz. En azından 2x8 16 mbits yapar gibi (gereksiz) birşey düşünülürse belki de bu kadar bandwith'e ihtiyacınız dahi yoktur. Siz devreyi, interneti yönetmediğinizde birkaç adsl hattı ihtiyacı karşılayamıyor olur. Devreleri bir noktaya toplarsanız sonucuyla firmada kazanır sizde kazanırsınız. 4-5 adsl hattı bahsettiğiniz marka'da ki mevcut cihazlarla birleştirilebilir forumda konuları geçti. Bir proxy düşünülür ISA da olabilir bu iş için. pfsense ve web filtering kullandığınızda kablosuz ihtiyacı da ap'ler ile sağladığınızda doğru zaman yönetimli merkezi ekonomik bir sisteme sahip olunabilir. Şöyle düşünün hangi marka olursa olsun 1 modem arızalandığında birkaç adetten fazla kullanıcıya gidip manuel müdahale zorunluluğunda kalıyorsunuz oysa 1 devre kesildiğinde işletme bunu hissetmiyor olursa mantıklıdır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/06/2014 14:21

Paylaş: