Forum

l2 yönetilebil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

l2 yönetilebilir switch ve ip adresi hakkında

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,174 Görüntüleme
(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

elimde 1 tane l2 yönetilebilir switch var. Sıfırlayıp 192.168.1.254 ip adresi ile bağlanabiliyorum. Benim kafama takılan kısımsa şu;

10 port var. 1'inci portu tagged trunk ayarladım geri kalan 9 portuda vlan 10 tiye access olarak etiketledim. ben bu alete bidaha erişemeyecekmiyim herşey kurana kadarmıydı yani? :))

Gönderildi : 11/06/2014 11:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

L2 cihazın ip adresi dediğiniz şey aslında cihazın vlan1 ip adresi , bu vlanda bir portunuz yok ise direk olarak

bu cihazın üzerindeki portlardan erişemezsiniz

Gönderildi : 11/06/2014 11:41

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

peki bu yönetim ip'sini başka vlan'a taşıyamıyormuyum? 1 portu illa işgal mi edecek bu yönetim için?

Gönderildi : 11/06/2014 12:31

(@vasviuysal)
Üye

1 portu işgal etmesine gerek yok

intervlan routing yapılan bir networkte diğer portlar üzerinden routing ile vlanlar birbiri ile haberleşirler

management vlan değiştirlebiliyor bu arada

Gönderildi : 11/06/2014 12:40

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tamam işgal etmesine gerek yokta benim oluşturduğum ortamda vlan1 diye bi vlan yok ki, 10 port switch'in 5ini vlan10 dedim diğer beşini vlan 20 dedim benim switch yönetimi kaldı vlan1 de napcaz? management vlan'ı vlan 10 yada vlan 20 yemi taşımak lazım?

Gönderildi : 11/06/2014 12:50

(@vasviuysal)
Üye

vlan1 cihazların üzerilerinde varsayılan olarak  gelir, çeşitli sebepler ile management vlanım vlan1 değilde vlan10 (10 ornek sadece ) olsun denebilir

fakat vlan10 dan vlan20 ye nasıl erişiyorsan o sekilde vlan20 veya vlan10dan da vlan1 e erişilebiliyor olması gerek (vlanlar arası ) routing ile 

Gönderildi : 11/06/2014 13:23

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

tamam işgal etmesine gerek yokta benim oluşturduğum ortamda vlan1 diye bi vlan yok ki, 10 port switch'in 5ini vlan10 dedim diğer beşini vlan 20 dedim benim switch yönetimi kaldı vlan1 de napcaz? management vlan'ı vlan 10 yada vlan 20 yemi taşımak lazım?

Evet Management VLAN br güvenlik önlemidir cihaza hangi VLAN üzerinden erişebileceğinizibildirrisiniz yani oraya yazdığınız VLAN ne ise sadece o VLAN dan erişebilirsiniz.

Gönderildi : 11/06/2014 13:29

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

cevaplar için teşekkürler. Alakasız olacak ama son bi soru daha sormak istiyorum. Sunucuma vsphere 5.5 kurdum. 1 tanede guest makina oluşturdum. Fakat devamını getirmeye korkuyorum. şöyle izah edeyim, vmware yedekleme konusunda ücretsiz olarak makinayı kapatmadan yedek aldırmıyor. Cihazın snap-shotunu alıp yedek bitince kaldırıyormuş.  Hyper-v kendi üstündeki backup sistemi ile kolayca istediğin yere yedeğini alıp aynı kolaylıkla geri döndürebiliyor. Kullanım kolaylığı pratikliği bakımından hyper-v bana daha sıcak geliyor fakat 2 tane linux kurulumu yapmam gerekiyor ve hyper-v sıkıntı çıkarır mı hala anlayabilmiş değilim. legacy network kart kullanmaktan bahsediyorlar oda paket kaybı yaşatıyor performans sıkıntısı yaşatıyor diyorlar linux üstünde. o yüzden hyper-v 'yede yanaşamıyorum. Arada kaldım. Bilsem ki hyper-v linux'te sıkıntı çıkartmayacak direk geçeceğim ama cevaplarıda tam olarak alamadığım için 1 haftadır araştırıyorumda araştırıyorum 🙂 vmware tek hostum var. o yüzden vcenter kurulu değil. Ücretsiz kullanmak istiyorum ama yedek alma konusunda  hyper-v biraz daha başarılı gibi geldi bana.

Yedekler için nas sunucu olarak qnap gibi bişey almayı planlıyorum. Bunuda nfs olarak kullanmayı düşünüyorum. Sanallaştırmadan ağ üstünden yedeklerimi atmak istiyorum. ücretsiz sıkıntısız canlı yedek alabiliyomuyum vmware ile basit bişekilde ve nas cihazı alıp bunu nfs olarak kullanabiliyormuyum? lun iscsi falan bulaşmadan yani

Gönderildi : 11/06/2014 14:06

(@vasviuysal)
Üye

esxi yedeklemesi için

https://communities.vmware.com/docs/DOC-8760

http://www.syslogs.org/ghettovcb-sh-vmware-esxi-3-54-x5-x-backup-scripti/

adresleri işine yarayabilir 

bu arada , hyper-v üzerinde linux kurulumuda yaptım , sıkıntısız çalışıyor.

Gönderildi : 11/06/2014 14:24

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

1 tane debian 6.0 1 tanede centos kurmayı düşünüyorum. sıkıntı olmaz mı diyorsunuz? legacy network adapter falan kullanmadan kurdunuz mu yani? Dağıtımdan dağıtımada farkediyormuş hangi linux'u kurdunuz. debian 6.0 ise direk geçiyorum 🙂

Gönderildi : 11/06/2014 14:51

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bu ghetto'yu gördüm fakat o kadar keşmekeş karmaşık anlatım arasında ben illa bitarafına ters yaparım. 2 gün sonra restore edelim deriz olmaz gerek yok alengirli işlere.. gui'si olan söz dinleyen sahibini fazla yormayan cinsinden yok mu bunun 🙂

Gönderildi : 11/06/2014 14:55

(@vasviuysal)
Üye

Oracle Linux ve Suse Linux kurdum ben

legacy adapter falan kullanmak zorunda kalmadım hyper-v integration services kurulumu yaptıktan sonra sıkıntısız 

bir sekilde kullanıyorum 

Gönderildi : 11/06/2014 14:59

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

debian 6.0 da durum nedir acaba nasıl öğrenebilirim? Eğer ondada sıkıntı yoksa vmware ile boğuşmaktan vazgeçmeyi planlıyorum da 🙂

Gönderildi : 11/06/2014 15:01

(@vasviuysal)
Üye

denemekten zarar gelmez derim

ayrıca vmware bence hyper-v den çok daha basit ve performanslı çalışmakta 

Gönderildi : 11/06/2014 16:15

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

doğru söylüyosunuz fakat bunun başında kimse olmayacak hatta bende olmayacağım o yüzden şuna bas şuna bas o dün'e dönüp devam eder diyebilmem lazım. Vmware tarafında scriptlerle falanlarla olacak iş değil yani...

Gönderildi : 11/06/2014 16:17

Paylaş: