Forum

Mikrotik ile Metro ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mikrotik ile Metro Ethernet Çoklu IP Dağıtımı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,907 Görüntüleme
(@BurakUcer)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bugün metro ethernet devremize 32'li ip bloğu tahsis edildi. Bu ip bloğundaki ipleri sunucularda kullanmak istiyorum. Fakat konu hakkında bir türlü yeterli bilgiye ulaşamadım. Router olarak Mikrotik RB1100X2 kullanıyorum.   Şuan mikrotik üzerine TT tarafından verilmiş public ip adresi, submask ve gateway adreslerini girerek internet erişimi yapabiliyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. 

Gönderildi : 03/06/2014 22:28

(@ibrahimDOGAN)
Gönderiler: 261
Reputable Member

Merhaba,

Aslına bakılırsa butun bilgıler var elınızde. Yapılması gereken baslangıs ve bıtıs IP lerını bılmek.DGW ve mask ı bılmek yeterlı olacaktır.

Subnetmask olarak sanırım /27 verildi dgw ıp si de router.

Normal IP verme işlemi başka extra hiçbirsey yok.

Sıkıntı olursa IP bloklarını ve bılgılerı paylaşırsan dahada fazla detaya ınebılırız 

Gönderildi : 04/06/2014 15:00

(@BurakUcer)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Aslına bakılırsa butun bilgıler var elınızde. Yapılması gereken baslangıs ve bıtıs IP lerını bılmek.DGW ve mask ı bılmek yeterlı olacaktır.

Sıkıntı olursa IP bloklarını ve bılgılerı paylaşırsan dahada fazla detaya ınebılırız 

İbrahim Bey cevabınız için teşekkürler. Çoklu Ip olayına biraz uzağım. Tam olarak ne yapılacağını bilmediğim için affalladım kaldım. Gerekli bilgileri paylaşayım;

IP: 195.175.xxx.182

Gateway IP: 195.175.xxx.181

Subnet Mask: 255.255.255.252

yukarıdakiler şuan router üzerinde internet erişiminin sağlanması için kullandığım ipler. internete erişimim var ve hotspot ile kablosuz olarak 192.168.1.0/24 local ip bloğundan dağıtabiliyorum.

Tahsis edilen blok; 95.0.xxx.128 - 159

işte tam olarak sorun burada başlıyor. ben bu ipleri nasıl sunuculara route edeceğim. kafam çok karıştı yardımlarınızı bekliyorum.

teşekkürler.

Gönderildi : 04/06/2014 15:38

(@ibrahimDOGAN)
Gönderiler: 261
Reputable Member

Herhangi bir route işlemine gerek olmayacak çünkü sunuculara real ıp vereceksıın muhtemel.Real ıp verdiğin için cihazlar modem gibi direk çıkış yapacak.

IP blogun 95.175.xxx.128 den başlayarak 159 a kadar bütün ıpleri kullanabiliyorsun.

mesela bir pc ile bunu test edebilirsin

IP: 95.175.xxx.130

smask 255.255.255.224 

Dgw: ?  default gw olarakda router lan interface ıpsını belirtip denermisin 

Gönderildi : 04/06/2014 16:59

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

İbrahim Bey cevabınız için teşekkürler. Çoklu Ip olayına biraz uzağım. Tam olarak ne yapılacağını bilmediğim için affalladım kaldım. Gerekli bilgileri paylaşayım;

IP: 195.175.xxx.182

Gateway IP: 195.175.xxx.181

Subnet Mask: 255.255.255.252

yukarıdakiler şuan router üzerinde internet erişiminin sağlanması için kullandığım ipler. internete erişimim var ve hotspot ile kablosuz olarak 192.168.1.0/24 local ip bloğundan dağıtabiliyorum.

Tahsis edilen blok; 95.0.xxx.128 - 159

işte tam olarak sorun burada başlıyor. ben bu ipleri nasıl sunuculara route edeceğim. kafam çok karıştı yardımlarınızı bekliyorum.

teşekkürler.

Merhaba,

Superonline 8 reel ipliği bloğunu kullanıyorum, kafanı karıştıran tüm konuları router üzerinde çözmelisin;

Miktortik bunu yapabilir mi emin değilim, ben bunu fortigate ile çözdüm.

sunucu gruplarını farklı ip bloklarından nete çıkartıyorum, ( Mail sunucu vs. bir ip , Dc vs farklı ip)

aynı şekilde gelmesini istediğim Nat ayarlarını fortigate üzerinde yapıyorum. (mail sunucun çıkış ip sine glen 25 numaralı talep içeride şu ip ye gitsin gibi )

Özetle;

Hangi sunucunun hangi ip adresi ile nete çıkacağını, net üzerinden hangi ip ye gelen talepleri local de hangi sunucuya yönlendireceğinize router cihanız karar verecek, bana soracak olursanız kritik sunucularınıza reel ipler vermeyin. Routing işlemi ile iletişimi sağlayın... 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/06/2014 19:24

(@BurakUcer)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.

Sorun Türk Telekom tarafındaymış. Static Routing yapılmamış. Telekom tarafından sorun çözüldükten sonra mikrotik ile netmap route yapıp local ipler ile sorunsuz bir şekilde istediğim sunucuya real ip ataması yapabildim.

Gönderildi : 06/06/2014 15:30

Paylaş: