Anasayfa » Forum

Metric & Priori...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Metric & Priority  

  RSS
Tolga Karaca
(@TolgaKaraca)
Üye

Metric ve Priority arasında fark var nedir ? Benzerlik nedir ? Static Route yazarken trafik %40 A yolundan %60 B yolundan gitsin istediğimizde ne yapmalıyız. veya once A yolundan sonra B yolundan gitsin dediğimizde nasıl olcak.

Alıntı
Gönderildi : 20/05/2014 18:04
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="Tolga Karaca"]Metric ve Priority arasında fark var nedir ? Benzerlik nedir ? Static Route yazarken trafik %40 A yolundan %60 B yolundan gitsin istediğimizde ne yapmalıyız. veya once A yolundan sonra B yolundan gitsin dediğimizde nasıl olcak.[/quote]

 

İkisi kullanıldığı yerlere göre tamamen farklı Metric sistemi mesafe belirtme anlamında kullanılır bir route yada yol tanımlaması yapılırken bu yolun mesafe olarak diğerinden aha uzun yada daha kısa olduğu anlamındadır. Doğal olarak kendi içinde bir öncelik vardır ama bu baskın anlamında değil tercih anlamındadır. Basitce aynı yere çıkan iki yol var ve birisi diğerinden daha uzun doğal olarak kısa olanı seçeceksiniz tabi kısa olnda bir yol yapımı yada erişimi engelleyecek bir sorun yok ise.

Prioraty ise baskın olma durumudur ve alt alt yazılı her şey için geçerlidir yada genel tekil kavramları için. Yani bir kurallar bütünü içindeki sırasal yada genel tekil arasındaki baskınlığı ifade eder.BU sefer yine bir yol kesişimi var ve iki yol var gideceğiniz yere ama ortada birde polis var illaki uzun olnı seçeceksin diyorsa yapacağın bir şey kalmaz 🙂

Tabiki birbirleri ile kesişiyorlar buda cihazı yapan yazılımcının işidir, mesala eğer policy absed routing tablosunun prioraty si routing tablosundan yüksek ise cihaz oraya bakacaktır ve yazdığınız metricklerin anlamı kalmaz tam tersi yapılırsa bu sefer yazdığınız kuralların anlamı kalmaz ilk önce ilk routing işletilir 🙂 karışık değil mi :D.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/05/2014 19:32
Paylaş: