VLAN konfigurasyonu...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

VLAN konfigurasyonu hakkinda  

  RSS
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

VLan mantigini gayet iyi anladim ama is konfigurasyona gelince pek bir fikrim yok. Elimde 3 tane Dell 6248 Layer 3 swicth var. Asagida goruldugu gibi hali hazirda mevcut olan VLAN'larimin bazilarini 2. ve 3. swicthlere paylastirmak istiyorum. Core swicth'te zaten 6 tane VLAN mevcut. Ayni ayarlari diger swicthlerde de tekrarmi etmem gerekiyor? Burdaki konfigurasyon mantigini aciklayabilirimisiniz?

 

 

Alıntı
Gönderildi : 29/04/2014 15:17
Serxan Sherifov
(@SerxanSherifov)
Üye

VTP tanımlayıp otomatik vlanlari tanimlayabilirsiniz. Ama sizin icin en kisa olan bence tek tek vlanlari tüm switchlerde tanimlamaniz. switchlerdeki ayni vlanlarin haberlesmesi icin uplink portlari trunk (Cisco-da boyle) olarak tanitiniz. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/04/2014 16:47
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

vtp sadece cisco tarafında mevcut hocam dell tarafında böyle bir şansınız yok alternatif olarak gvrp kullanılabilir muhtemelen

yada dediğiniz gibi yapı ve vlan sayısı çok fazla değil ise tüm switchlerde vlan tanımları manuel yapılabilir.

 

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/04/2014 17:14
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Tesekkurler ancak benim sorum biraz farkliydi. Ilk swicthte VLANlar tanimli zaten. Manuel olarak diger switchlerde VLANlari nasil tanimlarim desem daha iyi anlasilir herhal.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/04/2014 00:14
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="Teoman Efendi"]Tesekkurler ancak benim sorum biraz farkliydi. Ilk swicthte VLANlar tanimli zaten. Manuel olarak diger switchlerde VLANlari nasil tanimlarim desem daha iyi anlasilir herhal.
[/quote]

 

UPLINK portları TRUNK olmalıdır. Tabi şuda olabilir VLAN yapılmış switchin portları non management switchler ile çoğaltılıyorsa UPLINK edildiği port tamamiyle ACCESS olur bu şekilde o porttan gelen tüm paketler UPLIN edildikleri portun TAG numarası ile TAG lanırlar. Eğer o porttan birden fazla VLAN geçecekse her iki portta TRUNK olmalıdır. Ayrıca bu portlar eğer switchlerde MANAGEMENT için VLAN tanımlanmadı ise DEFAUL VLAN yani UNTAG VLAN ada üye olmalıdır ki yönetim için erişin.

Farklı markalar portları farklı tanımlayabilir altta tag untag olanların farklı markalar için karşılıklarını yazdım ama en iyi doküman yine kendi kitapcığıdır, burada sorulması gereken yapının nasıl oluğu yapının nasıl kurulacaı değil.

Birden fazla TAG taşıyan portlar : TAG - C PORT - TRUNK -HYBRID

Bir VLAN Atanmış portlar : UNTAG - ACCESS - UNAWARE

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/04/2014 01:22
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Trunk (Sadece Cisco) veya Tagged (diger markalar) kavramini anladim hocam. Benim sorum farkli, diyelimki ikinci swicth'in 1'den 5'e kadar olan portlarina Vlan 10, 6'dan 11'e kadar olan portlari Vlan 20 nasil yaparim?

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/04/2014 01:36
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="Teoman Efendi"]Trunk (Sadece Cisco) veya Tagged (diger markalar) kavramini anladim hocam. Benim sorum farkli, diyelimki ikinci swicth'in 1'den 5'e kadar olan portlarina Vlan 10, 6'dan 11'e kadar olan portlari Vlan 20 nasil yaparim?
[/quote]

 

Anlattığım şekilde uplink portunu her iki vlanada üye yapıp üste uplink yaparsın yaparkende trunk portu olarak seçersin böylece o switchteki vlanları bir üst switche taşırsın tabi bir üst switche uplink yaptığın portta o vlanlara üye olacak ve trunk modda olacak yada adı her ne ise.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/04/2014 03:07
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Bu konuda ders calismam lazim. Defalarca okudum hicbirsey anlamadim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2014 15:37
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

vlanları oluşturduktan sonra

uplink portları tag olarak

vlan portlarıda untag (ilgili vlana uye ) seklinde ayarlamanız yeterli olacaktır özetle 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2014 16:38
Paylaş: