Forum

Elle girilen IP'ler...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Elle girilen IP'leri tespit etme

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
685 Görüntüleme
(@AliTuna)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirkette 1500'e yakın cihaz dhcp tarafından dağıtılan ip'leri almakta, bazı durumlarda static ip bloğundan rezerve ip yapıp elle cihazlara ip tanımlıyorum. Ancak şirket içinde birkaç uyanık arkadaş diyeceğim kendilerine bu iplerden yararlanıp kendileri de benim kontrolüm olmadan ip giriyorlar. Reservation bölümüne tanımlanmadığı için bu ipleri göremiyorum. Address leases'te bu ipler bulunmuyor, bu kişileri nasıl tespit edebilirim?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 22/03/2014 11:12

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

ortamda addc var ise dns e kayıt düşmüştür.dns ten bakabilirsin.

Gönderildi : 23/03/2014 00:43

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bülent bey,

Dns/Forward Lookup Zone altında Domain klasörü içerisinde tutulan domaine bağlı bilgisayarların bilgileri var. Çalışma alanımız iki farklı ip zone'u ile ayrılmış durumda bir tarafta 172.24.x.x diğer tarafta 10.3.x.x şeklinde ipler dağıtılıyor. DNS'te tutulan sadece ilk aldığı ip adresi. 

Örneğin A kullanıcısı 172.24.x.z. ip'si ile 1. bölgede internete bağlandı, 2. bölgeye geçtiğinde elle ip girdi (benim bilgim olmadan) 10.3.x.z  ben bu elle girilen ipnin takibini ne şekilde yapabilirim? DNS'e baktım ancak doğru klasör altına mı bakıyorum emin değilim. Sonuçta cihazlar domainde olsa da olmasada bizim networkumuzu kullanıyorlar, bir şekilde öğrenmeliyim.

Şunuda sormak istiyorum bir Laptop dhcp'den ip aldı ve dns'e kaydedildi diyelim ben bu kişiye elle dhcp'de tanımlı olmayan bir aralıktan ip verdiğimde herşey normal görünüp sadece cihazın internete çıkmaması gibi bir olasılık olabilir mi? DNS ile çakışma söz konusu mudur?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 23/03/2014 15:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Şirkette 1500'e yakın cihaz dhcp tarafından dağıtılan ip'leri almakta, bazı durumlarda static ip bloğundan rezerve ip yapıp elle cihazlara ip tanımlıyorum. Ancak şirket içinde birkaç uyanık arkadaş diyeceğim kendilerine bu iplerden yararlanıp kendileri de benim kontrolüm olmadan ip giriyorlar. Reservation bölümüne tanımlanmadığı için bu ipleri göremiyorum. Address leases'te bu ipler bulunmuyor, bu kişileri nasıl tespit edebilirim?

Teşekkürler. 

nmap ile networkü taratın bulduğu Ip adreslerinin mac ve netbaui adreslerini size verecektir. Sizde elinizdeki sabit IP listesi ile karşılaştırırsınız... 

Gönderildi : 23/03/2014 16:45

(@AliTuna)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Ertan  Bey,

Nmap'i duymuştum ancak daha önce hiç kullanmadım, internet üzerinden kullanımı inceleyip deneyeceğim. Taramayı networke bağlı herhangi bir pc üzerinden mi yoksa server üzerinden mi yapmak lazım Nmap ile? 

Gönderildi : 23/03/2014 19:05

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://www.advanced-ip-scanner.com/tr/

ile daha kolay (guiden oturu sadece ) tarayabilirsiniz.

kolay gelsin 

Gönderildi : 23/03/2014 19:08

Paylaş: