Forum

Vlan Hakkında

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vlan Hakkında

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
458 Görüntüleme
(@FahrettinYil)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

1000-2000 arası cihazdan oluşan bir network'um var. Bu cihazlar ise IP Kamera, Kartlı Geçiş Sistemi, Access Point, Otomasyon Sistemleri vb... sistemlerden oluşmaktadır. Sistemi oluşturan bütün ürünler Cat6 ile Saha Switchlere gitmekte ve Saha Swithcler'den merkeze fiber ile gelmektedir. Sistem kendi içinde lokal çalışacaktır ve dışarıdan erişimi olmayacaktır. Merkez bulunan sunucular ve work stationlar da ise kayıt edilecektir.

172.16.0.0 / 255.255.240.0 bloğunu kullanarak sistemin olası genişlemesi için 4000 host olacak şekilde ip adreslerini elle vereceğim.

Merkezde Router veya Layer3 Switch kullanmam gerekli mi ? Vlan oluşturmam gerekli mi ?  Vlan oluşturmanın faydaları nelerdir ?

Belirttiğim Network yapısı için en iyi çözüm nedir, fikir ve yardımlarınızı rica ediyorum.

Merkez Switch:

24 Gbps Ports: 8 × 100/1000Base-FX SFP Ports  16 × Gigabit Combo Ports

Supports SNMP v1/v2c/v3 & RMON & 802.1Q VLAN NetworkManagement

Saha Switch:

Switch Architecture Back-plane (Switching Fabric): 8.8Gbps
Packet throughput ability
(Full Duplex): 13.1 Mpps @64bytes
Transfer Rate 14,880pps for Ethernet port
148,800pps for Fast Ethernet port
1,488,000pps for Gigabit Fiber
Ethernet port

VLAN
- Port Based VLAN
- Support 802.1 Q Tag VLAN
- GVRP

Gönderildi : 17/03/2014 00:52

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Fahrettin bey merhaba,

Bu konu ile ilgili çok fazla topic ve makale olduğundan, cevap yazmam uygun olmadığını düşünüyorum. Link'ten konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Saygılar.

http://www.cozumpark.com/blogs/cisco_system/archive/2009/01/17/vlan-temel-konfigurasyonu.aspx  

Gönderildi : 17/03/2014 02:51

(@FahrettinYil)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler, belirttiğiniz makaleleri okuduktan sonra bu mesajımı yazdım. Sorularıma bu makaleden tam bir cevap bulamadım. Varsa öneri çözümünüz paylaşırsanız sevinirim.

Fahrettin bey merhaba,

Bu konu ile ilgili çok fazla topic ve makale olduğundan, cevap yazmam uygun olmadığını düşünüyorum. Link'ten konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Saygılar.

http://www.cozumpark.com/blogs/cisco_system/archive/2009/01/17/vlan-temel-konfigurasyonu.aspx  

Gönderildi : 17/03/2014 10:53

Paylaş: