Forum

vlan kurulumu hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

vlan kurulumu hakkında

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
371 Görüntüleme
(@kemalas)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkaslar bi konu hakkında bilginize basvurmak istiyorum.
Vlan kurulumu yaparken backbone 4507 r cihazıma normal vlanları olusturp kenar sw leride üyeliğini yaparak kurulumu gerçekleştiriyorum 

şunu öğrenmek istiyorum;
backbone yi vtp mode server yapıp domain kurup kenar sw leride client sw olarak kullanmakla 

server sw kurmadan sadece backbonede  vlanları olusturup kenar swleri  vlana üye yapmak arasında ki fark nedir?

Gönderildi : 10/03/2014 20:20

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

Selamlar,

VTP (Virtual Trunking Protocol) , 3 Mod'da çalışır.  VTP Server, Client ve Transparent mod.

Server = Read/Write  Vlan oluşturma, silme, editleme yetkisine sahiptir.

Client= Bu mod'a çektiğiniz kenar switchler üzerinde artık vlan oluşturamazsınız, editleyemezsiniz. Server mode'a sahip olan ve aynı domain ve domain şifresini paylaşan switchlerden tüm vlan update'lerini alır.

VTP aktif edilmesinin sebebi, ortamdaki 10'lar veya 100'lerce  switch olduğunu düşünün tüm switchlerde tek tek vlan oluşturmaktansa, VTP protokolü sayesinde bu bilgilerin tüm switchlere oto gitmesini sağlarsınız.

Varsayılan olarak tüm cisco switchleri, donanım ve yazılım yetenğine bakılmaksınız tüm catalyst ürün ailesi varsayılan modu Server Mod olduğundan yukarıdaki gibi bir ihtiyacınız yoksa hiç bir fark etmeyecek sizin için.

Saygılarımla...

Gönderildi : 10/03/2014 21:36

Paylaş: