Forum

internet bağlantısı

Bildirimler
Hepsini Temizle

internet bağlantısı

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
483 Görüntüleme
(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member
Konu başlatıcı

meraba kolay gelsin arkadaşlar.bir öğrenci yurdunda internet bağlantım var.yurt 3 katlı her katta 2 tane ap'ler (airties,edimax) mevcut. 3 tane internet hattım var 8 mbps her kat için bir modemle dağıtım yapılıyor.Ama internet bağlantısı sürekli düşüyor, kopmalar oluyor. yurtta 80 civarı kişi mevcut.sizce nasıl bir sistem kurmalıyım.tavsiyeleriniz nelerdir?

Gönderildi : 06/03/2014 02:13

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

meraba kolay gelsin arkadaşlar.bir öğrenci yurdunda internet bağlantım var.yurt 3 katlı her katta 2 tane ap'ler (airties,edimax) mevcut. 3 tane internet hattım var 8 mbps her kat için bir modemle dağıtım yapılıyor.Ama internet bağlantısı sürekli düşüyor, kopmalar oluyor. yurtta 80 civarı kişi mevcut.sizce nasıl bir sistem kurmalıyım.tavsiyeleriniz nelerdir?

Semih bey merhaba,

Katlardaki AP'leri frekans topolojisini 1-6-11 kurulanı göre yerleştirmelisinizki frekans çakışması ortadan kalksın. Ayrıca DSL modemden dağıtımı kablo ile yapınki AP'ler merkezden hizmet alıp dağıtımı wi-fi olarak yapsın. 80 kişilik yurt için 8 mbps biraz zayıf kalır tavsiyem hem yasa gereği 5651 hemde güvenli ve adaletli dağıtım için UTM cihazı sisteme ekleyip çeşitli app kuralları ile internet hizmetinizi belirli bir standartlarda dağıtım yapabilirsiniz.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 06/03/2014 03:18

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Semih Bey merhaba, aynı durumda bir çok yurt bulunuyor. Öncelikle bir load balance cihazına ihtiyacınız var ki üç hatt birleştirip tek bir hat gibi ağa vererek  toplam bant genişliğinden faydalanın. Sonrasında bant genişliği yapan bir cihaza ihtiyacınız var ki herkes istediği kadar bant genişliği kullanamasın. Sonrasında session limit yapan bir cihaza ihtiyacınız var ki zombi makinalar yada torrent kullananlar çok fazla session açıp modemleri çatlatmasın. Switch sisteminiz iyi omalı ki ağda gereksiz paket dolanmasın yani en kötü ihtimalle layer2 storm kontrol yapabilen bir cihaza ihtiyacınız var ayrıca port bazında paket boyutları ayarlanmalıki gereksiz büyük paketler ile ağda fragmente oluşturulmasın ve cihazlar gereksiz yere meşgul edilmesin. Kaliteli Ap cihazlarınıza ihtiyacınız var bu cihazlar çok fazla kullanıcıya hizmet edebilen mimo ihazlar olmalı ki herkese aynı anda cevap verebilsin ve kullanıcı bazında bant genişliği yapabilmeli ki ap cihazına tek kullanıcı yüklenip Ap yi komple meşgul edip diğer kullanıcıların ap yi kullanamamasına neden olmasın ayrıca Ap cihaz kullanıcı bazı private vlan yamalı ki bir kullanıcının makinasında olan virüs, exploit gibi sistemler diğer kullanıcıları etkilemesin.

Bunlar genel olarak olması gerekenler benim çalışmakta olduğum firmanın ürün gammı içindeki alttaki modeller sizin tüm bu sorunlarınıza çözüm bulabilir.

3 adet DrayTek 2710e

1 adet DrayTek 3200

1 det SMC18C

6 adet Ap800

diğer markalarıda seçebilirsiniz ama ihtiyaç listeniz yukarıda yazdıklarımdır başka marka seçerseniz de bu ihtiyaç listesine uyduğuna emin olun... Özellikle Ap cihazları en önemli noktadır ve Ap cihazında bant genişliği yönetimi yoksa tek bir kullanıcı basitçe tüm ap yi kendi amaçları için meşgul edebilir...

Gönderildi : 06/03/2014 03:36

(@semihimir)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. sizce  http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-R470T%2B bu load balance ile problemi çözebilir miyim ? hatları burda birleştirip band genişliği kuralı yapıp kullanıcaların bağlantılarını kısıtlayabilir miyim? Ertan Bey söylediğiniz cihazlar güzel cihazlar ama burası daha basit kalıyor.Hem bütçe olarak hem de yurt  sahibinin zihniyet açısından 🙂

Gönderildi : 06/03/2014 20:46

(@semihimir)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ali Bey , 1-6-11 kuralını biraz açıklayabilir misiniz? Sakarya şehir olarak bu tür sistemlerden biraz geri kalmış bir yer malesef.

Gönderildi : 06/03/2014 20:49

Paylaş: