Forum

vpn şubeler arası a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

vpn şubeler arası ad hkk

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
411 Görüntüleme
(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba A noktamda 35 adet client mevcut 2008r2 active directory yapım mevcut bu A noktamdaki 15 client B noktasında farklı bir lokasyonda şube yapısına geçecekler iki tarafa simetrik hat alıp fortinet ile vpn yapısı kurmayı düşünüyorum fakat sormak istediğim,

B noktasına herhangi bir server kurmadan bu 15 client i merkezdeki active direcory logon olmasını ve merkezdeki file serverdan faydalanmasını istiyorum bu yapıda herhangi bir problem olurmu mantıksal olarak.  

Gönderildi : 04/03/2014 12:41

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar merhaba A noktamda 35 adet client mevcut 2008r2 active directory yapım mevcut bu A noktamdaki 15 client B noktasında farklı bir lokasyonda şube yapısına geçecekler iki tarafa simetrik hat alıp fortinet ile vpn yapısı kurmayı düşünüyorum fakat sormak istediğim,

B noktasına herhangi bir server kurmadan bu 15 client i merkezdeki active direcory logon olmasını ve merkezdeki file serverdan faydalanmasını istiyorum bu yapıda herhangi bir problem olurmu mantıksal olarak.  

Hız dışında olmaz mesafe fazla değil ise Wifi kullanabilirsiniz. Airlive Airmax 5N ler oldukça iyi cihazlar.

Gönderildi : 04/03/2014 13:02

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Deniz Bey merhaba,

Mesafeleriniz çok uzun değilse veya uzakta olsa göz görüşü var ise ubnt cihazlarından M Brigde parabolik sistem wi-fi sistemlerini kullabilirsiniz. Eğer lokasyon noktalarını birbirini göremeyecek kadar uzak ise VPN buna çözüm olur die düşünüyorum. Performanslı bir VPN yapısı oluşturmak için iki lokasyon noktasınada bir cihaz koymanız gerekecektir.Buda maliyet demek. Telekomdan da konu hakkında yardım alabilirsiniz VPN hizmetleri şu an çok iyi fiyat veriyorlar, bide uzun taahhüt verirseniz ucuza mal edebilirsiniz. Cihaz yatırımı ve yapılandırma arıza gibi işlerle uğraşmazsınız.

Bol şans. 

Gönderildi : 04/03/2014 13:18

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

yanıtlar için teşekkürler; 

22 km mesafe var A  Noktası Çankaya B noktası Keçiören gibi düşünebiliriz simetrik hatlarımın hızı önem kazanıyor burda değilmi merkeze ve şubeye 5 e 5 simetrik hat alıp bunları vpn ile bağlanamayı düşünüyorum.

Gönderildi : 04/03/2014 13:23

(@ertanerbek)
Famed Member

yanıtlar için teşekkürler; 

22 km mesafe var A  Noktası Çankaya B noktası Keçiören gibi düşünebiliriz simetrik hatlarımın hızı önem kazanıyor burda değilmi merkeze ve şubeye 5 e 5 simetrik hat alıp bunları vpn ile bağlanamayı düşünüyorum.

Kuş uçuşu birbirlerini görüyorlar hali hazırda keçiören ve dikmen/keklik/valgat arasında birkaç link var çalışan 😀 Airmac duo ile 50 Mbit alabildik ..

Gönderildi : 04/03/2014 13:47

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki bu yapıda önerilen hızlar karşılık ne olmalıdır sizce en düşük.

Gönderildi : 04/03/2014 20:31

(@ertanerbek)
Famed Member

Olay sadece AD ye entegre etme ve GP uygulamak ise 512K bile yeter...

Gönderildi : 04/03/2014 21:26

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

Ertan bey ayrıca şunu yapacaklar A noktasındaki merkezde duran exchange maillerini çekecekler birde yine A noktasındaki fileserver üzerinde duran ortak file a erişip dosya indirip yükleyecekler..

teşekkürler... 

Gönderildi : 04/03/2014 21:42

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan bey ayrıca şunu yapacaklar A noktasındaki merkezde duran exchange maillerini çekecekler birde yine A noktasındaki fileserver üzerinde duran ortak file a erişip dosya indirip yükleyecekler..

teşekkürler... 

iş dosya indirme göndermeye döndümü indilen dosya boyutu adeti ve sürekliliği ile doğru orantılı olur, buda dosya boyut adet ve sürekliliğine göre hesaplanır, yani sabit bir değeri yok ama yukarıdaki değerleri verirseniz hesaplarız.. Ayrıca indirme zamanıda önemli yani nekadar sürede bu dosyayı almalı ve göndermeliler..

Gönderildi : 05/03/2014 03:12

Paylaş: