Forum

NETWORK KURULUMU

Bildirimler
Hepsini Temizle

NETWORK KURULUMU

10 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
407 Görüntüleme
(@M.EminSARICI)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Firmamızda network kurulumu yapılacak bilgilerinize ihtiyacim var 6 tane odam var odalarda max 40 uc var benim düşüncem her odaya kabıkoyup switcüzerinden dagıtım yapmak yada tum ucları sistem odasına mı getirigim başka nasil olur YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM

Gönderildi : 26/02/2014 18:15

(@kaanatalay)
Gönderiler: 47
Trusted Member

Benim tercihim her kabloyu sistem odasına çekip patch panel yardımı ile sonlandırmak olurdu.

Gönderildi : 26/02/2014 19:09

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Firmamızda network kurulumu yapılacak bilgilerinize ihtiyacim var 6 tane odam var odalarda max 40 uc var benim düşüncem her odaya kabıkoyup switcüzerinden dagıtım yapmak yada tum ucları sistem odasına mı getirigim başka nasil olur YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM

Tam anlayamadığım için tekrar sormak istiyorum. 6 tane odam var derken 6 tane "tali" sistem odanız mı var? Yoksa ofisin toplam 6 odası mı var?

Eğer öyle ise kullanıcılarınızın oturacağı odalara kabin mi koymayı planlıyorsunuz? Bu konuyu tam olarak anlayamadım.

Gönderildi : 26/02/2014 19:52

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Merhaba,

Dağınık yapınızdaki odalarınızı eğer merkez sistem odası belirlediğiniz noktaya standartlar gereği 90 mt kuralını aşmıyorum derseniz merkezi bir yapı oluşturun derim. Zira yönetimi daha kolay olacaktır. Tüm uçlarınızı yine standartlara uygun bir patch panel ile sonlandırıp aktif cihazlara patch cord kablolar ile bağlantı kurun.Böylelik zaman içinde connector gevşemelerinden kaynaklanan fiziksel ağ sorunları ile karşılaşmazsınız.

Kolaylıklar dilerim.. 

Gönderildi : 26/02/2014 21:13

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Odaların hepsine 50 port switch atın sonra bunları dörter kablo ile merkezi bir switche bağlayın her switchden toplam 4 Gigabit bağlantınız olur... Kurabileceğiniz en az kablolu yapı bu olur..

Gönderildi : 27/02/2014 01:36

(@M.EminSARICI)
Active Member
Konu başlatıcı

Tam anlayamadığım için tekrar sormak istiyorum. 6 tane odam var derken 6 tane "tali" sistem odanız mı var? Yoksa ofisin toplam 6 odası mı var?

Eğer öyle ise kullanıcılarınızın oturacağı odalara kabin mi koymayı planlıyorsunuz? Bu konuyu tam olarak anlayamadım.

6 tane odam var her odaya kabin koymak istiyorum her odadan 2 adet yedekli kablo ceksek nasil olur olur acaba 

Gönderildi : 27/02/2014 12:06

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

aslında nasıl olur kısmı size kalmış birazda

yedekli olması yerine aktif olarak kullanmayı tercih ederdim ben 2 hattıda birleştirerek (tabii switchlerde önemli bu durumda )

Gönderildi : 27/02/2014 12:25

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

6 tane odam var her odaya kabin koymak istiyorum her odadan 2 adet yedekli kablo ceksek nasil olur olur acaba 

Odalarınızın arası var ise uygun olur, tabi birde paranız çok ise 🙂 sonuç olarak kabin patch panel felan filan her kenar noktasında bir sonlandırma ve patch etme maliyetleri doğacaktır. Vasvi hocamın dediği gibi aslında konu biraz size kalmış burda ayrıntılar sizin elinizde. Fiziksel alt yapının sağlamlığı network iletişim gücünüzün stabil olması demektir.

Bol şans.. 

Gönderildi : 27/02/2014 13:00

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Odalarınız metrekaresini ve yerleşimini bilmeden fikir beyan etmek yanlış olur. Kabinden kasttetiğiniz duvar tipimi yoksa dolap tipi olanlardan mı? Kablo uzunluklarını belirtirseniz daha faydalı bilgi alabilirsiniz.

Gönderildi : 27/02/2014 14:29

(@M.EminSARICI)
Active Member
Konu başlatıcı

odalarda 10 25 m2  max 40 uc kabinler duvar tipi olur yada sistem odasınamı taşıyayım yada başka fikirlerinizde varsa olur kenar switchler hp 2530 48 port var

Gönderildi : 27/02/2014 16:35

Paylaş: