Forum

Bugün içi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bugün için yeni projede tavsiyeleriniz...

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
435 Görüntüleme
(@SuleymanUZUN)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

yapımı devam eden turistik bir işletmede bilgi işlem sorumlusu olarak görevlendirildim.
...daha önce üç bütük tesisin kurulum ve yönetimini yaptım. tecrübeliyim fakat güncel donanımlara biraz uzak kaldığımı itiraf etmeliyim.
sizden tavsiye rica ediyorum... işletme, toplu ve tek bir binadan oluşuyor. ortalama client sayısı 25

sunucu kuvvetle muhtemel IBM olacak ama başka fikirlere açığım.
beş tane WinServer2012'ye ihtiyacım olacak. daha önce vmware sanallaştırmasını kullanmıştım. hyperv'yi tercih etmem için mantıklı bir sebep var mı?
yönetilebilir switch tercihiniz ne olurdu? (ben huawei veya hp procurve düşünüyorum)
firewall ve 5651 loglama kısmında henüz bir seçim yapmadım. tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
yedekleme sisteminde ne kullansam? verilerimi günlük kasetlere mi aktarmalıyım yoksa networkte başka bir yere mi taşımalıyım. qnap hakkında ne düşünüyorsunuz?
client bilgisayarları Lenovo marka all in one düşünüyorum. 

aklıma gelmeyen bir sürü ayrıntı var. sizden ricam; bugün neye ihtiyacım olabileceği konusunda bilgi vermeniz.

şimdiden teşekkür eder, mutlu günler dilerim. 

Gönderildi : 03/02/2014 18:50

(@feritosoydan)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhaba, Sunucu olarak bence IBM iyidir. Sanallaştırma kısmında bende vmware tercih ederim. Firewall olarak sonicwall önerebilirim, 5651 için logsign yazılımı var. sanalların yedekleri için veeam önerebilirim ve Qnap kullandım sıkıntı yaratmadı tavsiye ederim. Yönetilebilir switch olarak da Hp seçiminiz iyi. sadece modeller konusunda karar vermediyseniz yapıya göre hangi markanın hangi modelini alacağınızı seçebilirsiniz. iyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/02/2014 19:00

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Herkese merhaba,

yapımı devam eden turistik bir işletmede bilgi işlem sorumlusu olarak görevlendirildim.
...daha önce üç bütük tesisin kurulum ve yönetimini yaptım. tecrübeliyim fakat güncel donanımlara biraz uzak kaldığımı itiraf etmeliyim.
sizden tavsiye rica ediyorum... işletme, toplu ve tek bir binadan oluşuyor. ortalama client sayısı 25

sunucu kuvvetle muhtemel IBM olacak ama başka fikirlere açığım.
beş tane WinServer2012'ye ihtiyacım olacak. daha önce vmware sanallaştırmasını kullanmıştım. hyperv'yi tercih etmem için mantıklı bir sebep var mı?
yönetilebilir switch tercihiniz ne olurdu? (ben huawei veya hp procurve düşünüyorum)
firewall ve 5651 loglama kısmında henüz bir seçim yapmadım. tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
yedekleme sisteminde ne kullansam? verilerimi günlük kasetlere mi aktarmalıyım yoksa networkte başka bir yere mi taşımalıyım. qnap hakkında ne düşünüyorsunuz?
client bilgisayarları Lenovo marka all in one düşünüyorum. 

aklıma gelmeyen bir sürü ayrıntı var. sizden ricam; bugün neye ihtiyacım olabileceği konusunda bilgi vermeniz.

şimdiden teşekkür eder, mutlu günler dilerim. 

Süleyman Bey öncelikle hayırlı olsun,,

Sanallaştırma öyküleri çok fazladır, bu işin içinde olan herkesin totem kabul ettiği şeyler vardır. Bende kendim stabil çalışması ile kendini kanıtlamış vmware kullanmanı tavsiye ederim donanım üreticin IBM de bu ürünü sana öneriyor. Fakat iş lisanslama ücretlerine geldiğinde işler biraz karışıyor yapacağın projede VMware vsphere 5.5 lisansları işlemci core başına olduğu için maliyetler bol sıfırlı oluyor. Hyper-V support ve total cost için tercih edebilirsin. Ayrıca MS Server 2012 Datacenter Lisans ile sınırsız sanal kopya hakkın olduğunu unutma derim.

Switch olarak HP Procurve networkte ölçeklendirip, esnek yönetim sağalayabilieceğin bir yapı oluşturmana olanak sağlar. Support olarak ta kafan rahat eder. Life Time Waranty ( tak , çalıştır, unut ) Türkçesi 🙂

Firewall konusunda sana WhatcGuard Öneririm XTM-330 işini görecektir. 25 Kullanıcı için ama burası hotel ve sanırım burada wi-fi hizmetide vericeksiniz durum o zaman XTM-5 serisine geçer uygun bir cihaz için popüleriteyi hesaplamasınız mobil cihazlar, Guest Net, iş networkü gibi hesaplamaları yaparsanız uygun cihaz modelini görebilirsiniz. Kendi içindeki Log server ile 5651 Yasa gereğini yerine getirmiş oluyorsunuz. ayrıca Log Analyzer almanıza gerek kalmıyo. Ayrıca User Friend bir cihazdır.

Çok önemli olduğunuz datalarını var ise sunucudan ziyade ayrı bir medya biriminde yedek almanız doğru olur. Yazılım olarak iyi çalışan Symantec Backup Exec for Windows Server alırsanız ileride teyp entegrasyonuda yapabilirsiniz. qnap ekonomik çözüm için olabilir.

AİO PC için Lenovoda olur HP'de olur. Tercih sizin toplama ürünleri yönelmediğiniz sürece uzun zaman sorunsuz çalışırsınız. 🙂

Benim görüşlerim bu şekilde umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 03/02/2014 19:30

(@SuleymanUZUN)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/02/2014 04:03

Paylaş: